Pax Pamir (Druga edycja)

Liczba graczy: 1 - 5
Czas gry: 45 - 120 minut
Wiek od: 13 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Cole Wehrle
Premiera: 03.12.2021
Dodruk: grudzień 2024
Wydanie polskie: Galakta
Wydanie oryginalne: Wehrlegig Games
Jest rok 1823. Przez prawie sto lat książęta z dynastii Durrani panowali nad imperium rozciągającym się od Persji aż po Pendżab. Teraz, gdy zostali obaleni, z cienia wyłaniają się nowi rywale w walce o władze na tych terenach. Pax Pamir to strategiczna gra historyczna opowiadająca o polityce i władzy w dziewiętnastowiecznym Afganistanie od autora gier Root i John Company. Gracze będą s... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 214
31.08.2023 12:12
4.0
ocena
Pax Pamir jest jedną z gier dzięki którym stałem się dużym fanem Pana Cole'a Wehrle. Wykonanie nietuzinkowe. Zamiast planszy - obrusik. Zamiast mepli, czy figurek - pseudo kredowe piony. Ilustracje na kartach w klimacie z epoki. Wszystko to buduje klimat. Mechanicznie to tableau builder. W grze opowiadamy się za jedną z frakcji, która próbuje zdobyć udziały w Afganistanie. Jeśli naszej frakcji nie idzie? Coż... każdy ma prawo do zmiany poglądów. W tej grze zawsze staniemy za mocniejszym. No chyba, że wszyscy stają za mocniejszym, wtedy liczy się ten, który mu się bardziej podlizał ;) O dziwo gra działa dobrze nawet na dwie osoby, tylko często biją się ze sobą dwie frakcje.
Liczba wystawionych
opinii: 72
16.08.2023 10:18
4.5
ocena
Doskonała gra. Skomplikowana i złożona trzeba ja poznać. Ale daje bardzo duża frajdę. Fajnie zaprojektowana plansza z materiału i świetne piony. Gra jest tak dobra ze dokupiłem do niej monety z metalu ( a zwykle nie bawię się w takie pierdoly ). Zdecydowanie mój nr 1
Liczba wystawionych
opinii: 118
28.05.2024 07:14
4.0
ocena
Znany twórca, którego tytuły są powszechnie cenione. Niestety w grze na cztery osoby, czychający na zwycięstwo ciągle zmieniali sojusz w ślad za będącymi w inicjatywie innymi graczami. Nawet dla doświadczonych graczy, zbyt łatwo można było przechylić szalę zwycięstwa w swoją stronę.
Liczba wystawionych
opinii: 684
21.05.2024 08:26
3.0
ocena
Gra mnie bardzo znudziła, nie wzbudziła żadnych emocji niestety. Rozumiem jej głębię i to, że można ją pokochać, dlatego zachęcam każdego do zagrania, ale pamiętajcie, że nie zawsze głośne hity odpowiadają naszym preferencjom. Gra ma ciekawą mechanikę oraz śliczne ilustrację. Sprawdźcie sami przed zakupem :) Ocena po 1 partii w 4 osoby. Czas gry = 123 min.
Liczba wystawionych
opinii: 154
21.03.2024 01:09
4.0
ocena
Pax jest zarąmbisty. Daj mu szansę nie koniecznie odda po pierwszej rozgrywce
Liczba wystawionych
opinii: 57
05.02.2024 17:32
4.0
ocena
Z początku gra wydaje się skomplikowana i może lekko nużąca, jednak z czasem trwania rozgrywki naprawdę wciąga. Rozgrywka jest dosyć dynamiczna, a zwycięzca co turę może wydawać się inny. Od obmyślania różnych opcji i wariantów postępowania paruje mózg. Oprawa wizualna ma swój klimat i nadaje tej grze wyjątkowy charakter. Osobiście nie wydałabym na tę grę tyle pieniędzy, za ile była ona do kupienia, ale chyba po prostu jestem większym fanem innych tytułów.
Liczba wystawionych
opinii: 257
30.11.2023 17:16
5.0
ocena
Unikalne, matrycowo nakładające się na siebie plaszczyzny: sojuszy, plemion, ustrojów (aspektów), zasad punktowania tworzą przedziwna kombinację gierek, zapewniając oryginalną rozrywkę: zarówno dla przeciętnych graczy, jak i paxowców - bo ponoć mało Paxa w Pamirze. Zasady niby złożone, ale jak się ogarnie, to nie sprawiają problemów. Ja uwielbiam nie tylko w nią grac, ale wręcz obcować.. metalowe monety, dywanik, grafiki, historie na nich zawarte. Wszzystko. Dlugo to byl mój nr 2, ale ostatnio wyceniam grę wyżej niż dotychczasowego lidera, czyli Brassa. Top topów!
Liczba wystawionych
opinii: 15
12.11.2023 12:21
5.0
ocena
Co tu dużo pisać, gra jest super.
Liczba wystawionych
opinii: 60
19.03.2023 11:26
5.0
ocena
wysmienity miesisty tytuł duzo aaleznosci realcji ktore w czasie zeczywistym trzeba analizowac bo co ture sytuacja sie zmenia. Nie ma czasu na nude
Liczba wystawionych
opinii: 151
11.02.2023 15:23
5.0
ocena
Świetna gra
Liczba wystawionych
opinii: 559
10.01.2023 11:23
4.0
ocena
Cole Wehrle, twórca takich hitów jak Root, czy Oath, tworzy całkowicie nową grę. Pax Pamir, to kolejna z gier w serii Pax (Porfiriana, Renaissance, Transhumanity), która tym razem przenosi nas do dziewiętnastowiecznego Afganistanu, gdzie nowi liderzy starają się wybudować nowe państwo po upadku Imperium Durrani. My jesteśmy właśnie tymi liderami. Ten czas określany jako Wielka Gra, daje nam niesamowity kocioła, w którym ścierać się będą Wielka Brytania, Związek Radziecki i właśnie Wschód. Przede wszystkim mamy tutaj przepiękne wydanie - wszystkie materiały takie jak żywica, drewno, piękne karty no i materiałowa mata do gry zwana szmatką lub serwetką, tworzą nam tytuł nietuzinkowy. Pax Pamir to gra z mocno zaznaczoną negatywną interakcją. Będziemy w niej rozszerzać swoje siatki szpiegowskie, zabijać innych poszerzać swoje terytoria i dominacje, zdobywać przywileje, stawać po różnych stronach konfliktu. Naprawdę ciekawy, złożony i bardzo nietypowy tytuł, który polecam każdemu lubującemu się w politycznych i taktycznych tematach.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 59
19.10.2022 16:01
5.0
ocena
Pax Pamir przebojem wdarł się do mojego TOP 1 i wygodnie rozgościł się tam na długo. Doskonałe wykonanie, klimat wylewający się z gry oraz przemyślane, łączące się i przenikające się na wielu płaszczyznach zasady sprawiają, że od mapy i kart trudno jest się oderwać, a jeszcze trudniej na koniec odejść od stołu. Rozgrywka jest dosyć długa i intelektualnie wymagająca, a mimo to od razu pojawia się potrzeba rozegrania rewanżu. O czym w ogóle jest Pax Pamir? Akcja osadzona jest w XIX w. na terenach obecnego Afganistanu. Imperium Durranich, lokalnej dynastii upadło, a Europejczycy próbują wykorzystać moment i na jego gruzach rywalizować o wpływy w Azji Środkowej. Jako lokalni przywódcy afgańscy zostajemy, chcąc nie chcąc, wciągnięci w walkę mocarstw, traktujących dziewiętnastowieczny Afganistan jako arenę do prowadzenia Wielkiej Gry. Nie ma tutaj jednak miejsca na neutralność. Wszystkie chwyty dozwolone, ale cel jest jeden - ostatecznie stać po tej właściwej, zwycięskiej stronie. Pax wykorzystuje głównie mechaniki area majority i zarządzanie ręką (a w zasadzie Dworem), grając w więcej osób pojawia się również element negocjacji, polityki i gry nad stołem. Całe szczęście ewentualny brak większej ekipy do rozegrania partii nie doskwiera aż tak bardzo, bo autorzy wyposażyli Paxa w świetnie zaprojektowaną talię Wachanu - automę, sztuczną inteligencję, umożlwiającą rozegranie emocjonujących potyczek solo. Talię Wachanu możemy również wykorzystać podczas gry dwuosobowej (co jest nawet sugerowane przez instrukcję) jako dodatkowego, trzeciego gracza. Dla mnie majstersztyk, wywrócił do góry nogami moje postrzeganie gier planszowych. Polecam!
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 227
05.10.2022 19:50
5.0
ocena
Dla kogo? Gra jest dość skomplikowana, pełna mikrozasad i negatywnej interakcji, wiec potencjalni gracze powinni mieć to na uwadze. Rozgrywka to ok. 2h. Pax jest w zasadzie niezależny językowo(tekst to głównie opis fabularny). Jest to też w mojej ocenie dobry tytuł dla osób, które cenią sobie klimat. W grze jest go dość dużo jeżeli się wyczujemy. O co chodzi: Gra przenosi nas do XIX wiecznego Afganistanu. Na tym terenie toczy się konflikt między trzema Armiami: Afganistanu, Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Gracze jednak nie wcielą się w żadną z nich, lecz w jednego z przywódców pomniejszych Afgańskich rodow chcących stworzyć nowe Państwo. W tym celu będziemy, knuć, szpiegować oraz lawirować pomiędzy trzema mocarstwami, a zwycięży gracz, który będzie to robił najsprawniej! Odczucia: Cena gry (gdy jeszcze była w sprzedaży) była wysoka, w stosunku do tego co oferowało pudełko i miałem mocne wątpliwości, czy jej zakup nie był błędem. Muszę jednak przyznać, że gra jest warta każdej swojej złotówki. Nie jestem fanem gier area control jednak w tym wypadku mechanika ta jest przeprowadzona w tak nieoczywisty sposób, że byłem zachwycony od pierwszej rozgrywki. To samo dotyczy losowości, która zwykle w grach mi przeszkadza, a w tym wypadku w ogóle o niej nie myślę mimo iż jest jej naprawdę dużo. Pax Pamir to dla mnie gra w której wszystko do siebie pasuje i nawet gdy sromotnie przegrywam, to czuje satysfakcję z rozgrywki. Wykonanie: gra jest wykonana rewelacyjnie. Plansza w postaci "kocyka" i armię w postaci ceramicznych graniastosłupów są czym, czego dotąd w grach nie widziałem. Karty są wykonane z dobrej jakości kartonu, ilustracje na nich są bardzo ładne i nawet czcionka pasuje do całości ich wykonania. Całość wykonania gry mocno koresponduje z tematyką i naprawdę cieżko w mojej ocenie mieć do niej jakieś obiekcje.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 276
08.08.2021 14:01
5.0
ocena
Droga Galakto, bardzo dziękuję Ci za dodruk tego tytułu, dzięki czemu będę miał możliwość zakupu tego tytułu. Mega skomplikowana i mega wymagająca gra - ale jaka piękna. Nauczyć się tej gry to moje postanowienie tegoroczne, więc trzymam kciuki i czekam na dostępność!
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności