Liczba wystawionych
opinii: 41
28.09.2023 12:57
Interesujący temat zarDzania zoo i budowaniem talii. Gra bardzo regrywalna.
Liczba wystawionych
opinii: 214
05.09.2023 14:00
Dla mnie ogromne rozczarowanie. Gra nie ma duszy, a już na pewno nie ma klimatu. Budowanie zoo bardzo umowne. Losowość kart boli o wiele bardziej niż w porównywanej Terraformacji Marsa, bo w Ark Nova co jakiś czas musimy odrzucać karty. Pasjans na całego. Flaki z olejem. Sprzedałem i odkurzyłem Terraformację Marsa.
Liczba wystawionych
opinii: 94
22.02.2023 02:15
Liczba wystawionych
opinii: 17
21.12.2024 02:08
Super gra, dużo kart i nietypowy licznik pkt.
Liczba wystawionych
opinii: 43
18.12.2024 15:27
Trudna ale bardzo satysfakcjonująca gra.
Liczba wystawionych
opinii: 37
05.12.2024 18:37
Swietna gra.
Gra nawet przy przegranej rozgrywce daje mi duzo satysfakcji. Ladne grafiki, ciekawe mechaniki oraz bardzo duzo wyborow co powouje ze rozgrywka jest niestety tez dluga.
Mnustwo kart i duza regrywalnosc.
Naprawde polecam dla srednio zaawansowanych.
Liczba wystawionych
opinii: 10
15.11.2024 22:08
Świetna zabawa!
Liczba wystawionych
opinii: 127
12.11.2024 12:56
Gra jest całkiem ok. Gra się dość przyjemnie. Nie wiem czy jest tu jakiś klimat, ale to gra ekonomiczna, ładnie wykonana więc też nie ma się do czego przyczepić. Oczekiwania co do tej gry były jak co do średniej ciężkości gry ekonomicznej i poziom skomplikowana właśnie taki jest. Jednak losowość kart jest zbyt wysoka w stosunku do poziomu zaangażowania. Można marnować akcje wykładając sponsorów nie mogąc spełnić warunków. Można nie mieć kart do spełnienia celów. Można spełniać np. 4 kryteria z 5 i nie móc przez pół (te ostatnie pół) gry znaleźć ostatniego.. masakra. Można grać o tak z czapy wykładając co się napatoczy i gra jest przyjemna, jednak w tedy zbyt skomplikowana jak na to że nie masz wpływu na to co się dzieje. Gra też jest za długa, czuć że końcówka się wlecze.
Liczba wystawionych
opinii: 168
22.10.2024 06:45
Już po kilku rozgrywkach dwuosobowych gra ta uplasowała się w moim zestawieniu najlepszych i ulubionych. Pomimo kilku drobnych mankamentów (cienkie, jednowarstwowe planszetki graczy, dziwny system punktacji końcowej, nie zawsze jasna i intuicyjna ikonografia na kartach, olbrzymia - źle zaprojektowana plansza), gra się w nią fenomenalnie i czuję, że długo będzie gościć na moim stole, tym bardziej, że są już zapowiedziane do niej ciekawe dodatki.
Liczba wystawionych
opinii: 21
14.10.2024 12:46
Jezu, jak to się ciągnie.
Liczba wystawionych
opinii: 57
15.09.2024 13:04
Moim zdaniem to taka terraformacja marsa w zoo. Na plus z pewnością mechanizm budowania swojego ogrodu zoologicznego - kombinowanie względem ustawienia terrariów i innych elementów jest interesujące. Kart jest bardzo dużo (tasowanie ich jest trochę upierdliwe i trzeba to zrobić naprawdę dokładnie - inaczej jest mało różnorodnie i możemy mieć problem z wykonaniem niektórych akcji przez brak odpowiednich kart), są bardzo ładnie wykonane, lecz moim zdaniem legendę można by było uprościć - początek pierwszej rozgrywki przez rozszyfrowywanie symboli potrafi się dłużyć. Przy samej podstawce jest też mała rotacja kart przy mniejszej liczbie graczy, przez co możemy nie trafić na zwierzęta, których potrzebujemy. Ja grałam na 2 graczy i rozgrywka momentami dłużyła się, jeśli przeciwnik długo myślał nad ruchem - nie chcę więc myśleć co byłoby np. na 4 osoby - to na minus. Końcówka i sposób liczenia punktów jest moim zdaniem mało satysfakcjonujący. Planszetki graczy mogłyby być lepiej wykonane. Gra zajmuje dużo miejsca na stole.
Edit: po kilku kolejnych rozgrywkach zdecydowaliśmy się na zakup tej gry. Wodny dodatek rozwiązuje niektóre problemy i wprowadza urozmaicenia do akcji gracza. Mimo kilku wad sama rozgrywka jest naprawdę przyjemna, więc chętnie będę do niej wracać.
Liczba wystawionych
opinii: 30
25.08.2024 16:30
Gra, która bardzo chwyciła mnie za serce, zwłaszcza, że uwielbiam gry o zwierzętach, jest bardzo dużo kart, co sprawia, że gra może być rozbudowana, jest regrywalna, dużo map, dużo możliwości, gra się dość długo, karty są prześliczne, mechanika bardzo mi się podoba, nie jest trudna aczkolwiek na początku ilość drobnych zasad może wydać się trudna do ogarnięcia. Jest wiele sposobów aby grać i można obierać różne strategie. Wg mniej najlepiej się gra w 2 osoby, im więcej osób to gra dość mocno się wydłuża. Bardzo polecam tą grę!
Liczba wystawionych
opinii: 30
20.08.2024 00:37
Gra naprawdę dobrze rozbudowana, z ciekawymi mechanikami. Dla początkujących graczy może sprawiać kłopot. Pojawia się w niej dużo symboliki, a ilość opcji i informacji podczas rozgrywki może naprawdę przytłoczyć nawet doświadczonych graczy. Graficznie jest na dobrym poziomie, a same karty fajnie wykonane! Warte swojej ceny. Polecam serdecznie :)
Liczba wystawionych
opinii: 155
27.07.2024 12:02
O Ark Novej napisano już chyba wszystko.
Zdecydowanie jest to gra, w którą warto zagrać, ale trzeba przygotować się na długą rozgrywkę. Ponadto trzeba zarezerwować sobie nie tylko czas, ale również i przestrzeń. Rozłożenie gry chwilkę zajmuje, ale przede wszystkim zajmie cały stół.
Druga sprawa to zasady. Jak się je zna, to okazują się niespecjalnie trudne - może czasem trzeba zajrzeć do glosariusza, żeby upewnić się co do interpretacji niektórych zasad z kart. Jednak zasad nie jest mało i na początek mogą przytłoczyć. A instrukcja - moim zdaniem - nie pomaga (choć nie jest najgorsza). Zdecydowanie nie zaczynałbym od tej gry przygody z planszówkami.
Wykonanie - ładne, choć nie jest to gra, która powala estetyką. Na plus dodanie do pudełka organizerów, które bez problemu mieszczą wszystkie żetony.
Liczba wystawionych
opinii: 14
24.07.2024 12:18
Uwielbiam, to jedna z moich ulubionych gier, po prostu świetnie się bawię grając w Ark Nova. Jeśli chodzi o wykonanie to dla mnie jest ok, plansza mogłaby być w jakieś ładniejszych, żywszych barwach, ale w żaden sposób nie wpływa to na funn z rozrywki. W dodatku wodny świat, dostajemy drewniane zamienniki znaczników na poszczególne tory oraz do wsparcia projektów ochrony przyrody. Regrywalność jest bardzo duża, jest kilka map zoo i ogrom kart. Ikonografia czytelna i intuicyjna. Do gry dołączony jest poza instrukcją glosariusz, w którym część kart jest dokładnie opisana. Gra się bardzo przyjemnie, budujemy wybiegi na swojej planszetce zoo, umieszczamy w nich zwierzęta, wspieramy projekty ochrony przyrody i zagrywamy do zoo specjalistów ( sponsorów). Z tym, że gra jest wyścigiem, jej koniec wyznaczy gracz, który jako pierwszy swoimi pionkami mnie się na dwóch torach, pozostali mają wtedy tylko po jednej akcji, dlatego należy optymalizować każdy ruch, aby jak najszybciej się rozwinąć i nie pozwolić zostawić w tyle. W przypadku gdy gra osoba początkująca z doświadczoną, tą druga może zakończyć grę w momencie gdy pierwsza dopiero nabiera rozpędu ( zdarzały mi się takie partie), pozostawia to poczucie takiego niedokończenia swoich planów. Czas gry zależy od graczy, ograni gracze stosunkowo szybko zdobędą punkty pozwalające im minąć swoje znaczniki na torach, początkujący będą pewnie grali dłużej. Ark Nova daje mi poczucie rozbudowy i rozwoju, a to bardzo lubię w grach. U mnie w top trzy ulubionych gier, bardzo polecam.
Liczba wystawionych
opinii: 34
15.07.2024 08:37
Trudna? No nie powiedziałbym, 6 akcji do wykonania i w zasadzie żadna decyzja nie jest zła. Jakoś tam się kulamy do przodu. Czas gry dosyć długi. Na dwie osoby z tłumaczeniem 2,5 godziny. Nie wyobrażam sobie gry w 4 osoby, szczególnie, że w grze nie ma żadnej interakcji, więc więcej graczy to po prostu więcej czekania na swój ruch. Klimat i grywalność fajna.
Edit: Co do trudności, zagrałem dziś z 7-latką i ogarnęła zasady :) nawet wyszła na plusie z punktami.
Co do klimatu i grywalności - bardzo fajna. Ocena o pół do góry po czasie.
Edit: było grane na 3 osoby z tłumaczeniem - wyszło 4,5 godziny xD ale generalnie długość gry mocno się waha ze względu na mechanikę zakończenia gry. Jeśli nikt nie stawia na przerwy to gra mocno się wydłuża, w zasadzie decyduje tu głównie ilość forsy :)
Liczba wystawionych
opinii: 3
10.07.2024 11:20
Gra bardzo mnie rozczarowała, głównie przez sposób punktacji na końcu rozgrywki. Zazwyczaj to co robimy podczas budowania zoo nie ma zadnego wpływu na efekt końcowy, liczą się tak na prawdę dwie ostatnie tury gracza który minie sie pionkami, jedna poprzedzająca wyminięcie się, oraz ta w której się wymija.
Budowanie pawilonów i wybiegów z czasem też stało się nudne jak flaki z olejem, jest jeden najwłaściwszy układ, i jak się zorientujesz w tym to budowa traci sens.
Oprawa graficzzna w porządku, nie zachwyca, nie zniechęca.
Pół gwiazdki bonusu za jakość wykonania, jest na wysokim poziomie.
Liczba wystawionych
opinii: 25
25.06.2024 21:13
U mnie 4, Radek na 5
Liczba wystawionych
opinii: 45
22.06.2024 12:46
Ark Nova to cięższa gra euro w temacie budowania ekologicznego zoo. Podstawą rozgrywki jest wybór jednej z 5 akcji, która w zależności od timingu mogą mieć różną siłę. Zdobywamy i zagrywamy karty sponsorów, układamy kafelki wybiegów na planszetce, realizujemy projekty ochrony przyrody. Opcji jest sporo, kart duuuuży stos. Jest to bardzo przyjemne móżdżenie w przyjemnej oprawie graficznej (osobiście bardzo lubię zdjęcia zwierząt i przyrody, nie mam też nic przeciwko zdjęciom "sponsorów"), z dobrą ikonografią. Zasad i mikro zasad jest trochę, ale podpowiadajki na planszy głównej i wszystkich planszetkach pomagają oswoić się z grą. Gra nie ma prawie żadnej negatywnej interakcji, a jeśli się na nią natrafiam to ignoruję ją, bo wolę skupić się na własnej strategii i nabijaniu punktów w swoim zoo. Na 4 osoby gra trwa długo (nawet ponad 3 godziny się zdarzyło), wolę grać w nią w 2 lub 3 osoby. Wariant solo jest prosty w obsłudze i z chęcią kilka razy sobie tak pograłam. Polecam dla średnio zaawansowanych lub zaawansowanych graczy jako główną grę wieczoru. Dla mnie gra zasłużyła na swój hype. Jako porządne i satysfakcjonujące euro, będące debiutem autora gry - szacun!
Liczba wystawionych
opinii: 151
21.06.2024 18:39
Jedna z najlepszych eurogier w naszej kolekcji. Budujemy zoo, wspomagamy badania, projekty ochrony przyrody, a przy tym wszystkim staramy się być lepszymi dyrektorami niż nasi współgracze. To trudna i złożona gra, pełna zależności w kartach pozycja. Zajmuje baaardzo dużo miejsca na stole. Aby mieć jakiekolwiek szanse z naszymi współgraczami, trzeba doskonale optymalizować ruchy, mieć zawsze w zanadrzu plan B oraz dokładnie wykorzystywać nadarzające się okazje. Trzeba przyznać, iż warto też mieć szczęście, bo jak w każdej grze karcianej, jeśli karty nie podejdą, albo wręcz będą totalnie nieprzydatne to szansa na zwycięstwo drastycznie się oddali. Ciekawie została rozwiązana kwestia punktowania końcowego. Otóż punkty dodatnie zdobędziemy dopiero wtedy kiedy nasze dwa znaczniki na torach punktowania się spotkają i przetną swoje drogi, wcześniej mamy jedynie punkty ujemne. Tak, można skończyć grę z ujemnym wynikiem (ale wtedy na pewnie przegraliście).
Ark Nova cierpi na syndrom Terraformacji czyli nie jest zbyt urodziwa i do tego jest nierówna w kwestii wykonania. Jeśli przymkniecie na to oko do dostaniecie doskonałą mechanicznie grę z bezmiarem regrywalności. Mimo, że partia trwa 2-3 godzin to nie ciągnie się. Wprost przeciwnie, nie wiadomo kiedy ten czas ucieka. Nie siadajcie jednak do tej gry z osobami początkującymi, bo nikt nie będzie czerpał z tego radości.
Polecamy doświadczonym eurograczom, którzy lubią mocno odczuwalną rywalizację i dodatkowo są miłośnikami zwierzątek.
PS. koniecznie dokupcie dodatek!!
Partner
Liczba wystawionych
opinii: 207
15.06.2024 19:44
Spodziewałam się dużo mniej po tej grze dlatego ogólnie jestem pozytywnie zaskoczona jej działaniem i mechaniką. Ogólnie na plus zdecydowanie chociaż nie będzie to gra mojego życia;). W niektórych aspektach mocno przypomina dla mnie Terraformację.
Liczba wystawionych
opinii: 6
02.06.2024 20:56
Świetna gra
Liczba wystawionych
opinii: 118
22.05.2024 13:50
Wiele osób narzeka na zbieżność mechaniczną z Terraformacją Marsa, lecz znając oba tytuły przyznam, że można znaleźć coś dla siebie nowego. Mnogość planszy graczy niczym w Zamkach Burgundii; zarządzanie wybiegami bardziej absorbujące niż samo odkrywanie planety i świetna skalowalność, choć bez względu na liczbę zaznajomionych graczy potrwa 2-3h.
Liczba wystawionych
opinii: 717
17.05.2024 11:55
Gra ma masę kart i przez to ciężko je kontrolować, co czasem odbija się czekaniem na odpowiednie karty przez pół gry, ale poza tym świetna gra! Jestem pod wrażeniem mechaniki zagrywania akcji i możliwościami, jakie z tego wynikają!
Ocena po 2 partiach w 3 i 4 graczy. Średni czas gry = 2:45 h.
Liczba wystawionych
opinii: 71
15.05.2024 00:35
Gra z fajnym klimatem, dla mnie może trochę za prosta, ale ilustracje i same zwierzęta tworzą zoo. Na plus mechanika zagrywania akcji z nadawaniem im siły i olbrzymi wybór kart.
Jeżeli chodzi o gry euro, to chyba chciałbym czegoś trudniejszego co sprawia, że mózg mi paruje, tutaj takie odczucia nie miałem. Ciekawy wyścig o punkty, ale przez klimat zapomina się o tym. W związku z tym moim zdaniem ta gra może być grą dla całej rodziny.
Dlatego odemnie tak naprawdę ocena w skali 1-10 to 7,5.
Liczba wystawionych
opinii: 109
14.05.2024 11:42
Póki co po jednej rozgrywce, a mam ochotę na więcej.
Jako fanka gier typu zoo tycoon nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Co prawda w grze Ark Nova nie bardzo mam szansę rozmnażać zagrożone gatunki i w sumie nie bardzo zwracałam uwagę jakie zwierzęta będę u mnie w zoo (tylko jakie korzyści da mi dane zwierzę). Gra mi się bardzo spodobała. Mechanicznie jest bardzo dobra, i wymaga trochę główkowania i przeliczania. Porównywałam ją trochę do innej gry którą ostatnio poznałam - Diuna Imperium (nie ze względu na podobieństwo ;) ), lecz doszłam do wniosku że w przypadku Diuny (gra jest super) mechanikę można by wyjąć i wsadzić w inne uniwersum czy temat i gra dalej by działała, w przypadku Ark Nova wyjęcie samej mechaniki i ubrania jej w inne uniwersum czy sytuację było by trochę trudniejsze i to mi się podoba - że mechanika została wymyślona pod sytuację którą gra ma przedstawiać a nie została wymyślona tak i O a potem autor stwierdził: to może ubierzemy ją w zwierzątka ;).
Gra jest super, nie mogę się doczekać kolejnych partii.
Liczba wystawionych
opinii: 78
05.05.2024 12:11
Lubię gry ze zwierzętami w roli głównej i ta jest na prawdę dobra. Połączenie różnych mechanik, a trzeba pogłówkować, zwłaszcza, jak nie dochodzą pożądane przez nas karty. Z kolei tryb solo, jak to się mówi: "taki se" - skraca bardzo grę i przyjemność z granią w nią. Wolę w trybie solo grać na jak najlepszy wynik.
Liczba wystawionych
opinii: 1
04.05.2024 20:29
Przyjemna gra o zwierzętach. Gorąco polecam!
Liczba wystawionych
opinii: 7
26.04.2024 20:09
Jak dla mnie jeden z lepszych tytułów. To połączenie różnych mechanik z różnych gier, bardzo mi odpowiada. Wykonanie i wygląd jest na dobrym poziomie. Instrukcja zawiera trochę tekstu i swoje trzeba przyswoić, jednak sama gra nie jest trudna. Jest to swego rodzaju wyścig i czasem widać, że nie ma się już za dużych szans na wygraną... Czasem karty podejdą i zrobi się fajnego kombosa, bo po prostu los tak chciał... Mimo to, budowanie tego "zoo" i szukanie sposobu na wykonanie jak najkorzystniejszego ruch w danej chwili, jest na tyle przyjemne, że w ogóle mi to nie przeszkadza. Po każdej partii pozostaje chęć na kolejną, a to jest najlepszy wskaźnik w ocenie gry :)
Liczba wystawionych
opinii: 47
20.04.2024 18:41
Przyjemny pasjans gdzie budujemy własne zoo
mechanicznie przypomina terraformacje marsa, jednak nie jest to taka sama gra z "rekolorkiem"
sama mechanika jest prosta ale nie prostacka, są momenty gdzie na prawde trzeba przemyśleć ruch. Rozgrywka jest dosyć długa- nie wiem jak skaluje się na większą ilośc osób, jednak obawiam się, że może być wtedy na prawdę długo
Liczba wystawionych
opinii: 23
04.04.2024 20:04
Cudowna gra, na 2 i 3 graczy gra się idealnie, w 4-kę byłby za duży downtime, nawet na BGA.
Liczba wystawionych
opinii: 81
23.03.2024 11:24
Zbalansowana, z bardzo ciekawymi mechanikami, dająca wiele opcji gry, przez co nie znudzi się szybko. Wymaga jednak zainteresowania samą jej tematyką.
Liczba wystawionych
opinii: 215
08.01.2024 16:25
Rozumiem skojarzenia z Terraformacją Marsa, jest w tej grze wyścig na poszczególnych torach, a taktykę gry często dyktują karty. Bardzo dobrze działający w moim odczuciu mechanizm wyboru akcji o różnych siłach. Poza tym dużo losowości, grasz w sumie tak, jak karty podejdą. Gra nie jest zbyt prosta, oferuje mnogość wyborów, ale po kilku partiach każdy mniej więcej będzie wiedział, o co w niej chodzi. Duża regrywalność. Poza tym niewiele więcej, gra jest po prostu średniakiem plus, jej popularność może wynikać z tego, iż została okrzyknięta jako "Terraformacja killer".
Liczba wystawionych
opinii: 5
31.12.2023 11:00
Bardzo duża ilość mechanik. Ciekawy sposób punktowania oraz przepiękne ilustracje na kartach
Liczba wystawionych
opinii: 264
20.12.2023 16:02
Moja najbardziej przehypowana gra w kolekcji. Czekałem na nią jak na perłę w kolekcji, tymczasem dostałem produkt.. terraformacyjnopodobny. Na szczęście ładniejszy, przyjemniejszy w obrocie, choć dłuższy i bardziej stolo żerny. Po pierwszej rozgrywce byłem rozczarowany, choć na szczęście gra nieco zyskała po kilku rozgrywkach. Ostatecznie przeprosiłem się z AN, ale ulubienicą nie została. Grywam, jak znajomi poproszą, ale sam z siebie raczej nie proponuję. W stronę dodatku nawet nie zerkam..
Liczba wystawionych
opinii: 95
09.12.2023 10:59
Czego by tu nie mówić o tej grze, wygląda świetnie - jak większość gier z zwierzątkami, jednakże im bardziej się jej przyglądam dostrzegam małe ale.
Gra przez swoją ilość kart jest za długa - karty za wolno rotują by znaleść odpowiednie dla siebie zwierzę. Planszetka punktowania jest za duża - przez co niepotrzebnie powiększa rozmiar stołu do gry.
Jednakże gorąco polecam zagrać w tą grę i nabrać własnej opinii gdyż grę tą się albo kocha albo nienawidzi.
Liczba wystawionych
opinii: 160
04.12.2023 11:24
Ta gra zdetronizowała Terraformację marsa. To jest taka perełka wśród gier. To jest wszystko, różnorodność, ulepszanie, rozbudowa, wyścig, zbieranie symboli. Jedyna wada, to że na 4 osoby nie ma sensu siadać, jest za długa, graliśmy raz prawie 5h.
Liczba wystawionych
opinii: 1
15.11.2023 18:10
Gra do móżdżenia ale wspaniale się gra
Jest miodna i dobrze się skaluje na 2 jak i na 4 osoby
Liczba wystawionych
opinii: 5
17.10.2023 22:58
Gra dla graczy średniozaawansowanych z plusem. Łączy w sobie sporo mechanik, ale w płynny sposób. Potrafi uruchomić szare komórki i wzbudzić w graczu poczucie satysfakcji na zakończenie gry.
Liczba wystawionych
opinii: 2
29.07.2023 18:43
Jedyny minus to.planszetki gracza. Wystarczy kichniecie i wszystko leci.
Liczba wystawionych
opinii: 9
16.06.2023 14:58
Gra, która zawładnęła nasz stół! Ark Nova posiada ciekawe mechaniki, szczególnie ten „kołowrotek” kart przy wyborze akcji. Przy tej grze czas mija bardzo przyjemnie. Mimo długiej instrukcji, gra intuicyjna i po pierwszej rozgrywce wszystkie zasady są jasne. Polecam!
Liczba wystawionych
opinii: 56
08.06.2023 11:12
Budowanie zoo. Jedyny minus to słaba jakość planszetek dla gracza.
Liczba wystawionych
opinii: 563
05.06.2023 20:12
Czy Hajlo gra w gry euro? No gra.
A czy gra w duże i trudne gry euro? No czasami też :D
Czy Ark Nova jest duża i trudna? Po części tak.
Ale zachwyciła mnie z miejsca.
Zgadzam się z opiniami, że nie jest najpiękniejsza, ale brzydka też nie. Jest na pewno niesamowicie czytelna. Dużo symboli, które po chwili fajnie wchodzą. Ładnie wykonane elementy, znaczniki, zwierzątka etc.
Mechanicznie majstersztyk. Świetnie się to wszystko zazębia, w miarę upływu czasu możemy coraz więcej robić. Multum kart, sporo kombinacji. Czasem wejdzie problem z oczekiwaniem na kartę, dlatego fajną radę dostałem - korzystaj na maxa z danej chwili i tego co masz, nie czekaj na to co przyjdzie, bo nie przyjdzie.
Jest trochę mielenia rynkiem, karty się zmieniają, ale jednak może nam nie przyjść to co chcemy.
Poza tym to kawał naprawdę fajnego euraska :)
Partner
Liczba wystawionych
opinii: 17
03.04.2023 14:09
Szkoda, że tyle trwa. Gdyby była krótsza, trafiałaby na stół częściej.
Liczba wystawionych
opinii: 134
03.04.2023 06:07
Zauroczona jestem Ark Nova! Nigdy nie sugeruje się opiniami innych, bo zawsze wolę sprawdzić sama gry, żeby wyrobić sobie opinie, ale ludzie tym razem również się nie mylą! Nie dziwie się, że gra jest tak popularna i tak lubiana, bo jest po prostu świetna. Gdy pierwszy raz o niej usłyszałam oglądając zwiastun na transmisji Portalconu czułam, że będzie to hicior, bo sama byłam pod wrażeniem, po samym zwiastunie. Później się kupiło grę i się zauroczyło. Ark Nova ma wiele ciekawych i zgrabnie połączonych ze sobą mechanik, mała interakcja między graczami nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie. Wykonujemy akcje za pomocą 5 podstawowych kart, która każda ma inne działanie. Od nas zależy, czy umiejętnie poprowadzimy rozwój naszego zoo. Mimo losowego dociagu z ogromnej ilości kart, zawsze da się coś wymyślec i wycisnąć. Mimo dość sporej ilości zasad, rozgrywka w miarę jest płynna. Podoba mi się pomysł z robieniem przerwy, przesuwając znacznik kawy po planszy, która kończy tak jakby rundę i odświeża sytuację na planszach. Pomimo, że planszetki graczy są troszkę zbyt cienkie, a gra ogólnie mogła być jeszcze ładniej namalowana, daje najwyższą ocenę, bo ta gra na to zasługuje. Niektóre grafiki zostały namalowane troszkę z małym polotem jak np znaczniki pieniędzy, x i kontynentów, ale tak poza tym nie mam do czego się przyczepić, bo gra jest w moim stylu i moim guście. A przede wszystkim TEMATYKA - lubię zwierzęta, uwielbiam chodzić do zoo, uwielbiam atmosferę bycia w zoo i pewnie z tego powodu osobiście czuje klimat budowania zoo wpatrując się w te fotografie. Polecam!
Liczba wystawionych
opinii: 38
02.04.2023 11:35
Fani ZooTycoon i PlanetZoo będą zachwyceni 😍
Na początku klasycznie ciężko zapamiętać akcje, ale później rozgrywka idzie szybciutko 😁 Bardzo przypomina Terraformację Marsa, którą uwielbiamy
Liczba wystawionych
opinii: 4
04.03.2023 16:37
Rewelacyjna gra euro o bardzo przyjemnej tematyce. Ciekawy sposób zagrywania akcji za pomocą kart, spora talia zwierząt, czytelna plansza i ikonografia - wszystko sprawia, że chce się grać i grać. Idealna do gru we dwoje (mniejsze przestoje w grze), ogranej parze rozgrywka zajmuje ok. 1,5h (już z rozłożeniem gry).
Liczba wystawionych
opinii: 15
26.02.2023 21:10
Jedna z najlepszych gier w jakie grałem z różnymi mechanikami. Fajnie wykonane ilustracje na kartach jak i elementy zoo.
Liczba wystawionych
opinii: 31
23.02.2023 12:23
Znakomita gra!
Liczba wystawionych
opinii: 151
11.02.2023 15:28
Ciekawa
Liczba wystawionych
opinii: 330
08.02.2023 14:08
Gra o budowaniu zoo, teoretycznie tytuł kompletnie nie w moim stylu, długo nie dawałem jej szansy, okazuje się jednak ze gra jest niesamowita, działa idealnie na każdą liczbę graczy, sposobów na wygrana jest mnóstwo i daje naprawdę dużo satysfakcji , nie widzę wad tej gry to genialny przedstawiciel gatunku euro, Prawda jest ze po rozłożeniu zajmuje ogromna ilość miejsca na stole co w ogóle nie wskazuje wielkość pudełka . Jakość kart i elementów wykonana jest bardzo dobra. Mimo prostego tematu gra nie jest prosta ale warta nauczenia. Polecam w 100 procentach aby dać jej szanse :)
Liczba wystawionych
opinii: 139
03.02.2023 05:36
No cóż, tę grę można kochać albo jej nienawidzić. Suche euro, masa kart i losowości. Bez krzty szczęścia, nie ważne jakbys byl wykwintnym graczem nie masz szans na wygraną 🤷 troche negatywnej interacji, ale mozna grać bez niej.
Gra ma wiele wad, ale i tak daje duzo zabawy, ktora jest najwazniejsza!
Liczba wystawionych
opinii: 58
29.01.2023 19:49
Zaskakująco przyjemna i przystępna gra o budowaniu zoo, której jedynym mankamentem do którego mogłabym się przyczepić jest losowość wynikająca z kart jakie trafiają nam na rękę i potrafią być czynnikiem decydującym. Niemniej zachęca to do zmieniania taktyk i potrafi dać ogromną satysfakcję. Na plus też sposób punktacji, z dwoma torami które muszą się przeciąć byśmy mogli uzyskać dodatni wynik.
Liczba wystawionych
opinii: 11
05.01.2023 16:12
Ark Nova to zdecydowanie gra warta uwagi. Posiada dobrze dobrane mechaniki do poszczególnych akcji jakie możemy wykonać w grze i musze przyznać że doceniam ciekawy sposób w jaki zużywamy nasze akcje przesuwając karty po torze - chcąc wygrać napewno zmusza nas to do planowania kilku ruchów do przodu. Nie ma też co ukrywać - gra jest po prostu ładna, kolorowe zwierzątka na stole sprawiają że gra się przyjemniej. Dużo ciekawych mniejszych mechanik, bardzo fajny pomysł z dopasowaniem zwierząt do wybiegów i zapełnianiem mapy. To jeśli chodzi o plusy :)) Natomiast nie obędzie się też bez paru uwag negatywnych - przede wszystkim gra jest ogromna - tor z kartami zajmuje ogromnie dużo miejsca (w mojej ocenie niepotrzebnie, dałoby się to zoptymalizować). Dodatkowo kart jest OGROMNIE dużo - niektórzy powiedzą że to fajnie bo duża różnorodność rozgrywki ale jednocześnie trochę brakuje mechanik przewijania się przez ten deck. Mając kartę która np. zbiera drapieżniki możemy się do nich zwyczajnie nie dokopać i nici z naszej strategii. Jak dla mnie tory punktacji też są trochę mylące i kiedy na planszy jest już 3 graczy a każdy pionek jest w innym miejscy na dwóch torach robi się bałagan wizualny i bywa, że ciężko się połapać. Warto dodać, że rozgrywka jest dość długa a już przy 3 graczach pojawiają się przestoje. Ogólnie grę oceniam bardzo dobrze i chętnie do niej siadam, ale jest kilka elementów które można było zrobić lepiej.
Liczba wystawionych
opinii: 123
02.01.2023 16:32
Gra jest świetna, szczególnie dla tych którzy kochają zwierzęta i klimat zwierzakowy;) sama do tych osób należę. Uważam że mechanika gry związana z robieniem akcji działa tu super, naprawdę jedna z jak nie moja ulubiona gra aktualnie. Trzeba jednak przyznać że zajmuje sporo czasu, ale jak dla mnie warto go poświecić bo to naprawdę super gra.
Liczba wystawionych
opinii: 220
31.12.2022 20:34
Nie rozumiem hypeu tej gry. Grałem w nią parę razy i mnie nie porwała. Ogólnikowo to taki średniak moim zdaniem. Mechaniki średniawe czasami irytujące gracza. Gdyby nie tematyka nie byłaby taka popularna. Moim zdaniem są ciekawsze gry o tej tematyce.
Liczba wystawionych
opinii: 77
20.12.2022 15:08
Piękne grafiki, dobrze zazębiające się mechaniki. Jest sporo losowości i to może utrudniać obieranie sensownej taktyki. Mimo to zawsze mam mnóstwo satysfakcji z gry. Gra jest bardzo stołożerna i nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak grać na więcej niż 2 osoby zarówno pod względem potrzebnego miejsca, ale przede wszystkim na generujący się downtime.
Liczba wystawionych
opinii: 11
12.12.2022 15:56
Przyjemna strategia ekonomiczna. Lubię w niej sposób punktowania i rozbudowywanie swojego zoo o nowe pawilony i zwierzaki. Bardzo ładne karty i mnóstwo ich. Z minusów to długie czekanie na swoją kolej. Za to gra świetnie działa przy każdej liczbie graczy, więc można uniknąć downtimeu grając w dwójkę :)
Liczba wystawionych
opinii: 3
06.12.2022 21:35
Bardzo dobra gra euro. Ogromna różnorodność sposobu na wygraną. Genialny system końcowej punktacji i ta przerwa na kawę 😍 Jednak ma trochę minusów: zbyt cienkie planszetki na zoo, bardzo duża ilość kart powoduje że niektóre kombinacje w trakcie całej rozgrywki się nie wydażą (miałem przydek 2 drapieżników w trwkcie całej gry 😂) no i największy minus: da się wygrać grę nie posiadając zwierząt w zoo wykonując misje ekoterrorystów.
Liczba wystawionych
opinii: 6
29.11.2022 22:48
Zbyt losowa. Przyjemne do grania z dziećmi bądź dziadkami.
Liczba wystawionych
opinii: 38
29.11.2022 20:54
Bardzo dobrze dopracowana graficznie, dobrze wykonane komponenty.
Sama gra ciekawa, choć posiada spory próg wejścia, więc nie polecam na pierwszą grę i warto pierwszą rozgrywkę wykonać z doświadczonym graczem, który wskaże niuanse gry.
Od zakupu często wraca na stół.
Liczba wystawionych
opinii: 6
27.11.2022 00:48
Ark Nova to zdecydowanie moja ulubiona gra i myślę, że jako, że rok się już kończy, jest to również moja gra roku. Na temat jej urody nie będę się wypowiadać bo to kwestia gustu, dla mnie jest OK. Nie przeszkadzają mi również cienkie planszetki gracza. W końcu one tylko leżą na stole więc raczej nie mają prawa się zniszczyć a dzięki temu, że nie są z grubej tektury, zajmują mniej miejsca w pudełku. Ogromna ilość kart powoduje, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna a ponieważ nigdy nie wiadomo co nam się dostanie na rękę, trzeba cały czas kombinować i dostosowywać strategię do tego co przyniesie los. Jeśli chodzi o zasady to moim zdaniem nie są bardzo skomplikowane. Mimo, że nie jestem jakimś planszówkowym ekspertem (ok 1,5 roku w tym hobby), wystarczyło mi obejrzenie rozgrywki na kanale "Planszówki online" oraz przewertowanie instrukcji, żeby bez problemów i płynnie rozegrać swoją partię. Punktacja końcowa, choć wydaje się dziwna, oddaje istotę działalności ogrodów zoologicznych, które muszą zadbać nie tylko o atrakcyjność kolekcji ale również angażować się w ochronę przyrody. Stąd dwa tory punktacji i konieczność zbilansowania punktów na obydwóch. Wg mnie to dodaje też grze klimatu więc dla mnie nie jest to tak bardzo suche euro. Moim zdaniem ma klimacik i poczucie budowania i zarządzania ZOO.
Liczba wystawionych
opinii: 492
25.11.2022 16:16
Jak się już przejdzie przez rozkładanie gry, tasowanie kart i opanowanie zasad to jest tylko przyjemniej. Dla fanów dużych gier, móżdżenia, kombinowania i rozwijania swojego obszaru gry to będzie raj. Jednak próg wejścia jest równie duży, jak stół, na którym powinno się rozkładać tę grę.
Partner
Liczba wystawionych
opinii: 45
07.10.2022 08:31
mega gra, długie zasady ale jak przejdziesz przez to , to sama gra jest mega
Liczba wystawionych
opinii: 227
05.10.2022 19:43
Dla kogo? Dla fanów suchych euro z stosunkowo niewielka negatywna interakcją. Gra jest nieco bardziej wymagająca, więc mimo tematu nie szczególnie nadaje się dla młodszych graczy. W grze w mojej ocenie mało rozniez klimatu, ale być może to wyłącznie moje prywatne zdanie. Zdecydowanie dla estetów. Gra wymaga również dość dużego stołu.
O co chodzi? W grze wcielimy się w zarządców ZOO, a naszym zadaniem będzie stworzenie jak najatrakcyjniejszego parku. Każdy z graczy będzie tworzył własne Zoo, w którym oprócz tworzenia zagród z zwierzętami, będziemy również zatrudniać wszelkiej maści specjalistów oraz wpierać projekty ochrony przyrody.
W swojej turze dostępne, będziemy mieli do wyboru 5 zupełnie różnych akcji o zmiennej wartości. W trakcie rozgrywki zdobywać będziemy dwa rodzaje punktów, a na koniec gry nasz wynik będzie zależny od różnicy wartości pomiędzy nimi.
Odczucia: Gra często porównywana jest do Terraformacji Marsa. Osobiście nie szczególnego podobieństwa. W grze zagrywamy kary jednak w stosunku do terraformavji mamy zdecydowanie mniej kart na ręku oraz będziemy ich mniej zagrywać.
Gra bardzo mi się podoba o z każda rozgrywka jest lepiej. Gra posiada całkiem duża dozę losowości jednak ilość pojawiających się opcji pozwala nam nią mocno manipulować. Podoba mi się również dynamika gry i możliwość tworzenia całkiem imponujących kombosow.
"Wada" jest pilnowanie niekiedy co zagrywają przeciwnicy, przez co osobiście miałem czasami problem, aby się skupić.
Wykonanie: Gra jest piękna i bardzo czytelna. Zdjęcia zwierząt na kartach robią wrażenie, a ich opis o wykonanie przedstawia najwyższy poziom wykonania. Plansza jest duża - a w zasadzie długa - i swietnie spełnia swoją funkcję jako centrum zarządzania rozgrywka.
Jedyna uwaga to planszetki graczy, które są faktycznie bardzo cienkie co niby nie przeszkadza, ale jednak mocno odstaje od reszty elementów.
Partner
Liczba wystawionych
opinii: 21
20.09.2022 08:46
Chyba jedna z najlepszych gier oku 2022. Czytelna instrukcja, intuicyjna mechanika, duża regrywalność, szybki setup oraz skalowalność to zalety tej gry :)
Gra zawiera w sobie dużo znanych mechanik, ale znacznie poprawionych, przez co gra się bardzo przyjemnie i sprawnie nawet z mniej doświadczonym graczem
Partner
Liczba wystawionych
opinii: 7
16.09.2022 19:07
Niesamowity fenomen tej gry- nic odkrywczego ubrane w neutralną tematykę, a działa tak dobrze, że chce się grać i grać... i nie można się od Ark Novy oderwać.
Liczba wystawionych
opinii: 332
05.09.2022 20:41
Pierwsze zoo na Marsie. Co za spektakularny widok. To jak zjeść ciastko i wciąż mieć ciastko, przy okazji zarabiając worek monet.
Spójrzmy na tego słonia w hydroponicznym hubie. Ark Mars? Terraformacja Nova?
Elron Dusk, planszowy wizjoner osobiście wyjaśni Wam fenomen gry Ark Nova.
Po streszczenia instrukcji lub szczegółowe opisy gameplayu zapraszam Was gdzie indziej. Internety są tego pełne. Wizjoner jest od roztaczania wizji. Od technikaliów mamy inżynierów. To nie znaczy, że Ark Nova jest pospolita lub prosta. Dzieło mego wybujałego ego nie może być banalne. Zapraszam Was na prezentację, dla której marketingowcy porzucali rodziny, a udziałowcy zastawiali własne majtki.
Ta gra chce, żebyście spędzali z nią więcej czasu niż z waszymi smartfonami. Ja tego chcę i Wy też, chociaż jeszcze o tym nie wiecie.
W moim waszym zoo spędzicie całe godziny, więc nie chcę was na siłę zmuszać do inwestowania swojego cennego czasu w kolejną planszówkę o budowaniu silniczka z dobrze znanych skądinąd części. Ja was od Ark Nova uzależnię. Przez całą rozgrywkę będziecie maksymalnie zaangażowani w rozgryzanie kolejnej zagwozdki i rozwiązywanie następnego dylematu. Uczynię tak za pomocą mechanizmu wyboru i kolejkowania akcji. To zaiście diabelski wynalazek. Patent pozyskany dzięki uprzejmości Hell Inc, które podwędziło go wprost z takiej niszowej gry Cywilizacja: nowy początek.
W kolejce do zagrania grzecznie czeka sobie pięć kart akcji parkując w sektorach od jeden do pięć. Zajmowane przez nie miejsce w ogonku ma ogromne znaczenie, gdyż oznacza siłę, z jaką zostanie wykonana dana akcja. Chciałoby się zawsze zagrywać same piątki, ale nie można mieć wszystkiego. Wykorzystana karta wędruje na początek kolejki przesuwając wszystkie koleżanki tak, żeby została zapełniona dziura w szeregu. I tak piątka stanie się jedynką, która będzie rosła w siłę wraz z przybywaniem nowych kart na początek układu.
Pozwala to zaplanować sobie kolejność wykonywania akcji tak, żeby zbudować wybieg na planszetce zoo, potem zasiedlić go cennym okazem, a dzięki niemu spełnić warunki projektu ochrony przyrody. Takie cwane łańcuszki zagrań są w Ark Nova na porządku dziennym.
Siłę akcji można wzmacniać dosypując im żetonów krzyżyków, których kilka zawsze warto mieć w zapasie. Zdobycie mnożnika razy dwa to powód do otwierania szampana. Konkurenci mogą psuć rywalom akcje żetonami jadu i duszenia pozyskanymi dzięki okazom fauny nastawionym na negatywną interakcję. Niektóre zwierząta są tak niesamowite, że pozwalają skopiować cudzą akcję żetonem hipnozy. Żebyście mi potem nie mówili, że Ark Nova jest tylko pasjansem multiplayer. To w pełni interaktywny pasjans multiplayer.
Warto mieć na oku, które akcje okupują miejsca od trójki wzwyż na planszetkach waszej konkurencji. To są najbardziej prawdopodobne cele do realizacji z harmonogramu akcji krótkoterminowych. Dzięki dobremu wywiadowi gospodarczemu wykorzystacie okazję lub unikniecie wtopy. Kiedy ktoś został bez kasy i może zagrać na przerwę, warto zgrać się z nadmiarowej karty zwierzaka, bo i tak trzeba będzie czyścić rękę. Można poświęcić kilka „iksów”, żeby pierwszemu odpalić pełną akcje stowarzyszenia i zgarnąć komuś miejsce na karcie projektu ochrony przyrody, o które rywalizujecie. Więcej protipów na zebraniu zarządu.
Chcecie więcej? Zawsze chciejcie więcej!
Każdą akcję można ulepszyć, co zaznacza się odwróceniem na stronę w wyróżniającym kolorze sukcesu. Teraz nie tylko możecie więcej, lepiej i dalej, ale macie dostęp do nowych obszarów planszy i planszetek powiązanych z upgrade'owaną akcją. Zyskujecie możliwość zakupu lepszych zwierzaków, skuteczniejszej rozbudowy zoo, pozyskania hojniejszych sponsorów, wykonania kilku akcji stowarzyszeniaza co ekolodzy was pokochają. Inwestujcie w rozwój. Przyszłość jest na wyciągnięcie karty!
Nasz system wyboru akcji jest tak fantastycznie funkcjonalny, że ociera się o przebłysk geniuszu. Trzeba zagrywać różne akcje, żeby kolejka była w ruchu i wreszcie upatrzona karta urosła w siłę na tyle, żeby opłaciło się nią zagrać. Często trzeba będzie reagować na sytuację w grze i zagrać akcję słabiej psując sobie plan działań na kilka najbliższych tur, ale osiągając cele krótkofalowej taktyki. Myśl jak gwiazdor biznesu „and give me all your money”.
Czytajcie mi z tweetów: „Czas! Na! Przerwę!”
W przeciwieństwie do mojego serdecznego przyjaciela i ostatecznego evil overlorda, Jeffa Beznosa, u którego dostaniesz przerwę tylko na własny pogrzeb, w moim waszym zoo, to Wy decydujecie kiedy jest czas na kawę.
Koniec z taśmowym mieleniem rund. Przerwa jest wtedy, kiedy się komuś opłaca.
Dokonaliśmy tego. Zmilitaryzowaliśmy przerwę. Wysłuchajcie mnie.
Po torze przerwy wędruje sobie drewniany kubeczek napędzany akcją dobierania kart, sponsorów i akcjami z kart zwierząt. Kiedy dotrze do celu, dzieją się rzeczy właściwe dla końca rundy w każdym uczciwym euro. Odświeża się wystawkę kart, zarabia się kasę według poziomu atrakcyjności zoo, redukuje się rękę kart do limitu, uzupełnia się dostępne partnerskie zoo i uniwersytety, ściąga się swoich ludzi z planszetki stowarzyszeń. W tym wszystkim nie ma nic szczególnie ekscytującego, za to fajny jest sposób, w jaki do tego dochodzi.
To sami gracze decydują, kiedy nastąpi przerwa. Komuś może się opłacać gnanie na oślep do socjalnego, a ktoś może mieć interes w wydłużeniu roboczogodziny. Tor przerwy jest czystym uosobieniem korporacyjnej czasoprzestrzeni.
Wiem, że lubicie te melodie, które już znacie. Proszę bardzo, więcej tego samego!
Budowanie zoo jest dokładnie takie, jak tego oczekujecie. Przecież podobało wam się zakrywanie wybiegami pól z bonusami na planszetkach w Parku Niedźwiedzi. Tu też to macie, tylko w heksach. Zwierzaki mają swoje wymagania co do metrażu, sąsiedztwa z wodą lub skałami, więc będziecie głowić się planując rozbudowę zoo. Uwzględnić musicie standardowe wybiegi, specjalne wybiegi, bonusowe wybiegi oraz kioski i pawilony, każde w innym irytującym kształcie. Trzeba zapewnić przestrzeń życiową dla zwierzaków. O takie puzzle nic nie robiliście.
Czy na dźwięk słów „tor punktacji” szybciej bije Wam serce? Od teraz będziecie ślinić się na jego widok, jak na zapowiedź kickstartera.
Tutaj inspirowałem się maksymą prawdziwego guru gurów, transcendentnego CEO, Steve'a Jokesa. „Jeśli kupili to raz, kupią raz jeszcze i jeszcze. Tylko prawie nic nie zmieniaj!”
Zamiast nudnego toru do przesuwania znaczników punktacji daję wam dokładnie taki sam, na którym będziecie poruszać pionami jednocześnie z obu stron. Poczekajcie do końcówki rozgrywki, a zobaczycie ile w tym napięcia, emocji, zagryzania paznokci i rwania włosów z głowy.
Z jednego narożnika startuje licznik punktów atrakcyjności zoo, a z przeciwka po dużych polach porusza się znacznik punktów ochrony przyrody. Kiedy te dwa piony się wyminą następuje koniec gry, a rzecz w tym, czyje miną się bardziej.
Jeżeli wydaje się Wam, że gdzieś to już widzieliście, to dobrze myślicie. Leciwy Ganges miał tak samo i tak samo robił to dobrze. Rozkminianie jak to rozegrać w końcówce, żeby ta mijanka wypadła jak najkorzystniej, jest bardzo angażującym zajęciem, które zachęca do trzymania asów w rękawie właśnie na tę okazję. Dobra gra skutecznie motywuje do sprintu przed samą metą.
Kiedy i jak zakończy się Ark Nova też zależy od samych graczy. Ten patent sprawia, że od pewnego momentu suche, optymalizacyjne euro staje się wyścigowym, emocjonującym euro. W granicach rozsądku oczywiście.
Jak mawiał Bill Szmelc: „Nie zwalniamy tempa, zwalniamy pracowników”. Bo najważniejszym zasobem przedsiębiorstwa są ludzie.
Każdy zoo zarządca może wysyłać w świat zaufanych ludzi, żeby podnosili reputację swojego pracodawcy, balowali w uniwersyteckich akademikach, imprezowali w zoo na różnych kontynentach, wykazywali się zaangażowaniem w projekty ochrony przyrody. Rozbudowana siatka travellerów influencerów pozwala wiele załatwić. Ulepszona akcja stowarzyszenia umożliwia przekazywanie datków na ekologię, co oznacza kilka zielonych punktów ekstra.
Przychylność ośrodków akademickich równa się bonusom. Partnerskie zoo zapewnia zniżkę na zwierzę z jego macierzystego kontynentu. Projekty ochrony przyrody służą do efektywnego nabijania punktów na torze, zgarniania znajdziek po drodze i co ważniejsze odblokowywania bonusów z planszetki. Tak się skutecznie promuje ekobiznes.
Jeżeli dostajecie oczopląsu na widok mnogości ikonek szczodrze rozsianych na kartach, to przetrzyjcie swoje teleskopy i jeszcze raz popatrzcie na Terraformację Marsa. Wygląda znajomo? Pewnie, że tak.
Multimiliarder Warren Duppek odniósł sukces przepakowując to samo w nowe opakowania. Karty z Marsa smakują jeszcze lepiej w innym pudełku.
Dzięki znajomym mechanikom zagrywania i manipulowania kartami ponownie pokochacie te ikonki. One wciąż są potrzebne do zagrania karty z kolejną ikoną, zbierania zestawów symboli w moim waszym zoo, realizowania celów z kart projektów ochrony przyrody na podstawie właściwej ikonografii. Ark Nova to jeden wielki ekosystem ikonek.
Każdy chciałby coś za darmo. Chodźcie i odbierzcie swoje bonusy! W końcu macie je wliczone w cenę biletu...
Ark Nowa szasta bonusami na lewo i prawo. Na torze reputacji potykasz się o bonusy. Zakrywając pola na żetony partnerskie i uniwersyteckie też aktywujesz bonusy. Początkowe pola ochrony przyrody na torze punktacji też zachęcają bonusami, żeby ruszyć leniwe eurodupsko.
Najlepszą akcja to interakcja! Oczywiście za obopólną zgodą.
Żebyście nie czuli się przy planszy samotnie, daję Wam klika okazji do ograniczonego kontaktu społecznego. W samym centrum planszy głównej znajduje się ekspozycja sześciu kart dostępnych dla każdego, kto legitymuje się odpowiednim poziomem reputacji. Nie ignorujcie tego. Bardzo Was proszę. Dlatego jest ten ficzer tak wyeksponowany, żebyście nie płakali na prawie totalnie losowy dociąg kart. Macie wystawkę sześciu jawnych kart na bieżąco uzupełnianą i odświeżaną na każdej przerwie. Pas transmisyjny świadomego wyboru.
Od przerwy do przerwy dostępny jest po jednym rodzaju każdego żetonu zoo partnerskiego i uniwersytetu. Kto pierwszy ten lepszy. Uniwerek zwiększający limit kart w ręku do pięciu znika zanim ktokolwiek zdąży mrugnąć.
Na projektach ochrony przyrody bywa gęsto od znaczników. Nie dość, że miejsce na nich jest limitowane, to jeszcze przeterminowują się wraz z dopływem nowych. Tam ma miejsce zdrowa przepychanka. Rozbudowa zoo zapewnia bonusy. Karty sponsorów i zwierząt też obdarowują bonusami. Tu nawet bonusy dają bonusowe bonusy.
Zapytajcie któregokolwiek self made mema o to, jak doszedł do swojej bajecznej fortuny?
Oczywiście, że dzięki hojnym sponsorom.
Nie inaczej zrobicie karierę w Ark Nova. Karty sponsorów służą do stworzenia karcianego silniczka napędzającego maszynkę do robienia pieniędzy, popularności i prestiżu. Każdy sponsor ma swoje wymagania, ale odwdzięcza się dodatkowymi profitami. Często zależą one od tego co inni robią w swoich zoo, lecz na szczęście nie trzeba przerzucać kubików z karty na kartę jak w Terraformacji Marsa. Micro managementu jest tu mniej, a zyski równie obfite. Tableau kart nie rozrasta się tu jak na Marsie, prościej nad nim zapanować i łatwiej skoncentrować się na priorytetach. I nie ma strategii na mikroby!
A jak z klimatem? Słyszę głos z sali.
Od gry tego kalibru oczekujecie klimatu? Dobre sobie.
Za sukcesem każdego wielkiego innowatora stoją sprawdzone cudze rozwiązania, z których zmajstrował swój przełomowy wynalazek.
Ark Nova czerpie pełnymi garściami z patentów swoich poprzedniczek i nie wstydzi się twórczej inspiracji, bo tu wszystko bardzo dobrze działa. Gra jest ciężkim euro z wieloma mechanikami, regułami, pobocznymi zasadami, mikrogrami oraz zazębiającymi się mechanikami. Trzy mechanizmy skutecznie wprawiają w ruch tego Frankensteina czyniąc zeń pożeracza wolnego czasu. Kolejkowanie akcji, dynamiczne ustalanie przerwy i system punktacji dają grze zastrzyk energii niezbędny do siedzenia przy stole, aż tyłek zdrętwieje z uciechy.
Mathias Wigge jest takim Jacobem Fryxeliusem 2.0. Zrobił to samo tylko lepiej.
Liczba wystawionych
opinii: 29
21.08.2022 14:42
Muszę przyznać, że po zagraniu gra skradła nasze serca i aktualnie jest nr 1 🥰 Polecam
Liczba wystawionych
opinii: 16
20.08.2022 16:42
Przyjemny miks Terraformacji Marsa i Zamkow Burgundii.