INIS

Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 60 - 90 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: Matagot
Inis – przenieś się do świata celtyckich mitów! Klany opuściły Irlandię i udały się na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce trafiły na nowy ląd. Teraz muszą zadecydować, kto zostanie władcą wszystkich plemion. Każdy z graczy jest pretendentem do tytułu Wielkiego Króla, a wygraną można osiągnąć na trzy różne sposoby: - Przywództwo – zostań wodzem przynajmniej sześciu obcych klan... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 214
30.08.2023 14:43
4.0
ocena
Jedna z ciekawszych gier area-control. Różne drogi do zwycięstwa, draft i te szalone karty eposu, które potrafią wywrócić rozgrywkę do góry nogami. Najciekawszy jest dla mnie system "makao", który sprawia, że trzeba się mocno zastanowić kiedy ogłosić pozostałym, że właśnie się wygrywa.
Liczba wystawionych
opinii: 60
12.10.2024 16:04
3.5
ocena
Ciekawa plansza połączenie kart i mechaniki arena Control.
Liczba wystawionych
opinii: 1
16.09.2024 17:24
4.5
ocena
Bardzo fajna przyjemna gra, z negatywną interakcją. Plansza i karty też bardzo fajnie zrobione.
Liczba wystawionych
opinii: 9
15.07.2024 00:13
5.0
ocena
Inis to area control w połączeniu z draftem i kulturalnym biciem się po mordach, gdzie zwycięstwo uzyskuje się poprzez zastosowanie technik po-makao-combo. Opinia jaką napiszę nie jest typowa bo stanowi pewne uzewnętrznienie: świadomie w planszówkowym hobby jestem (na tą chwilę) około 15 lat (kupuję, sprawdzam nowości, rozgrywam w sposób systematyczny tytuły) i Inis stanowi dla mnie pewien wzór w jaki sposób powinno się tworzyć gry planszowe. Uwielbiam tytuły, które stosując proste mechanizmy dają mnóstwo możliwości i pozwalają wciągnąć do zabawy praktycznie każdego. W Inis cele są klarowne i jednakowe dla wszystkich, zasady proste do przyswojenia, brak jest losowości (żadnych rzutów!), a akcje wynikają z przemyślanego draftu. Mamy tu również: dystyngowany (nie mogłem znaleźć lepszego słowa) system bitew, granie nad stołem, niski downtime, przepiękne grafiki i kafle terenów. Gra świetnie się skaluje zarówno na 3,4 jak i 5 graczy. A wady? Może niewielka przewaga brana przy setupie i błędnie przetłumaczone karty przez portal. O Inis mógłbym pisać długo i to w samych superlatywach ale wątpię aby komuś chciało się to czytać. Więc spuentuję: jeżeli lubisz areacontrolki - MUSISZ sprawdzić ten tytuł, trust me!
Liczba wystawionych
opinii: 111
26.05.2024 21:52
5.0
ocena
To jest moja ulubiona gra typu "Dudes on a Map". Nie mam tu problemu z balansem, gra za każdym razem jest inna. Jest szybka, prosta, agresywna. Wiele drug do zwycięstwa. Świetnie działa na 2 osoby, tu jest najbardziej szachowo, działa fajnie na 3, na 4 też można, ale lepiej z dodatkiem.
Liczba wystawionych
opinii: 154
08.03.2024 22:01
5.0
ocena
Panie i panowie o to i najlepsza gra w mojej kolekcji. Kilkanaście kart a ile gry w grze. No w zasadzie ciężko w tej grze o wady. Do tej pory, a zagrałem na prawdę w wiele gier w swoim życiu jest to od lat lider mojego osobistego rankingu. Zawsze chętnie zagram.
Liczba wystawionych
opinii: 257
12.12.2023 12:52
4.0
ocena
Niego nie wiem czy to area control, czy dudes on the map. Nevermind - Inis to połączenie karcianego drafru i wysyłania ludków na planszę, celem zajęcia i zapunktowania z terytorium. Prosta mechanicznie, trudna do opanowania efektywnego: jak zagrać, żeby wygrać.. oparta w całości na negatywnej interakcji - zwyczajnie lejemy się, i no mercy for friends.. Lubię, choć z tej takiej trumienno pudełkowej trójcy (Kemet, Cyklady, Inis) to chyba najmniej. Był dla mnie zbyt wyrafinowany, i najczęściej dostawałem w czapę. Tak więc chętniej łoilem w lekko ekonomiczne Cyklady, albo prostego brutala Kemeta.. ale gra świetna. Tylko dla bystrzaków.. 😉
Liczba wystawionych
opinii: 131
29.11.2023 08:38
5.0
ocena
W kategorii gier Area Control mój osobisty nr 1. Tak prostych zasad nie ma żadna gra tego typu, w które do tej pory grałem. Mamy tu modularną planszę i draft kart, których ilość zależy do ilości graczy. W grze zagrywamy kartę i robimy to co jest nie niej napisane.... więcej nie trzeba tłumaczyć graczom, którzy są trochę ograni w gry tego rodzaju. Oczywiście dochodzi mechanizm walki, ale też jest wyjątkowy, bo w każdej chwili możemy zawrzeć rozejm i ją skończyć jeśli wszystkim stronom to odpowiada. W grze mamy trzy rodzaje kart: terenu, akcji i eposu. Szczególnie te ostanie potrafią ostro namieszać w grze i przechylić szalę zwycięstwa, ale nie tak łatwo je zdobyć. Grę możemy wygrać na trzy sposoby, nazywam to zasadą 3ech 6tek: przewaga nad 6cioma klanami przeciwników, obecność na 6ciu terenach i posiadanie 6ciu miejsc kultu. Żeby wygrać wystarczy spełnić jeden z warunków, jeśli przeciwnicy nie mają żadnego z nich. Jeśli kilku graczy spełnia warunek, wygrywa ten, który ma kontrolę nad stolicą (jest Branem). Mogę dodać, ze to jedna z nielicznych gier Area Control, która dział na dwie osoby. Oczywiście lepsza zabawa jest w większym gronie (3-4), ale we dwójkę też się sprawdza. Polecam Grę.
Liczba wystawionych
opinii: 3
08.07.2023 17:47
5.0
ocena
Ta gra ma w sobie coś niesamowitego. Fenomenalna dla osób preferujących negatywną interakcje. Mechanika, klimat, grafiki na kartach i kafle terenu jedyne w swoim rodzaju. Ciężko mi znaleźć tytułu który jest równie oryginalny. Figurki jakościowo słabe ale są na tyle małe, że nie razi to podczas gry. Obecnie gra nie do kupienia (dodruk nie jest planowany). Jak ktoś kolekcjonuje albo szuka oryginalnych i niepowtarzalnych tytułów to warto kupić używkę (jak się da to z dodatkiem).
Liczba wystawionych
opinii: 219
03.01.2023 10:05
3.5
ocena
Nawet ciekawa gierka typu area control. Co prawda grałem w nią tylko raz ale się w miarę spodobała. Polecam dla osób początkujących swoje przygody z grami planszowymi.
Liczba wystawionych
opinii: 59
22.12.2022 12:11
4.5
ocena
Celtyckie plemiona rozproszyły się w poszukiwaniu terenów do zasiedlenia. Jednak nowe ziemie zawsze przynoszą ze sobą pokusę objęcia władzy nad nimi oraz słabszymi konkurentami. W Inis prowadzimy ku zwycięstwu swój Klan, którego celem jest zdominowanie przeciwników i zdobycie insygniów władzy nad całą krainą. Ale bynajmniej nie będzie to łatwe zadanie, bo na tytuł Wielkiego Wodza ostrzą sobie zęby i włócznie wszyscy pozostali. Inis urzeka połączeniem prostoty zasad z emocjonującą rozgrywką, a mieszanka ta okraszona jest dla smaku pięknym, wyróżniającym grę z tłumu wydaniem. Wszystkie akcje wykonujemy wyłącznie za pomocą kart, które z początkiem rundy dobieramy systemem draftu. Rozwiązanie to sprawia, że praktycznie co rundę pula naszych dostępnych akcji będzie się zmieniała, a jednocześnie będziemy zmuszeni do elastyczności i dostosowania swoich planów do aktualnie posiadanych kart. Ponadto gra daje nam trzy sposoby na sięgnięcie po wygraną, przez co należy mieć oczy dookoła głowy i wnikliwie obserwować planszę, gdyż niepilnowani przeciwnicy tylko czekają na okazję, by niepostrzeżenie, bez wzbudzania większego zainteresowania spełnić jeden z warunków zwycięstwa. Jednak nawet wówczas wynik nie jest jeszcze przesądzony, bowiem w takiej sytuacji będziemy mieli okazję zakosztować creme de la creme całej rozgrywki, które to rozwiązanie sprawia, że Inis jest w dalszym ciągu jednym z moich ulubionych tytułów. Gdy jeden z graczy spełni warunek zwycięstwa, musi on wyłonić się z cienia, cały na biało, założyć odblaskową kamizelkę z cekinami i oświadczyć wszem i wobec pozostałym graczom, iż oto niniejszym pretenduje do tronu! Moment ten jest równoznaczny z odzianiem się w czerwoną płachtę i wbiegnięciem w zagrodę byków, gdyż nagle wszystkie reflektory i cała uwaga pozostałych graczy skierowana jest właśnie na tego jednego śmiałka. Jeśli w myśl zasady „jeden na wszystkich, wszyscy na jednego” uda się go spacyfikować i powstrzymać przed władczymi zapędami, to cała przepychanka rozpoczyna się od nowa. I właśnie za to uwielbiam Inis.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 227
19.12.2022 22:05
2.0
ocena
Bardzo lubię wszelkie twory oparte na kulturze Celtyckiej. Nienależnie, czy to film, książka, czy gra planszowa. Bardzo więc się ucieszyłem, gdy miałem okazję poznać INIS. Niestety gra mnie bardzo zawiodła. Wykonanie jest fajne. Karty duże i ładnie zilustrowane. Kafle planszy równiez bardzo na ładne. Figurki...trochę gorzej, ale nie ma tragedii. Podoba mi się r oo wbiez system draftu, modularnej planszy i zastosowanie mechaniki "makao". Natomiast sama gra okropnie mnie wybudziła. Grałem łącznie 4 razy licząc na zmianę. Natomiast przeciąganie liny w jednym z celów kończących grę nie przypadło mi do gustu i gra zwyczajnie mi się dłuży mimo iz jakąś bardzo długa nie jest.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 166
06.12.2022 06:19
brak
Jedna rozgrywkaeto zdecydowanie za mało aby wydać ocenę o tej grze, mimo to można pokusić się o ocenę pierwszych, ogólnych wrażeń. Zasady bardzo przystępne, mechanika prosta i sprawna, wizualnie na piątkę z plusem. Właściwie nie ma się do czego przyczepić i chyba stąd ten tytuł zajmuje tak wysoką pozycję wśród gier opartych na mechanice Area Control. Dwie wady to wadliwe karty (naprawione przez wydawcę i rozesłane do kupujących - patrz i ucz się Rebel jak to się robi) i brak wznowień i to chyba już raczej definitywny.
Liczba wystawionych
opinii: 20
16.05.2022 12:35
5.0
ocena
Gra jest świetna, ale wymaga masterowania. Próg wejścia podnosi dość nieintuicyjna zasada, że twoja reakcja na moją akcję nie jest twoją akcją ;) Poza tym, gra po poznaniu zyskuje z każdą kolejną rozgrywką w tempie lawinowym.
Liczba wystawionych
opinii: 6
19.03.2022 13:23
4.5
ocena
Świetna gra! Wykonanie bardzo dobre. Duży plus za fajny celtycki klimat. Bardzo fajna mechanika. Ta gra pokazuje, że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta :P
Liczba wystawionych
opinii: 276
07.08.2021 01:03
5.0
ocena
Druga obok Rising Sun moja ulubiona gra dudes on the map, gdzie nawet schodzący na drugi plan klimat nie przeszkadza w namiętnym pojedynkom :) Żeby w pełni się cieszyć z tytułu trzeba mieć stałą ekipę, która zna zasady, bo gra wymaga ogrania.
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności