Cena od:
154,52 zł
Dostępna

Root

Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 60 - 90 minut
Wiek od: 10 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Cole Wehrle
Dodruk: 06.03.2024
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: Leder Games
Nikczemny Markiz de Kot rządzi wielkim lasem twardą ręką. Pod jego rządami leśne stworzenia tworzą stronnictwa, zbierają zasoby i szykują się do obalenia jego rządów. Pośród leśnych polan daje się wyczuć zapach buntu, wojny z ciemiężcą mogącej wybuchnąć w najbardziej nieoczekiwanej chwili. Scena jest gotowa, aktorzy znają swoje role. Oto nadszedł czas aby zadecydować o losie Leśnogrodu. ... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 57
09.10.2023 16:53
4.5
ocena
Walczymy o panowanie w lesie! Trudna asymetryczna gra strategiczna.
Liczba wystawionych
opinii: 4
20.09.2023 13:06
5.0
ocena
Root to strategiczna, asymetryczna gra wojenna. Każdy gracz wciela się w jedną z czterech frakcji, która ma zupełnie różne zasady. Pod postacią uroczych zwierzątek kryje się dużo kombinowania i spiskowania przeciwko innym graczom. Chociaż zasady mogą wydawać się skomplikowane, gdy już je poznamy, gra dostarcza mnóstwo radości. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych planszówek, warta polecenia!
Liczba wystawionych
opinii: 94
22.02.2023 02:15
5.0
ocena
Liczba wystawionych
opinii: 241
13.06.2024 23:21
4.0
ocena
U mnie z Rootem cięzko. Z kilku powodów: 1) brakuje mi towarzystwa stałego, z tego powodu 2) gra rzadko ląduje na stole, co oznacza, że 3) muszę za każdym razem przypominać sobie zasady, a 4) przy asymetrii muszę to robić dla wszystkich granych frakcji i 5) za każdym razem tłumaczyć nowym graczom. Sumarycznie - koszmar. A gra jest świetna. NIe jest to żadne słodkie kiziu-miziu, tylko solidny wojennik i naparzanka na całego. Czapki z głow przed Colem Wehlre za zaprojektowanie tego. Ale chłop ewidentnie "umi" w gry. Root, John Company, Pax Pamir - wszystko to jest absolutny top. Ale jak mówię - uważajcie na Roota - z przyczyn wskazanych powyżej, możecie się naciąc. To jest po prostu gra nie dla każdego. Wadą jest też jej "długi ogon" - gra ma milion dodatków (mam jeden, ale nie oceniam, bo go nigdy nie ograłem), a w przypadku fanów oznacza: będziesz miał wydatki.. tak więc - uważajcie!
Liczba wystawionych
opinii: 66
01.06.2024 09:52
4.5
ocena
grałem w 7 osób z dodatkiem. w ekipie 3 osoby grały pierwszy raz. zasady wprowadzające lektura na 5 minut, zasad dokładnych nie czytałem bo inni czytali ;), poznanie swojej frakcji 5 minut i można grać. poznanie całej gry ..... oj tu grubo, bo jaką taktyką grać... nie znoszę areacontrol ale to mi się podobało, fajna gra. przy 7 osobach start był nudny i miałem ochotę wstać i wyjść..... ale po 2 turach gra się rozkręciła i jak kończyłem to mialem wypieki na polikach i wysokie ciśnienie.... kłopot jest taki, że w naszej grze koty dostały fest łomot w 3 turze i gracz w zasadzie mógł iść do domu.... w grze się gra cały czas przeciwko komuś i co turę jest inny sojusz, kłótnie przy stole i targi to jest to co lubię. nie jest to pasjans a full kontakt. lubię jak w grach są karty, a w tej grze są i są kostki. zagram chętnie jeszcze raz, ale pewnie dostane już łomot
Viz
Liczba wystawionych
opinii: 26
27.05.2024 18:16
4.0
ocena
Mocno asymetryczna gra typu area control. Dość skomplikowana ze względu na to, że każdy gracz gra de facto w inną grę przeciw innym graczom, więc wytłumaczenie wszystkiego może chwilę zając. Niemniej jednak wszystkie frakcje są satysfakcjonujące, a gra daje spore pole do kombinowania. Jest też przesłodka ze strony wizualnej i dobrze wykonana.
Liczba wystawionych
opinii: 104
21.05.2024 11:50
4.0
ocena
Potrafi równie zafascynować, jak i odstręczyć. Zaawansowana area control'ka, która dopiero po ogarnięciu wszystkich zasad sprawi frajdę.
Liczba wystawionych
opinii: 609
21.05.2024 09:11
4.0
ocena
Przeurocza gra strategiczna o podbojach, władzy i wyrządzaniu sobie krzywdy. Największym aspektem, który przyciągnął mnie do tej gry są asymetryczne frakcje, ale nie tylko inny sposób punktowania czy inne zdolności, ale wszystko robione w inny sposób. Każda frakcja ma zupełnie inne akcje do wykonania i zupełnie inny styl gry. Przez to grę się bardzo ciężko tłumaczy i trudno mi znaleźć graczy. Najlepiej jakby każdy znał każdą frakcję, aby mógł jej przeciwdziałać. Ach, w przyszłości postaram się poświęcić tej grze więcej czasu i opanować każdą frakcję z podstawki i rozszerzeń. Ocena po 9 partiach. W 2 i 4 osoby. Średni czas = 1:20 h.
Liczba wystawionych
opinii: 11
12.05.2024 22:59
4.5
ocena
Gra bardzo ciekawa, wredna wymaga planowania, a jednocześnie na planszy bardzo szybko może zmienić się sytuacja. Bardzo regrywalna każda frakcja daje zupełnie nową grę dla grającego.😁
Liczba wystawionych
opinii: 32
29.04.2024 12:41
4.5
ocena
Zdecydowanie najbardziej asymetryczne area control 🤘😁
Liczba wystawionych
opinii: 49
29.04.2024 12:05
brak
W "Root" przenosimy się do Leśnogrodu, gdzie cztery frakcje zwierząt rywalizują o przejęcie kontroli nad terenami. W trakcie gry tak zarządzamy wybraną przez nas frakcją, aby kolejne tury (czyli dni w świecie gry) przynosiły rozwój, ekspansje i realizację celów - aż do uzyskania pełnej potęgi 😁 Tury graczy dzielą się na fazy l: świtu, dnia i wieczoru, w których poruszamy się po planszy - mapie lasu, generujemy budynki i zasoby, werbujemy wojowników czy przekuwamy karty, aby skorzystać z ich efektów. Rozgrywka trwa do momentu, gdy któryś z graczy osiągnie 30 punktów zwycięstwa, bądź zrealizuje opcjonalny cel dominacji. Jest to ogromnie interesująca planszówka, w której każda rozgrywka przynosi coś nowego, szczególnie dzięki temu, że jest asymetryczna - każdą z frakcji gra się inaczej, każdą grakcja ma inne komponenty, cele i taktyki na dojście do zwycięstwa. Daje to ogromne pole do popisu fanom strategiczne myślenia, przewidywania i umiejętnego zarządzania zasobami. Już podstawowa wersja rozgrywki zapewnią ogromne emocje i solidnie wciągającą, stwarzającą sporo opcji zabawę, a jeszcze po nabraniu doświadczenia możemy zagrać na drugiej stronie planszy, gdzie jest trudniejsza wersja zimowa lasu, przenosząca grę na kolejny poziom wyzwania. Ten tytuł z pewnością na długo się nie znudzi 😁 Przez zasady niestety trzeba na początek przebrnąć (tu bardzo pomocne były wideointrukcje, bo niuansów jest sporo), ale zdecydowanie warto się wgryźć. Od pierwszego rozegrania pokochaliśmy "Roota" i z fascynacją odkrywamy coraz to kolejne możliwości tej gry, analizując kolejne frakcje i ucząc się na własnych błędach w strategii. Ponadto wizualnie gra niezwykle cieszy oko, jest piękna, urocza i trafia do naszej topki ❤️ Z pewnością sięgniemy też po dodatki, bo już teraz jest genialnie, a co dopiero po większym podkręceniu gry 😁 Polecamy!
Liczba wystawionych
opinii: 23
08.04.2024 13:46
4.0
ocena
Jedna z najlepszych propozycji dla osób lubiących asymetrię w grach. Nieco mozolna w tłumaczeniu, bo trzeba każdemu z osobna pokazać jak działa jego frakcja. Ale jak się zagra parę razy i zrozumie jak działają inni to gra oddaje. Na pochwałę zasługują również piękne ilustracje. Natomiast na wyróżnienie frakcja włóczęgi, która sprawia że jedna osoba w tym całym animuszu po prostu gra sobie w swojego RPG'a. Bardzo pomysłowe.
Liczba wystawionych
opinii: 42
02.04.2024 23:03
4.0
ocena
Jeżeli negatywna interakcja nie jest dla Ciebie problemem to warto poznać tą grę. Teoretycznie można grać od 2 osób, ale w praktyce nie za bardzo to ma sens - najlepiej gra się na 4 osoby. Przy małej liczbie graczy niektóre frakcje są nie grywane lub nie są wstanie wykorzystać swoich możliwości. Gra jest trudna (zwłaszcza na początku) głównie z tego powodu, że każdą frakcją gra się inaczej.
Liczba wystawionych
opinii: 25
24.03.2024 18:53
5.0
ocena
przyjemnie wredna area-controlka, im tłoczniej na mapie tym zabawniej ... :)
Liczba wystawionych
opinii: 77
23.03.2024 11:18
4.0
ocena
Trochę skomplikowana przy pierwszych rozgrywkach, ale po wstępnym ogarnięciu daje sporo zabawy i jest pozytywna w odbiorze.
Liczba wystawionych
opinii: 134
08.03.2024 22:37
4.0
ocena
Druga najlepsza gra z dużą asymetrią zaraz po Tsukuyumi.
Liczba wystawionych
opinii: 56
27.02.2024 12:35
4.0
ocena
Świetna gra, do której jest mnóstwo dodatków z nowymi frakcjami. Niemniej już przy samej podstawce można się znakomicie bawić. Sprawdza się najlepiej w składzie 4 osobowym i wśród graczy, którzy lubią grać nad stołem - zawiązywać sojusze, zdradzać się, handlować itp. Dopiero wtedy Root pokazuje cały swój blask.
Liczba wystawionych
opinii: 16
04.02.2024 23:30
5.0
ocena
Root jest jedną z moich pierwszych gier które kupiłem,lecz nie polecam dla początkujących. Gra jest pełna regrywalność.Dodatkowo posiada pełno dodatków z nowymi frakcjami,planszami itd.. Bardzo polecam dla osób ogranych które lubią dużą asymetryczność i area kontrol.🤩
Liczba wystawionych
opinii: 7
13.01.2024 14:08
5.0
ocena
Polecam ktoś chce miarę prosta grę która oferuje dobrą zabawę
Liczba wystawionych
opinii: 35
21.12.2023 09:05
5.0
ocena
Dość wysoki próg wejścia, bowiem gracze będą potrzebowali chwili, żeby zrozumieć zasady i cele kierujące działaniami poszczególnych frakcji. Potem jednak dostajemy świetną rozgrywkę "area control", która dodatkowo nagradza nas przepiękną oprawą graficzną. Tylko Orle Gniazda!
Liczba wystawionych
opinii: 171
16.12.2023 14:01
4.0
ocena
𝑹𝑶𝑶𝑻 Zalana łazienka i jej remont trochę nam popsuł plany na tę grę, więc nie będzie to pełna recenzja, którą mogłybyśmy Wam przedstawić po wielu rozegranych partiach, bo niestety tylu ich nie było. Ale po tym, co nam się udało możemy już trochę wypowiedzieć się na temat gry. Nie będziemy też opisywać, o co chodzi w grze, bo potrzebowałybyśmy do tego na pewnoooo dużo miejsca. Na pewno słyszeliście, że "Root" to gra asymetryczna. Co to oznacza? Każdy z czterech graczy gra inną frakcją: 🟠 Markiza de Kot 🔵 Dynastia Orlich Gniazd 🟢 Sojusz Stworzeń Leśnych ⚫ Włóczęga W grze przenosimy się do Leśnogrodu, każda frakcja zwierząt dąży do udowodnienia, kto jest jego prawowitym władcą. Tura dzieli się na trzy fazy: 🌥️ ŚWIT ☀️ DZIEŃ 🌙 NOC Każdy gracz stosuje odmienną mechanikę gry (opisaną na planszach frakcji) i dzięki niej dąży do wygranej. Wygranej, czyli uzyskaniu 30 punktów. Nie będziemy się rozpisywać też z wielką oceną, bo co my szaraczki możemy powiedzieć na temat tak potężnej gry. Serio! Ciężko nam było przebrnąć przez instrukcję (dziękujemy za opisanie krok po kroku dwóch pierwszych tur!🙏🏼 w trzeciej już nie było tak lekko 😂). Nie jest to pozycja dla graczy początkujących zdecydowanie! Chociaż swoją grafiką może zwabić niejednego gracza. Trochę długo czeka się na swoją kolej, ale bądźmy wyrozumiali, bo tu naprawdę trzeba obrać dobrą strategię by wygrać i nad tym trzeba pogłówkować. W grze mamy dwustronną planszę jesień/zima, z innymi mapami, co urozmaica grę. Mimo instrukcji, tym razem posiłkowałyśmy się też wideoinstrukcjami, co pomogło nam zrozumieć kilka bardziej zawiłych kwestii. Ale instrukcja sama w sobie też jest dobrze napisana, z przykładami, a na dodatek posiadamy również Księgę Praw, dzięki której będziemy w stanie zrozumieć niektóre rzeczy, których nie znajdziemy albo nie zrozumiemy z instrukcji. My naprawdę polecamy spróbować tę grę! Zapowiada się bardzo dobrze i z każdą kolejną rozgrywką stajemy się w niej co raz lepsze. Myślimy, że jest naprawdę godna swojego 29. miejsca na BGG i my będziemy się w nią jeszcze mocno zagłębiać.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 160
04.12.2023 14:30
5.0
ocena
Ta gra to jest bardzo ciekawy sandbox area control. Nie spotkałem się z czymś takim, mnóstwo ras i każda rozgrywka jest inna. Zdecydowanie bardzo dobra gra.
Liczba wystawionych
opinii: 142
05.11.2023 22:20
4.5
ocena
Uwielbiam te urocze zwierzątka, które tłuką się o dominacje w wielkim lesie. Nie mam swojej ulubionej frakcji, po prostu za każdym razem staram się grać inną i próbować nią zwyciężyć. Podczas rozgrywki obowiązkowo włączam specjalny stworzony soundtrack do wersji digital, który jest wisienką na torcie tej gry. Pierwsza partyjka dla kogoś to tak naprawdę zapoznanie się z wszystkimi frakcjami, które są asymetryczne, by zrozumieć jak każda z nich działa, dlatego też najczęściej gram ze stałą ekipą.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 213
31.08.2023 18:17
5.0
ocena
Długo zwlekałem, żeby sprawdzić Root. Finalnie przytargał go kolega i nawet po pierwszej rozgrywce jakoś nie zażarło. A potem jakoś zatęskniłem i zacząłem myśleć o tych ślicznych mipelkach, leśnej planszy, ładnych grafikach na kartach i totalnej asymetrii. Kupiłem, pograłem i pokochałem. Root to gra wojenna, ubrana w konflikt zwierzątek w lesie. Chodzi o to, żeby zdobyć 30 punktów, ale każde zwierzątko robi to inaczej. Plusem jest czas rozgrywki. Ta gra nigdy się nie dłuży. Zawsze są emocje i zawsze jest ciekawie. Minusem jest skalowanie. Najlepiej grać w komplecie.
Liczba wystawionych
opinii: 31
31.08.2023 01:12
5.0
ocena
Root to jedna z moich ulubionych gier z bardzo charakterystyczną oprawą graficzną. Planszówka jest asymetryczna co sprawa, że każdy ma inne zadanie do wykonania, a co za tym idzie ma wiele zasad, które mogłyby być dość skomplikowane dla początkujących graczy. Ze znajomymi ogrywamy bardzo często, a dla samego poznania zasad i klas polecam wersję cyfrową, którą można nabyć na Steamie. Polecam!
Liczba wystawionych
opinii: 180
17.08.2023 08:08
3.5
ocena
Jako osoba zazwyczaj tłumacząca zasady nienawidzę tej gry. Asymetryczność postaci jest tutaj tak rozbudowana, że wytłumaczenie każdemu z osobna zasad dyskwalifikuje ją ze stołu, chyba że wszyscy się wcześniej przygotują. Przez ten fakt dość dobra gra wyleciała z kolekcji, a zastąpiła ją świetnie zrobiona aplikacja, która daje fan z rozgrywki przy graniu solo.
Liczba wystawionych
opinii: 1
15.07.2023 17:02
5.0
ocena
Najlepsza
Liczba wystawionych
opinii: 37
07.06.2023 13:45
5.0
ocena
Fantastyczna logiczna układanka z dużą głębią. Całkowita asymetria sprzyja regrywalności. Do Roota chce się wracać a dalsze odkrywanie gry tylko poprawia ogólne wrażenia. Losowość jest przemyślana a cała rozgrywka satysfakcjonująca.
Liczba wystawionych
opinii: 330
10.05.2023 15:48
4.0
ocena
Gra zostanie w mojej kolekcji, nie jest może najczęściej na stole, ale jej klimat i mechanika mają w sobie dużo ciekawych rozwiązań, jakość wykonania oraz cena/jakość też na duży plus . To gra w której możemy szybko wyjaśnić podstawowe mechanizmy rozgrywki a jednocześnie daje pole do popisu starym wyjadaczom . Polecam
Liczba wystawionych
opinii: 39
22.03.2023 11:26
5.0
ocena
Gra łudząco wyląda na przyjemną , rodzinną grę, ale to tylko złudznie jest to najlepsze Area Control pełne negatywnej interakcji i okrucieństwa względem innych graczy. Frakcje podstawowe po jakimś czasie zaczynają nudzić, lecz gdy do tej gry dokupi się dodatki ta gra staje się niesamowicie regrywalna. Jedyny minus (nie dla każdego) to wiele mikrozasad Ocena 5 z powodu że gra jest niesamowicie zaprojektowana , dużo klimatu i idealne grafiki.
Liczba wystawionych
opinii: 5
23.02.2023 12:57
4.0
ocena
Nie jest to idealna gra rodzinna i taka ma nie być :) Ale jest to moja ulubiona gra i raczej szybko mi się nie znudzi :)
Liczba wystawionych
opinii: 156
13.01.2023 13:48
5.0
ocena
Fani negatywnej interakcji oraz asymetryczności - to tytuł obowiązkowy dla Was. Gra dla osób średnio+ zaawansowanych. Oprócz swojej frakcji, musimy znać pozostałe, a każda w inny sposób będzie grać i wygrywać. Niech te słodkie zwierzątka nie uśpią Waszej czujności, bo wygrana w Leśnogrodzie łatwa nie będzie ;)
Liczba wystawionych
opinii: 17
28.12.2022 00:52
5.0
ocena
Moja ulubiona gra
Liczba wystawionych
opinii: 18
15.12.2022 17:46
3.0
ocena
Być może graficznie i klimatycznie ciekawa gra skierowana do casualowych graczy, odpowiednia dla dzieci (choć humor nie wiem czy zrozumiały dla przeciętnych 10 latków). Może z dodatkami zacznie mieć więcej sensu, bo jak dla mnie poniżej 3 graczy w ogóle nie ma sensu grać. Poza wyglądem w rozgrywce nie ma nic specjalnego co zachęciłoby mnie do kolejnej rozgrywki. Jednak w mojej grupie są ludzie, którym się podoba i napewno jeszcze zagram - może zmienię zdanie?
Liczba wystawionych
opinii: 191
11.12.2022 20:32
2.0
ocena
Sympatyczna gra z zwierzaczkami :3 Tyle że nie. Zdecydowanie gra dla wytrawnych graczy, którzy lubują się w grach wojennych. Jak usłyszałem o poziomie asymetrii w tej grze to wiedziałem, że chce w nią zagrać. Każda frakcja gra się totalnie inaczej. Co innego robimy, za co innego dostajemy punkty itp. brzmi super... dopóki nie trzeba tego komuś tłumaczyć. Wtedy zaczyna się koszmar. Do tego niestety frakcje mocno mnie zawiodły. Jedyna frakcja z podstawki, którą zagram są ptaki. Reszta albo mnie nurzy albo frustruje... W związku z czym nie mam ochoty w ogóle wracać do tej gry.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 75
24.11.2022 11:19
4.0
ocena
Bardzo ciekawe połączenie area control/ gry ekonomicznej/ przygodowej w zależności od frakcji, którymi się gra. Gra mocno asymetryczna. Każdy z graczy ma własne zasady i punktuje w inny sposób. Gra robiona pod 4 graczy, mniejsza liczba graczy niestety powoduje, że niektóre mechaniki gry pozostają niewykorzystane.
Liczba wystawionych
opinii: 45
10.10.2022 21:28
4.0
ocena
Że znacznikami z zywicy
Liczba wystawionych
opinii: 19
24.09.2022 15:46
5.0
ocena
Gra różnorodna. Posiada negatywna interakcje.
Liczba wystawionych
opinii: 492
22.08.2022 10:55
4.0
ocena
Gra dla typowych fanów negatywnej interakcji i nawalanki z innymi graczami. Asymetryczność frakcji sprawia, że im lepiej znasz swoje zwierzątka tym większą masz szansę wygrać. Myślę, że gra dla nowych graczy zyskuje kiedy każdy z graczy jest mniej więcej na tym samym poziomie znajomości gry.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 29
14.07.2022 23:56
5.0
ocena
Jedna z najlepszych gier planszowych w jakie było mi grać dzięki swojej asymetrycznośći. Root to typowa gra area controll z jak już wspomniałem asymetrycznymi frakcjami prowadzącymi grę według swoich zasad. Pomimo zróżnicowania zasad gry dla każdej z grup leśnogrodu, współzawodnictwo na planszy jest bardzo zbalansowane i każdą frakcję da się kontrować (no poza włóczęgą :)...). Aby dobrze poznać roota trzeba zagrać w niego wiele razy i do tego każdą frakcja, wtedy siadając do rozgrywki jesteśmy świadomi jakie ruchy mogą wykonać nasi przeciwnicy i jak ułożyć swoje ruchy. Największym problemem tej gry jest tłumaczenie zasad na co znów wpływa asymetryczność frakcji, ciężko wprowadzić tutaj nowych graczy a nawet jeśli się nam to uda, to i tak będzie to dla nich ciężka rozgrywka nie wiedząc jakie akcje mogą wykonać inni gracze. Idealna gra dla stałej grupy chcącej pograć więcej razy w jedna grę, która prędko się nie znudzi. Bardzo polecam!
Liczba wystawionych
opinii: 91
06.06.2022 12:37
5.0
ocena
Początkowo sporo czytania, co chwile przerwa na zerknięcie do instrukcji, lecz gdy już wkręcimy się w tryby tej gry, okazuje się, że nie jest tak skomplikowana i w zupełności wystarcza mała ściąga, a gra nie jest już "pauzowana" Gra przepięknie wykonana, różne zgrupowania, którymi gramy, mają zupełnie inne działania i cele, co także zapewnia większą regrywalność. Do tego dochodzi sporo dodatków, dwustronna plansza, a cena ogromna nie jest. Warte polecenia
Liczba wystawionych
opinii: 30
03.06.2022 13:09
4.0
ocena
Świetna bardzo asymetryczna gra, która najlepiej działa w gronie który zna tą grę i frakcje.
Liczba wystawionych
opinii: 59
15.04.2022 15:34
4.5
ocena
Roota trudno jednoznacznie i obiektywnie ocenić. Z jednej strony mnie osobiście gra urzekła swoją innowacyjnością, świeżością, pomysłem na asymetryczność i klimatycznym wydaniem. Z drugiej jednak strony łapią mnie skurcze żołądka na samą myśl, że miałbym tłumaczyć jej zasady nowym graczom. Bo żeby Root chodził płynnie, dawał radość i miał sens, to wszyscy gracze muszą bardzo dobrze znać zasady. Każdej frakcji. A każda frakcja to inna pula zasad, i to wcale nie najłatwiejszych. Mam wrażenie, że Roota można albo pokochać, albo znienawidzić - ta gra jest tak inna od wszystkiego, w co do tej pory grałem, że nie można pozostać wobec niej obojętnym. W zrozumieniu i opanowaniu zasad bardzo pomaga multimedialna wersja Roota na tableta/smartfona - tam też rozegrałem kilkadziesiąt partii. Podsumowując - jeśli cała Twoja ekipa lubi oryginalne area control i jest chętna na samodzielne przyswojenie dużej ilości nowatorskich zasad - bierz w ciemno. Ale jeśli jesteś osobą, która zaciąga znajomych wołami do grania, tłumaczy zasady, a i tak słyszy, że 'wyjdzie w praniu' - nie idź tą drogą, kup sobie aplikację na telefon, na planszę przyjdzie jeszcze może czas ;)
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 8
05.04.2022 12:22
5.0
ocena
Niesymetryczność jest ekstra
Liczba wystawionych
opinii: 2
17.11.2021 10:29
5.0
ocena
Świetny klimat gry, bardzo dobre wykonanie. Trzeba poświecić sporo czasu na poznanie zasad ale warto :) mimo wielu rozgrywek gra się nie nudzi - pewnie też dzięki dodatkom :)
Liczba wystawionych
opinii: 9
05.11.2021 13:16
5.0
ocena
Bardzo lubię te grę za jej asymetryczność, estetykę oraz negatywna interakcje. Asymetryczność oznacza, że właściwie każda rozgrywka jest inna, przeciwnicy są w stanie nas zaskakiwać (również dlatego że nie znamy dokładnie zasad i specyfiki innych frakcji) oraz każda frakcji ma inny potencjał w różnych stadiach gry (np. na początku najlepszy jest kot, w late game pewnie sojusz leśny lub włóczęga). Estetyka jest wręcz cudowna i bardzo spójna. Wszystkie figurki są starannie k gustownie wykonane, co poprawia wrażenia z grania. Negatywna interakcja nie będzie lubiana przez każdego, ale moim zdaniem trochę rywalizacji jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Ona sprowadza się w dużej mierze do umiejętności grania nad stołem oraz odpowiedniego pozycjonowania się w punktach zwycięstwa, aby nie paść ofiarą swoich przeciwników.
Liczba wystawionych
opinii: 6
24.10.2021 15:23
3.5
ocena
Bardzo ciekawie wykonana gra pod kątem wykonania, grafik czy możliwości. Z dodatkami cała masa frakcji do zagrania. Plansza dwustronna więc można sobie zmienić porę roku na zimową, zmieniając ułożenie elementów, co zwiększa regrywalność. Gra, w której dobrze czaić się za najlepszym graczem, ale samemu nie być tym pierwszym, który niebezpiecznie zbliży się do 30 punktów, i którego będzie trzeba załatwić wszystkimi siłami, a wygra osoba, która czaiła się za nim. Nie zawsze to, że zagrasz świetnie da wygraną, równie dobrze możesz wskoczyć na ostatnie miejsce, gdy wszyscy rzuca się na Ciebie, za co minus dla tej gry 😉
Liczba wystawionych
opinii: 4
16.10.2021 13:01
4.0
ocena
Gra jest bardzo ciekawa, fajnie wykonana, ciekawy jest efekt asymetrii, ale ilość zasad, drobnych, zapisanych gdzieś na planszetce jest na tyle duża, że ma dość wysoki próg wejścia. Niestety, gdy dochodziły kolejne frakcje z dodatków, czy osoba po raz pierwszy grała jakąś frakcją, w trakcie gry okazywało się, że jakaś zasada została pominięta, czy niedokładnie odczytana, co pogarsza odbiór tej gry.
Liczba wystawionych
opinii: 279
10.08.2021 11:07
4.5
ocena
wg mnie bardzo fajna gra nie ma sie czego czepiać
Liczba wystawionych
opinii: 276
07.08.2021 23:12
5.0
ocena
Ten tytuł jest jak ciasto z rodzynkami, albo ananas na pizzy. Albo akceptujesz i kochasz, albo z dezaprobatą patrzysz na ludzi, którzy ją zachwalają. Ja ją ubóstwiam. Gra ma taki klimat, jest tak asymetryczna, że regrywalność jej praktycznie nie ma końca. Minusem jest wysoki próg wejścia i stale aktualizowane zasady, bo by dobrze się bawić trzeba trochę poszukać w internecie. Nie mniej spójrzcie tylko na te obrazki z tej gry. Warto ją mieć nawet po to, by raz na jakiś czas rozłożyć, pobawić się pionkami, cyknąć zdjęcie na instagrama i schować :) Dodatki zasługują na osobne wpisy, bo też są miodne :)
Liczba wystawionych
opinii: 5
22.07.2021 11:02
5.0
ocena
W tej grze możesz grać frakcją, która przejęła kontrole nad całym państwem lub drugą, która próbuje tę władzę odzyskać. Jakby tego było mało w to grze do wyboru są jeszcze powstańcy, którzy wywołują bunty i jeden cwaniak, który chce się wzbogacić na wojnie a w dodatku dochodzą jeszcze nawracający wszystkich kultyści religijni i kapitaliści. Jeżeli to was nie zaciekawiło to pamiętajcie, że możecie tutaj grać ptaszkami, króliczkami czy też kotkami.
Liczba wystawionych
opinii: 28
20.07.2021 21:14
3.5
ocena
Gra jest arcyciekawa. Proponuje coś unikalnego - asymetryczność i mnóstwo kombinacji z frakcjami, walką, rozwojem armii. Cóż z tego kiedy dość szybko wychodzą na jaw mankamenty takie jak: powtarzalność i to jak dość płytkie są to mechanizmy. Gra jest dobra i zasługuje ja 3,5 / 5. Można pograć ale radzę inwestować w dodatki. Z nimi przedłużycie czas do monotonii, która z pewnością nadejdzie.
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności