Dominion (druga edycja)

Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 30 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Premiera: 22.03.2022
Wydanie polskie: IUVI Games
Wydanie oryginalne: Rio Grande Games
"Dominion" II edycja to kultowa grę o budowaniu talii, którą pokochały miliony graczy na całym świecie! Jesteś księciem czystej krwi i władasz niewielką, lecz uroczą krainą pełną błękitnych rzek i urodzajnych pól. Jednak w przeciwieństwie do swych miłujących spokój rodziców masz wielkie marzenia: pragniesz panować nad potężniejszym królestwem! Twoje panowanie zapewni biednym poddanym tyc... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 13
04.09.2023 10:00
4.0
ocena
Świetny klasyk, który zestarzał się całkiem godnie. Każdy szanujący się człowiek w tym hobby powinien zagrać w Dominiona przynajmniej 10 razy.
Liczba wystawionych
opinii: 94
22.02.2023 02:15
4.0
ocena
Liczba wystawionych
opinii: 31
05.02.2024 19:04
4.0
ocena
Świetny klasyk, który bardzo dobrze się zestarzał. Warto rozszerzać o dodatki. Dobra opcja na start dla tych, którzy chcą ogarnąć na czym poleca deckbuilding.
Liczba wystawionych
opinii: 222
05.02.2024 16:12
3.0
ocena
Zdecydowanie za późno trafiłem na te grę. Miałem już na koncie dziesiątki partii w inne gry, i moje spotkanie z takim czystym deckbuildingiem nie zachwyciło mnie. Mój gust "growy" już się wykształcił i zdefiniował, a w jego zakresie proponowana przez Dominiona mechanika nie zmieściła się. Doceniam pomysł, swiadom jestem, że gra jest klasykiem gatunku, dala asumpt do powstania entej ilości gier. Wszystko ok. Tylko, że ma to mniejsze znaczenie dla mnie. Zagrałem kilka razy, powiedziałem aha, zwróciłem właścicielowi i raczej już do Dominiona nigdy nie wrócę. Ocena trójka wynika wprost z emocji i przyjemności (a właściwie ich braku) płynących z rozgrywek...
Liczba wystawionych
opinii: 151
04.12.2023 13:36
4.5
ocena
Gra - klasyk. Chyba jeden z pierwszych deckbuilderów obok którego nie można przejść obojętnie, ale jeśli już planujesz zakup to przygotuj się, że bez dodatków to gra dość szybko się znudzi.
Liczba wystawionych
opinii: 35
23.06.2023 10:13
4.5
ocena
Jeśli fascynują Was średniowieczne klimaty i marzycie o wcieleniu się w potomków królewskiego rodu z wielkimi ambicjami o poszerzeniu terenów, to ta gra zdecydowanie jest dla Was😁 Jest to gra z klasyczną mechaniką budowania talii. Wśród ogólnych stosów zasobów gracze zakupują karty i zagrywają wybrane z nich tak, aby zbudować jak najpotężniejszą talię, czyli swoje włości. W każdej turze na rekę ze swojej talii dobiera się 5 losowych kart, z których należy korzystać tak, aby wykonywać akcje wspomagające nas, bądź utrudniające życie przeciwnikom i wydawać skarb na kolejne karty aktywne, posiadłości czy poszerzanie kapitału. W kolejnej turze dobieramy kolejne 5 kart z talii, więc im mocniejszą ją zbudujemy, tym każde rozdanie będzie miało szansę na większy sukces😁 Na koniec wygrywa ten z graczy, którego posiadłości mają najwięcej pkt zwycięstwa😊 Zasady w pierwszej chwili mogą wydawać się skomplikowane, ale gwarantuje, że to pozory, bo nauka zajęła nam dosłownie kilka minut. Rozgrywka wciągnęła już od pierwszego podejścia, bo możliwości kombinowania oraz interakcji jest bardzo dużo. Dominion to wspaniała rozgrywka rozwijająca strategiczne myślenie i ekonomiczne podejście do zarządzania zasobami. Oczywiście nie zabrakło też negatywnych interakcji, które bardzo lubię w grach - podrzucanie sobie nawzajem klątw albo niecne kradzieże budziły sporo emocji 😁 Gra jest świetnie przemyślana pod kątem regrywalności. Do każdej rozgrywki można wybrać inne zestawy kart, więc nie ma mowy o nudzie - kolejne rozdania to zupełnie nowe strategie i przebiegi rozwoju. Twórcy proponują sporo przykładowych układów, ale oczywiście można zaszaleć i wypróbować własne kombinacje😁 Podobają mi się karty z pięknymi ilustracjami, doskonale oddającymi klimat średniowiecza i monarchii. A szczególnie serce podbiło genialne rozwiązanie na uporządkowanie talii w pudełku, dzięki któremu rozłożenie gry zajmuje dosłownie 2 minuty - bardzo się to ceni przy kilku rozgrywkach pod rząd😁 Gorąco polecam - wciąga i angażuje na długie godziny😁
Liczba wystawionych
opinii: 128
20.06.2023 09:30
4.0
ocena
Jest to klasyk, warty posiadania w kolekcji. Uwielbiam mechanikę deck-buildingu, więc z przyjemnością wracam do tej gry. Moim zdaniem gra zestarzała się bardzo dobrze, nie odstaje mocno od nowszych gier w swojej kategorii. Warto pokazać ten tytuł osobom początkującym w naszym hobby. Nie potrzebuję również dodatków, sama podstawka w zupełności mi wystarcza.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 325
16.06.2023 23:41
4.5
ocena
Dominion to prawdziwy klasyk, prawdziwy ojciec mechaniki deckbuildingu, każdy, kto zagrał w jakiś tytuł oparty na tych mechanizmach, powinien sięgnąć do korzeni i sprawdzić Dominiona. Robienie kombosów, zbieranie bogactw i pozyskiwanie punktów zwycięstwa, to jest to, co napędza rozgrywkę, a dobrze rozegrana tura, pełna potężnych akcji, daje nam mnóstwo satysfakcji.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 129
09.06.2023 13:51
4.0
ocena
Cieszę się, że IUVI Games zdecydowało się wydać Dominion ponownie mimo, że na rynku planszówek nie brakuje gier z mechaniką deckbuilding. Dominion jest takim klasykiem, którego myślę że warto mieć w kolekcji, jeśli chcemy pokazać nowym osobom, na czym polega ta konkretna mechanika, a jest to jedna z ulubionych mechanik wielu graczy. Druga edycja Dominion wygląda ładniej i świeżo, ale zachowany jest średniowieczny klimat. Do naszych kart startowych należy 5 miedziaków oraz jeden z budynków, które będziemy w trakcie gry zdobywać w formie punktów. Jeśli ktoś nie miał okazji zagrać w Dominiona wcześniej - tego starszego, ma okazję teraz to zmienić, kupić i zagrać. Ja tak zrobiłam, mimo, że planszówkami interesuje już wiele lat, nie miałam okazji zagrać w Dominiona wcześniej. Na ręke dobieramy zawsze 5 kart z naszej talii, następnie zagrywamy karty kupując inne karty, atakując wroga itp. A jak się skończy nam talia, tasujemy karty ze stosu kart odrzuconych i tworzymy ponownie swoją talie i to cała filozofia :) Dominion jest prawdopodobnie matką wszystkich obecnych gier z mechaniką budowania talii. Na dłuższy czas dla bardziej zaawansowanych graczy, podstawowy Dominion może okazać się mało regrywalny, dlatego też zostało wydanych bardzo dużo dodatków z ogromną ilością kart. Myślę, że magia tej gry polega właśnie na prostej mechanice i ogromnej ilości kart, z której każda ma oczywiście inne efekty.
Liczba wystawionych
opinii: 163
01.06.2023 15:10
3.5
ocena
Klasyk, gra wprowadziła deckbuilding do planszówek. Warto zagrać, jak ktoś chce wzbogacić wiedzę o planszówkach, ale dzisiaj jest mnóstwo lepszych deckbuilderów na rynku z niesamowitym Aeons End na czele. Ocena w sumie tak wysoka, bo dla rewolucyjnych gier trzeba mieć szacunek:)
Liczba wystawionych
opinii: 32
16.04.2023 00:26
2.5
ocena
Gra zupełnie mnie nie porwała.
Liczba wystawionych
opinii: 45
22.02.2023 11:09
4.0
ocena
Kupiłam tę grę z ciekawości, nie grając w nią nigdy wcześniej, z negatywnym nastawieniem, że pewnie po tylu latach od powstania gra będzie przestarzała... a okazało się, że byłam w błędzie. Gra się szybko, przyjemnie i nawet wieczne tasowanie kart nie przeszkadza. Uważam że warto spróbować, choć najlepiej przed zakupem własnego egzemplarza. Dziś mamy na rynku ogrom bardzo dobrych gier z nowocześniejszymi i lepszymi mechanikami. PS Uwaga dla alergików... Karty są pokryte dziwną farbą, potrafi to wywołać reakcje alergiczne. Podobnie było np z O mój zboże.
Liczba wystawionych
opinii: 45
29.01.2023 20:14
3.5
ocena
Dominion, deckbuilding w najczystszej postaci, w podstawce bez najmniejszych zaskoczeń. Budujemy talię kupując karty z rynku, tak by na koniec zebrać najwięcej pkt z kart punktujących. Proste zasady, idealna dla wprowadzania nowych graczy, natomiast dla graczy dłuższych stażem raczej nie znajdą w niej nic nowego. Przystęna cena, świetna wypraska, dzięki której rozkładanie i składanie gry trwa chwilę oraz czas rogrywki na ok. 30 min czyni ją pozycją wciąż po latach od pierwszego wydania wartą uwagi. Ocena 3,5 ze względu na to, że na rynku obecnie istnieje wiele gier wykorzystujących budowanie talii w sposób ciekawszy zwłaszcza dla zaawansowanych graczy. Dla poczatkujących mocne 4!
Liczba wystawionych
opinii: 32
26.01.2023 22:30
4.0
ocena
Klasyk. Pierwsza gra w historii z zastosowaną mechaniką budowania talii. Mnóstwo kart. Rozgrywka szybka i przyjemna. Całe mnóstwo dodatków z jeszcze większą ilością kart. Nadal przyjemnie wraca się do tego tytułu. Polecam.
Liczba wystawionych
opinii: 444
11.01.2023 09:34
3.0
ocena
Dominion to kolejny klasyk! Ogromne mozliwosci robienia kombosow i odpalania kolejnych akcji. Przy obecnym wyborze gier typu deckbuilding ta wydaje sie nieco zestarzała, ale to nadal dobry tytuł. Czuc jednak troche brak skomplikowania zasad i nie wiem czy jest to tytuł do, którego będę chciał wracać. Przez wielu uznawana za grę, która dała podwaliny pod klasyczne budowanie talii. Ciężko mi stwierdzić czy była to faktycznie pierwsza grą, która zmieniła definicję i pojęcie deckbuildingu (wcześniej tak nazywano gry TCG i CCG, w których talię budujemy przed rozgrywką). Fajnie, że Iuvi zdecydowało się na wydanie tego tytułu w Polsce - dało to graczom masę dodatkowej zawartości w postaci wielu dodatków
Liczba wystawionych
opinii: 26
18.12.2022 20:06
3.5
ocena
Przyjemna gra choć podstawka po kilkunastu partiach już zaczynała mi się nudzić. Dla mnie dopiero z dodatkiem Pieśń Nocy zapewniającym bardziej ciekawą i zróżnicowaną negatywną interakcję, Dominion rozwinął skrzydła.
Liczba wystawionych
opinii: 79
02.12.2022 08:12
5.0
ocena
Moja ulubiona gra - jedyna gra w którą nigdy nie odmówię rozgrywki Ojciec chrzestny wszystkich deckbuilderów. Mechanika jest prosta - dobieramy 5 kart a następnie możemy zagrać jedną kartę akcji i zakupić jedną dodatkową kartę do naszej tali. Naszym zadaniem jest tak budować naszą talię by na koniec rozgrywki mieć więcej punktów zwycięstwa od przeciwników. Gra bardzo regrywalna - w 1 partii bierze udział tylko 10 talii. Z dodatkami gra tworzy nam tyle możliwości że nie idzie ograć każdej możliwej kombinacji. Według mnie must have u każdego gracza.
Liczba wystawionych
opinii: 38
01.12.2022 11:22
4.5
ocena
Od pierwszej rozgrywki gra regularnie wraca na stół, warto korzystać z podpowiadanych układów kart, ponieważ przy losowanym możemy mieć bardzo nie zbalansowany układ kart. Na pewno pozostanie w kolekcji.
Liczba wystawionych
opinii: 469
13.08.2022 15:52
3.5
ocena
Najpierw poznałam dużo innych deck-buildingów, a dopiero później ich ojca. Może dlatego Dominion wypadł trochę gorzej na tle innych, bardziej nowoczesnych tytułów. Niemniej jednak należy mu się uznanie i wdzięczność za otworzenie tak wspaniałej mechaniki.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 37
05.08.2022 11:47
2.0
ocena
Bardzo łatwa,choć trzeba pomyśleć. Nie posiadać protoplasty deckbulding w kolekcji to gorzej niż grzech!!! :P
Liczba wystawionych
opinii: 41
01.08.2022 16:26
2.0
ocena
Gra jest prosta i dobra do poznawania zasad mechaniki "deck builder" jednak trzeba pamiętać że to jest jedna z tych gier które bez dodatków są słabe (w porównaniu do innych dostępnych na rynku)..
Liczba wystawionych
opinii: 22
23.05.2022 15:46
4.5
ocena
Super gra deck bildingowa. Polecam każdemu kto lubi gry z tego gatunku.
Liczba wystawionych
opinii: 16
17.04.2022 23:39
2.5
ocena
Najpopularniejsza i jedna z pierwszych gier z mechanika budowania talii. Klasyk nad klasykami. Fajna na start przygody z planszówkami.
Liczba wystawionych
opinii: 12
27.03.2022 22:32
4.5
ocena
Można nie lubić, ale grzech nie zagrać. Dla mnie to jeden z tych tytułów, który pomimo lat wciąż wraca od czasu do czasu na stół.
Liczba wystawionych
opinii: 279
10.08.2021 10:53
4.5
ocena
pierwszy deckbuilder jaki chyba wyszedł...gorąco polecam fanom tego typu gier
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności