4.4
167 ocen
535,00 zł
Dostępna

Twilight Imperium: Świt nowej ery

Liczba graczy: 3 - 6
Czas gry: 240 - 480 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Dodruk: 23.12.2021
Wydanie polskie: Galakta
Wydanie oryginalne: Fantasy Flight Games
Oznaki wielkich zmian są wszędzie. Czuję, że Galaktyka się budzi - jakby w ciemnej jaskini ocknęła się ze snu pradawna bestia.  - Mahthom Iq Seerva, powiernik Kroniki Opiekunów Po zakończeniu straszliwych Wojen Zmierzchu wielkie rasy dawnego Imperium Lazaxów wycofały się na swoje światy macierzyste. Rozpoczął się okres niepewnego pokoju. Dziś Galaktyka znów zaczyna wrzeć, wielkie rasy ra... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 57
09.10.2023 17:02
5.0
ocena
Polityka w kosomosie zawiązywanie sojuszy zdradzanie ich i prowadzenie ekspansji. Budujemy, rekrutujemy i podbijamy! Trzeba nastawić się na kilku godzinne rozgrywki... ale warto szczególnie wgrane są bardzo satysfakcjonujące.
Liczba wystawionych
opinii: 213
04.09.2023 11:34
5.0
ocena
Ponoć Twilight Imperium się albo kocha, albo nienawidzi. Jako fan wszystkiego co kosmiczne musiałem spróbować i od razu zapisałem się do tej pierwszej grupy. Jest tu wszystko co Bartki Astronauci lubią najbardziej: latanie po kosmosie, bitwy, rozwój technologii, negocjacje, pakty i zdrady, polityka. Ta gra nie mogłaby trwać krócej. To właśnie długi czas dążenia do wszystkiego sprawia, że mamy czas planować swoje długoterminowe strategie. Do tego przecudne wykonanie - no może oprócz insertu, który poleciał do kosza. Dla mnie Twilight Imperium: Świt nowej ery to TOP1. Tak właśnie wyobrażam sobie nowoczesną grę planszową. Rozumiem jednak, że można się od tej gry odbić i to na wiele sposobów.
Liczba wystawionych
opinii: 3
10.07.2024 11:25
4.5
ocena
Gra niemalże idealna. Głównym atutem jest gra nad stołem, której jest mnóstwo, i jest bardzo ważna, wpływająca na całość rozgrywki. Jedyny mankament to oczywiście długość rozgrywki, przez co strasznie trudno nam ustawić rozgrywkę w pełnym skłądzie. Strasznie trudno pogodzić tyle osób do poświęcenia tak naprawdę całego dnia. Frakcje, statki, techonologie, a z dodatkiem też bohaterowie i relikty są bardzo przemyślane. Każda unikatowa, każdą się gra inaczej. Szczególnei Nekrowirus ;) -0.5 gwiazdki za brak przemyśleń w strefie przechowywania - bez insertu (który też nie mało kosztuje) strasznie cięzko przechowywać wszystko w woreczkach strunowych. Mogliby spojrzeć na Lautapelit, i pójść w storne przemyślanych wyprasek jak w Eclipse: Drugi Świt Galaktyki.
Liczba wystawionych
opinii: 621
21.05.2024 10:48
3.5
ocena
Gra ma multum zasad i jest okropnie długa. Osoby grające pierwszy raz z pewnością będą przytłoczone zasadami, kartami, liczbą różnych jednostek. Dla mnie to był kosmos - dosłownie i w przenośnie. Podczas gry z ludźmi, którzy wiedzieli co się dzieje, czułam się beznadziejnie i chciałam, żeby gra się skończyła jak najszybciej. Jednak gdzieś tak po 4 godzinach już coś tam wiedziałam i pomimo tego, że wciąż chciałam, żeby rozgrywka zaraz się skończyła, to nie ze względu na nudę, a raczej ze zmęczenia. Po zakończeniu rozgrywki mówiłam sobie: Nigdy więcej. A teraz, im więcej czasu mija od tej partii, tym bardziej chcę powtórzyć tę przygodę. Gdy się już przetrwa i przełknie tę gorycz pierwszej partii, wydaje mi się, że w przyszłości będzie tylko lepiej. Ocena po 1 partii w 6 osób. Czas gry = 8:14 h.
Liczba wystawionych
opinii: 24
20.03.2024 21:33
5.0
ocena
Żałuję, że miałem okazję zagrać jedynie trzy razy. Ale gra jest niesamowita. Partie są bardzo długie, ale to jedna z tych gier gdzie upływu czasu się nie odczuwa. Rozmach tej gry, klimat, głębia możliwości i to co może się zadziać nad stołem, po prostu powala na kolana.
Liczba wystawionych
opinii: 34
10.02.2024 14:59
5.0
ocena
Gra ma spory próg wejścia. Kiedy już się ogarnie jak grać - sama rozgrywka jest super ciekawą wojną strategiczną. Strategia walki tak rozbudowana, że my zapisujemy wszystko na kartce, żeby dobrze przydzielać trafienia :) Średni czas trwania rozgrywki 9h z rozłożeniem, sprzątnięciem i "przypomnieniem" zasad :)
Liczba wystawionych
opinii: 160
07.02.2024 10:45
5.0
ocena
To jest gra na którą trzeba mieć zarezerwowane 8-12h. Nie ma zmiłuj. Tutaj jest wszystko: negocjacje, area control, rozwój technologiczny, kostki, karty... Gra która pozwala się na prawdę wczuć w role dowódcy nacji i dowodzić, każda decyzja ma znaczenie, każdy rozkaz ma konsekwencje, gra na stole jak i nad stołem.
Liczba wystawionych
opinii: 8
07.12.2023 12:35
4.0
ocena
Recenzja jednym zdaniem: Jak nazwa wskazuje czas gry - od zmierzchu do świtu.
Liczba wystawionych
opinii: 71
08.11.2023 20:08
4.5
ocena
Epicka gra 4x w kosmicznym klimacie. Mimo duże instrukcji i dużej ilości elementów, gra nie jest trudna. Dość łatwo przyswoić podstawowy trzon rozgrywki a potem ewentualnie można dopytac o jakieś niuanse. Różnorodność ras, fajne wykonanie, no miodzio. Tylko no... gra to tak ponad 10h potrafi nawet trwać :P. Down time też bywa długi, zwłaszcza, jak dochodzi do walki. Mnie osobiście po 6h dopada ziewanie, ale niedługo później znów się mega wkręcam :P. Śmiesznie trochę ale tak już przy tej grze mam. Rozkładanie też bywa długie, jak i chowanie gry. Jeszcze nie wiem, czy środkowa planeta jest na tyle mocna, że jak się chce wygrać grę, to trzeba o nią walczyć, czy można zignorowac i próbowac inaczej. Nie wiem, bo w partiach moich, zawsze wygrywał ten, co ją podbił. Trzeba nastepnym razem spróbować innej strategii i zobaczymy :P
Liczba wystawionych
opinii: 35
06.08.2023 11:41
4.5
ocena
Wielka wielka jeszcze raz wielka gra. Zgodnie z tytułem jest tu walka , polityka i handel i eksploracja. Byłoby 5* gdyby nie system walki oparty na kosciach. Dodatek daje sporo nowych możliwości. Optymalnie gra sie na 5 graczy i wiecej ale im więcej tym dłużej. Ploceam.
Liczba wystawionych
opinii: 37
07.06.2023 13:46
3.0
ocena
Wrażenia po jednej rozgrywce 5 os. Jest to prosta w zasadach gra o wysokim progu wejścia. Oferuje wiele satysfakcjonujących taktycznych łamigłówek. Niestety im dalsza runda tym bardziej potrafi się dłużyć co neguje poprzednie pozytywne dościwadczenia. Cele przynajmniej te które widziałem nie wymagają wcześniejszego przygotowania, ewentualnie trochę szczęścia co mocno spłyca grę (być może wariant na więcej punktów poprawia ten aspekt). Chętnie zagrałbym jeszcze raz aby rozwiać lub potwierdzić obawy
Liczba wystawionych
opinii: 4
11.04.2023 09:38
5.0
ocena
Najlepsza, najbardziej rozbudowana gra w swoim gatunku. Padłem na kolana przed poprzednią edycją, w tej świetnie się bawiłem.
Liczba wystawionych
opinii: 2
21.03.2023 02:06
4.5
ocena
Nie jest tak trudna, jak ją opisują. Imo, nie da się w niej przetrwać w pojedynkę, ale grę wygra jeden, więc sojusze w pewnym momencie rozpadają się :D Warto raz na jakiś czas do TI4 usiąść. Polecam
Liczba wystawionych
opinii: 76
01.02.2023 10:21
4.0
ocena
Ewidentnie epicka gra area control w galaktyce. Wybieramy jedna z bardzo wielu dostepnych ras miedzygalaktycznych rozniacych sie umiejetnosciami oraz startowymi technologiami. Nastepnie gracze ukladaja kafelki kolejnych sektorów galaktyki na przemian. Taki setup rozgrywki już jest angażujący dla graczy i całkiem przyjemny. Wiele dzieje się przed pierwszą turą. Sam setup trwa jakieś 45min. Aaaa nie wspomniałem, rozgrywka dla 6 osób to jakieś 9h ;) To jest gra na dłuuuuugi wieczór. Sama rozgrywka to bardziej Area-Control, wystawiamy jednostki, kontrolujemy planety, czym wiecej planet i jednostek tym wieksza nasza sila i tym predzej zawiązywane są sojusze przeciwko nam;) Najciekawszy w grze jest system fazy strategy, gdzie wybieramy co bedziemy robic z głównych rzeczy, czyli np polityka czy handel. Gra jest bardzo pasjonujaca, pomimo dlugosci rozgrywki ciagle trzyma w napieciu. Raczej w dobrej ekipie nie ma mozliwosci wyeliminowania gracza calkowicie bo od czego sa sojusze? Zdrady tez sa czyms na porządku dziennym. Ciekawe jest tez technologie, gdzie po odblokowaniu np war-sun możemy się czuć jak bogowie. Siła zniszczenia tych obiektów jest przeogromna. Co do wad to chyba największą jest system walki. Gdy dojdzie do spotkania dwóch wielkich flot składających się z kilkudziesięciu statków to spokojnie można wyjść na siłownie, odświerzyć się, przygotować posiłek, zjeść i może jeszcze strzelić drzemke podczas gdy walka statków nadal może trwać ;) Zdarzyło się że kolega rzucał ponad 30 kośćmi na swoje statki a drugi rzucał 20 kośćmi. Niektóre trafiają dopiero na +9 więc to trwało i trwało i trwało i trwało ;) Pozatym to same frakcje są unikalne ale już wszystkie statki są takie same, pewnie przez koszty produckji tej gry. Fajnie by było zobaczyć również unikalne jednostki statków czy armii a tak to sa te same dla każdej frakcji. Gra idealna jak ma się dobrą ekipę gdy już czas na paper-rpg przeminął ale wciąż macie możliwość całonocnych posiedzeń raz na rok ;) Gra się dłużej niż siedzi się w pracy ;) PS. Ogrywaliśmy wersje 3 edycje
Liczba wystawionych
opinii: 11
02.01.2023 16:57
5.0
ocena
Epicka gra strategiczna. Każdy fan 4x powinien tego spróbować. Tyle opcji i sposobów na zrealizowanie swoich celów sprawia niesamowitą przyjemność i daje uczucie ogromnych możliwości i wolności :) Czas spędzany przy tej grze się nie liczy. Najciekawsze jest to, że z reguły rozgrywka trwa 6-7 rund, ale czas rozkminiania ruchów i rozmów między graczami dogadującymi się ze sobą wydłuża całą rozgrywkę do średnio 9 godzin. Grałem tylko z dodatkiem i nie wiem jak duża jest róznica bez niego. Wydaje mi się, że jest trochę prościej, bo znika kilka mechanik i jednostek dodatkowych, także jak ktoś chce przetestować, to może lepiej spróbować od podstawowej wersji. Zasady podobne mniej lub więcej do innych 4xów. Wybierasz w swojej turze dowolny układ planetarny na planszy i robisz w nim wymienione na liście aktywacji układu akcje z góry do dołu (o ile masz możliwość wykonania którejkolwiek z nich) tj. przemieszczenie tam jednostek, walka w kosmosie, inwazja na planety, produkcja nowych jednostek. Poza tą opcją możesz zagrac kartę akcji, albo kafelek strategii wybrany na początku rundy, albo spasować. Gra prosta jak podstawowa funkcja wydalnicza człowieka. Za to głębia możliwości taktycznych przytłacza :D Generalnie gra wymaga jednej osoby, która dobrze ogarnia zasady, żeby prowadziła resztę przez etapy rund.
Liczba wystawionych
opinii: 219
31.12.2022 20:02
4.5
ocena
Jedna z najlepszych gier 4x jakie grałem. Jedyny minus tej gry to czas w jaki się w nią gra. 6+ h to już jest stanowczo za dużo i wracam do tej gry tylko czasami. Obowiązkowa dla bardziej wymagających graczy, którzy lubią gry o tematyce kosmosu.
Liczba wystawionych
opinii: 146
06.09.2022 14:36
4.5
ocena
Tyle ile emocji sprawia ta gra, jest warta poświęconego czasu i pieniędzy. Gra nad stołem jest istotnym aspektem: zawieranie sojuszy, wzajemne przekupywanie się, zdrady… Uwielbiam to! I ten dreszczyk emocji podczas kluczowej bitwy, kiedy ważą się losy czy dzięki temu wygrasz nie tylko starcie, ale też zdobędziesz zwycięstwo w grze. Moje rozgrywki trwały raz 9 godz, a raz 12 h... Nawet nie wiem kiedy to zleciało… Po grze zeszła jeszcze godzina na dyskusję, omawiając co się właśnie wydarzyło w ostatnich rundach.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 5
02.11.2021 20:38
0.5
ocena
znajomi bardzo zachwalali Twilight Imperium więc dałam się namówić na rozgrywkę. Tego jak później żałowałam straconego na grę dnia, nie da się opisać. Gra chaotyczna, losowa a przy tym karająca za błędy do samego końca, co przy jej długości rozgrywki min.10h potrafi bardzo uprzykrzyć grę i zniechęcić do powtórnej rozgrywki
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności