Le Havre to francuskie miasto, w którym znajduje się drugi co do wielkości (po Marsylii) port morski. Miasto jest charakterystyczne nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale również na nietypową nazwę. Holenderski wyraz "havre" oznacza "port". Wyraz w tym brzmieniu wprowadzono do języka francuskiego w XII wieku, jednak obecnie uważa się go za archaiczny i najczęściej zastępuje go "le port".
Le Havre to gra o zarządzaniu portem, budowaniu statków oraz wznoszeniu budynków. W każdej turze musisz decydować, czy zbierasz z jednego z siedmiu straganów dobra jednego rodzaju, czy raczej przeprowadzasz akcję w budynku.
Ilość dóbr dostępnych na każdym straganie zmienia się w każdej turze, ponieważ towary kumulują się na nich do czasu, aż ktoś je zabierze. Drewno, glina i żelazo są materiałami budowlanymi. Ryb, zboża i bydła będziesz potrzebować do wykarmienia robotników. Korzystając z akcji w budynkach możesz ulepszać dobra - po prostu odwróć żeton na drugą stronę.
Drewno możesz przetworzyć na węgiel drzewny w Wypalarni węgla. Drewno będziesz wykorzystywać głównie jako materiał budowlany. Po ulepszeniu dostarczy ci jednak więcej energii niż przed nim. Energia z kolei jest wymagana przykładowo do przetworzenia gliny na cegły w Cegielni. Wypalarnia węgla oraz Cegielnia są jednak tylko dwoma spośród 33 zwykłych budynków, które znajdziesz w Le Havre. W pudełku znajdziesz również 36 budynków specjalnych. W każdej grze wykorzystujesz tylko kilka z nich, co powoduje, że każda rozgrywka będzie inna.
Z rundy na rundę zwiększa się zapotrzebowanie na żywność. Musisz więc w odpowiednim czasie zbudować w Stoczni drewniane, żelazne i stalowe statki, które dostarczą ci dodatkową żywność w każdej rundzie. Posiadane statki możesz wykorzystać do transportu dóbr dla Armatora, co przyniesie ci zarobek.
Statki i budynki możesz kupić lub zbudować z posiadanych surowców. Wszyscy gracze mogą wchodzić do wszystkich budynków, jednak wstęp do wielu z nich wymaga poniesienia opłaty wejściowej - przeważnie w formie żywności.
Grę zwycięża ten, kto zdobędzie największą fortunę. Obliczysz ją sumując zdobytą gotówkę z wartością posiadanych statków i budynków.