Cyklady

Liczba graczy: 2 - 5
Czas gry: 60 - 90 minut
Wiek od: 13 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Dodruk: 14.12.2021
Wydanie polskie: Rebel
Wydanie oryginalne: Matagot
Wybierz się w podróż do archipelagu Cyklady w czasie złotego wieku antycznej Grecji. Rekrutuj oddziały, buduj okręty, wznoś fortece, konstruuj metropolie, wzywaj mitologiczne istoty i módl się o pomoc do Bogów Olimpu. Walka o doprowadzenie twojego ludu do największej chwały stanie się legendą. Cyklady to gra, w której w ciągu 90 minut gracze będą mogli rozwijać swoje greckie miasta-państ... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 57
10.10.2023 12:03
3.5
ocena
Gra o niskim progu wejścia. Rozgrywka jest przyjemna można trochę pokombinować.
Liczba wystawionych
opinii: 18
25.09.2023 07:26
4.5
ocena
Gra jest przyjemna, ma niski próg wejścia. Amatorzy planszówek szybko przyzwyczajają się do rozgrywki. Miałam okazję zagrać w gronie 3 osobowym i 2 osobowym. Gra we trójkę jest przyjemna, mało skomplikowana, gra potrafi wybaczyć błąd. We dwójkę grało się nieźle ale w pewnym momencie gra idzie tak dynamicznie, że trzeba uważać na każdy ruch. Przyjemniej mi się grało w trójkę ale w mniejszym gronie też daję radę.
Liczba wystawionych
opinii: 22
24.08.2023 14:50
3.5
ocena
Ciekawa rozgrywka, fajna
Liczba wystawionych
opinii: 71
16.08.2023 09:34
3.5
ocena
Ja bardzo lubię, gramy w 3 osoby. Ale mam wrażenie ze pozostałe osoby grają żeby zrobić mi przyjemność. Dla mnie super gra
Liczba wystawionych
opinii: 71
23.03.2024 11:20
4.5
ocena
Stosunkowo prosta, klimatyczna. Ładnie wykonana i dająca mimo prostej mechaniki, sporą różnorodność.
Liczba wystawionych
opinii: 53
02.03.2024 20:18
5.0
ocena
Super area control
Liczba wystawionych
opinii: 57
01.03.2024 08:17
5.0
ocena
Bardzo przyjemne area control w świetnie zrealizowanym greckim settingu oraz działającą i to dobrze, mechaniką licytacji o bogów i ich łaski. Żeby mieć armię, potrzebujemy Aresa, żeby przeprawić ją przez wodę potrzebna nam jest z kolei flota, a więc przyda się też Posejdon. Koszty licytacji są dla nas za duże? Przydadzą się kapłani Zeusa. A może od razu pójdziemy w to, co jest połową naszego celu? Wystarczy bowiem zebrać 4 filozofów i możemy od razu postawić metropolię! A tych otrzymujemy dzięki Atenie. Jednak co rundę któregoś bóstwa nie będzie i nigdy nie wiemy, którego. Na domiar złego, bóstwa pojawiają się w losowej kolejności, a zależy nam, by brać to najwyżej by mieć pierwszeństwo w wyborze mitologicznych stworzeń i mieć w ogóle pewność, że gdy przyjdzie nasza kolej, jeszcze jakieś wolne będą. Zawsze możemy też oszczędzić grosza i dostać do tego róg obfitości pasując u Appola. Zawsze świetnie się przy te grze bawię. Daje radę nawet na dwie osoby, ale zdecydowanie lepiej działa w większym gronie.
Liczba wystawionych
opinii: 135
23.02.2024 10:53
5.0
ocena
Gra bardzo długo leżała na półce wstydu i to całkiem niepotrzebnie. Jest to świetna gra, w której dążymy do przejęcia kontroli nad wyspami. Pojawia się negatywna interakcja, walki oraz licytacja, która sporo zamieszania wprowadza do gry. Aby wykonać daną akcję musimy najpierw przekupić boga. Umiejętne zarządzanie i zdobywanie pieniędzy to podstawa! Dla mnie klasyk!
Liczba wystawionych
opinii: 232
12.02.2024 14:47
4.5
ocena
Klasyk area control spod ręki Bruna Cathali - alternatywna wobec trylogii Langa przedstawicielka "trumiennej" trylogii dudes on map: Kemet, Inis, Cyklady (trumienne od podróżnych prostokątnych pudel). Dość łatwa do wytłumaczenia, bardzo miodna, naparzanka na planszy, wykorzystującą charakterystyczny dla Cathali mechanizm licytacji - dostępne w turze mamy tylko te akcje, które zapewnia nam Bóg, za przychylność którego zapalcilismy najwięcej.. sporo kombinowania z kartami, które dostarczają nam silne starożytne potwory. O tego figurki. Sporo dodatkow. Świetna zabawa, świetna gra. Dziś chyba dostępna z drugiej ręki, ale warto się zainteresować. Mam od lat, ale do dziś mam.sentyment. uwielbiam!
Liczba wystawionych
opinii: 95
11.02.2024 18:29
4.0
ocena
Wielki klasyk w którego gorąco polecam zagrać - bardzo krotka instrukcja pozwalająca szybko ogarnąć zasady. Niestety jak dla mnie gra dosyć kuleje w wariancie 2 osobowym. Pomimo swoich lat gra nadal jest dobra i całkiem grywalna.
Liczba wystawionych
opinii: 160
07.02.2024 11:21
3.5
ocena
Ja wiem, że to klasyk, ale jednak czuć tu mnóstwo elementów do poprawy, gra kończy się nieprzewidywalnie, jak ktoś liczy kasę innych graczy to nie da się z taką osobą wygrać.
Liczba wystawionych
opinii: 6
04.02.2024 18:49
4.5
ocena
Na początku gra emocjonującą się rozwija, podczas bitew i używania mitologicznych potworów są emocje, ale pod koniec robi się taktyka "wszyscy przeciw jednemu", co ogólnie jest spoko, tylko w tym wypadku blokowanie najsilniejszego gracza pod koniec rozgrywki niepotrzebnie ją wydłuża. Ostatnie rundy wyglądają tak samo i zazwyczaj gracz, który był najsilniejszy i tak wygrywa
Liczba wystawionych
opinii: 127
24.01.2024 22:13
4.0
ocena
Bardzo przyjemne, łatwe area control. Przejrzysta gra, mala liczba akcji, które musimy wylicytować. Ładnie wykonana. Klasyk sam w sobie, z ktorym warto sie zapoznać mimo mnogosci nowych gier na rynku 🫡
Liczba wystawionych
opinii: 40
10.08.2023 15:29
5.0
ocena
"Ciężka gra w kategorii gier lekkich" to chyba zdanie, które najlepiej opisuje ten tytuł. Wspaniały wstęp do świata gier typu 'area control' połączony z ciekawym mechanizmem licytacji o łaski bogów, którzy będą determinować nasze ruchy w nadchodzącej rundzie. To jak ta gra jest wyważona jest to majstersztyk. Praktycznie nie ma tu możliwości by któryś z graczy zdobył tak znaczącą przewagę by nie dało się już jej w żaden sposób zniwelować. Możliwości doprowadzenia do zwycięstwa jest wiele, na pewno pomaga w tym złoto i armia (jak w każdej wojnie) ale kluczowe mogą być również mitologiczne stwory lub "ciche" pozyskiwanie filozofów. Jest to świetna gra do wprowadzenia znajomych w świat planszówek, 2-3 rundy i załapują mechanizm gry, 2-3 rozgrywki i robią sami na mapie niezły kocioł . A jak gra stanie się zbyt prosta, można dokupić dodatek Hades i jeszcze ulepszyć i rozbudować rozgrywkę. Wspaniałe to jest!
Liczba wystawionych
opinii: 330
28.06.2023 17:12
4.5
ocena
Gra która długo za mną chodziła lecz nie miałem okazji w nią zagrać. Bardzo polecam, stała się moją topką , dość proste zasady i mnogość opcji zachęcają do rozgrywki. Po wielu partiach czuje ewidentną potrzebę dokupienia dodatków , ale ich wybór sprawia że raczej prędko się nie znudzi . jak na grę w takiej jakośći cena jest wyjątkowo przystępna . Polecam każdemu przynajmniej spróbować :)
Liczba wystawionych
opinii: 33
07.05.2023 07:45
5.0
ocena
Świetna i dosyć mało skomplikowana gra area control. Są mity, potwory, naparzanie się i budowa miast. Polecam! Ale przede wszystkim z dodatkiem Tytani, reszta też fajna
Liczba wystawionych
opinii: 17
03.04.2023 14:14
3.0
ocena
Podstawą gry jest licytacja, więc nie w każdym gronie zabawa będzie tak samo dobra.
Liczba wystawionych
opinii: 39
22.03.2023 09:40
4.5
ocena
Gra wręcz idealna, jedno z najlepszych Area Control. Jest bardzo budżetowa bo płacisz 150 zł (przynajmniej ja tyle zapłaciłem) a dostajesz ogromną zawartość. Jest dobrze opracowana instrukcja, grub karton na żetonach , a same dodatki urozmaicają grę. Ocena 4,5 z powodu za małą cenę za dużo plastikowych figurek i żetonów.
Liczba wystawionych
opinii: 23
12.03.2023 20:55
3.5
ocena
Po grze oczekiwałem czegoś więcej, ale to może przez to, że ograne tylko w 2 osoby. Zapowiada się lepiej przy większej ilości graczy. Przewidywanie ruchów przeciwnika, negatywna interakcja, to elementy z którymi trzeba się w tym przypadku oswoić - w końcu prowadzimy wojnę. Figurki ładnie wykonane, nadają antycznego klimatu. W miarę nieskomplikowane zasady, czas gry do 50 minut przy 2 osobach.
Liczba wystawionych
opinii: 219
05.01.2023 10:27
3.5
ocena
Bardzo prosta gierka rywalizacyjna z mechaniką area kontrol. Wyczuwalny klimat mitologii greckiej. Gra grana parokrotnie i pozostaje w kolekcji na stałe. Graficznie komponenty ładne i przejrzyste. Polecam dla osób które chcą zagrać w coś bardziej klimatycznego niż jakieś monopoly czy catan. Gra bardziej nastawiona na więcej graczy niż mniej najlepiej grać na 4+ graczy.
Liczba wystawionych
opinii: 184
05.10.2022 20:06
3.0
ocena
Dla kogo? Dla fanow stosnukowo prostych gier Area control, bez szczególnych twistów i utrudnień. W sam raz na szybką rozgrywkę poniżej godziny. Z powodzeniem dla każdego nawet nie doświadczonego gracza. Do ogarnięcia nawet dla dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym. O co chodzi? W grze wcielimy się w jedną z nacji walczących o tytułowe Cyklady. Do dyspozycji graczy będą armię, floty, a także potężne potwory umożliwiające wzmocnienie naszych działań lub osłabienie przeciwnika. Mechanika Cyklady jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności licytujemy przychylność Bogów Olimpu, aby nastepnie móc wykonać przypisane do nich akcje. Zwycięstwo zdobywa się natomiast dzięki metropoliom, które będziemy tworzyć w trakcie gry. Odczucia: Nie jestem fanem gier Area Control i niestety Cyklady wybitnie to pokazują. Gra jest łatwa więc jak wspomniałem jest dobrym wyborem dla trochę mniej doświadczonych graczy. Całkiem nieźle się również prezentuje. Niestety w mojej ocenie nie jest szczególnie porywająca i raczej szybciej zgodzę się, gdy ktoś mi zaproponuje rozgrywkę niż sam z siebie zaproponuje. Gra jest porównywana z Kemetem, który jest grą siostrą Cyklad (można dokupić pakiet umożliwiający wymianę potworów między grami) natomiast Kemet jest grą dużo trudniejsza i w mojej ocenie ciekawsza. Wykonanie. Plansza jest w miarę ładna i całość gry prezentuje się całkiem nieźle, jednak pojedyncze elementy wypadają dość nieciekawie. Karty są bardzo generyczne i raczej nie ma czego podziwiać. Figurki są dość brzydkie. Armie wprawdzie różnią się od siebie wyglądem jednak są mało szczegółowe i z dość słabego plastiku. Potwory natomiast są w mojej ocenie bardzo brzydkie co dziwi z uwagi na to iż figurki z siostrzanego Kameta sa znacznie solidniejsze i bardziej szczegółowe.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 332
02.09.2022 21:07
5.0
ocena
Na Cykladach to jest tak, że flota jest od zajmowania pól do handlu, robienia szlaków przerzutowych z wyspy na wyspę i walki o dominację nad atrakcyjnymi turystycznie kąpieliskami. Piechota to takie mięso katapultowe do walki i okupacji. A wszystko i tak kręci się wokół złota. Bogowie kochają złoto. Jak nie posmarujesz drachmami, to sobie ich przychylności nie wybłagasz. Cyklady stoją przepięknie wredną licytacją o bogów. Jak wygrasz przepychankę, to możesz użyć akcji wybranego bóstwa, a to znaczy, że aby zrobić cokolwiek, musisz najpierw słono zapłacić. Żeby nie było za łatwo, kolejność bogów ma ogromne znaczenie, bo jeśli postawiłeś na pierwszego, to w kolejnej turze przez miejscowych zwanej cyklem będziesz ostatnim, który może obstawiać, więc twoje opcje będą srogo limitowane. Taka forma licytacji jest bardzo cwana, angażująca i perfidnie taktyczna. A jest jeszcze lepsza w tym co robi. Jeden mały myk znakomicie mąci w tym mitologicznym bajorku. Kiedy kogoś przelicytujesz, to musi on przestawić się na innego boga, a jak go nie stać, to idzie po jałmużnę do Apolla, który jest dziwny, gdyż ma miękkie serce i hojną rękę. Zawsze pozostaje jakaś opcja, co jest pocieszające, bo może wreszcie się jakoś odgryziesz, kiedy inni wystrzelali się z monet. A teraz robi się jeszcze ciekawiej. Kafle bogów rotują po każdym cyklu, więc konfiguracja i atrakcyjność opcji do wyboru zmienia się co i raz. W mniejszych składach osobowych jeden lub więcej kafli jest niedostępne i wskakują one na szczyt kolejki wyboru w kolejnym rozdaniu. Czasami bardzo tej opcji militarnej lub morskiej brakuje i trzeba sobie jakoś radzić, ale wiadomo, że za chwilę powróci do obiegu. Ta karuzela bogów doskonale się sprawdza. Do zrobienia inwazji wodno-ladowej pełna gębą potrzeba dwóch cykli w grze, a na to trzeba mieć i pieniądze i nieco farta. Na szczęście można te niedogodności obejść. I tu czają się potwory. Talia mitologicznych stworzeń to maszynką do robienia heroicznych kombosów. Przy okazji odpalania Boga można kupić kartę z ryneczku, która czasem pozwoli na wykonanie kluczowej akcji o przełomowym znaczeniu, wprowadzenie figurki potwora na mapę, napsuje krwi rywalom, przykoksuje nam bonusem, wykona epickie zagranie, o którym będą bajać poeci. W Cykladach warto być kreatywnie wrednym. Nie od razu Grecję zbudowano. Na wysepkach dużo miejsca pod fundamenty nie ma, ale warto iść w deweloperkę. Postawienie czterech różnych budynków umożliwia postawienie metropolii, a posiadanie odpowiedniej ich liczby równa się endgame'owi, zwycięstwu i wiecznej chwale. Budowle można przejmować razem z wyspami, bo jasne, że tak. To co twoje, będzie moje, o ile bogowie pozwolą. Że budynki to różne bonusy, to nawet starożytni Grecy wiedzieli. Lider po grecku znaczy cel. W Cykladach nie ma problemu lidera. To lider ma problem. Zagraj za dobrze, to wszyscy rzucą się na ciebie jak harpie. Ktoś się spłuczek do zera, żebyś nie wziął boga, który da ci przewagę lub zwycięstwo, inny zajmie ci wyspę, co rodziła złoto, a jeszcze rozjadą ci flotę. Ale bez paniki. Za moment ty też będziesz bił nowego czempiona. Ta gra się spontanicznie autobalansuje. Przy okazji, jeśli dziecko zapyta was, dlaczego Grecy nie mieli imperium, a taki Rzym to i owszem, zagrajcie z nim w Cyklady i zaraz zrozumie. Retro oldschool w klasycznym stylu pełna gębą. Cyklady są stare ale jare. Licytacja jest gorąca jak grecki ogień. Często gęsto heroicznie dwoisz się i troisz w walce o byle wysepkę, bo strata nawet jednej monety może zaboleć. Zasady są proste jak twierdzenie Pitagorasa. Tury są dynamiczne i pełne zwrotów akcji. Plansza jest ciasna jak bałtycka plaża w szczycie sezonu, więc zawsze ktoś komuś nadepnie na odcisk. A karma is a bitch. Do gry zasiedli sami nowicjusze i nawet, ten który dostał w skórę najmocniej, zagra jeszcze raz.
Liczba wystawionych
opinii: 469
24.08.2022 09:23
4.0
ocena
Gra z dużą ilością interakcji (przede wszystkim tej negatywnej). Idealna na 3-5 graczy. Fajne jest to, że nawet po przegranej w trakcie gry, ma się cały czas szanse na zwycięstwo w końcowym rozrachunku. Mała losowość sprawia, że ta gra daję naprawdę fajne pole do kombinowania. Zasady są proste, aczkolwiek gra docenia ogranych i na pewno częściej wygrają Ci, którzy grę już poznali dobrze. Naprawdę fajna i emocjonująca rozgrywka
Liczba wystawionych
opinii: 131
07.06.2022 14:08
4.0
ocena
Jedna z moich ulubionych gier typu area control, oparta na mitologii greckiej. Ma ciekawy mechanizm licytacji, który został świetnie przemyślany, podoba mi się ukrywanie swoich monet przed innymi graczami. Rozgrywka nie jest zbyt długa, a zasady są łatwe do przyswojenia. Gratka dla osób lubiących negatywną interakcję.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 30
06.06.2022 13:32
4.0
ocena
jest licytacja i kontrolowanie obszarów. Fajny mechanizm walki, który dodaje trochę losowości, więc są emocje.
Liczba wystawionych
opinii: 276
06.08.2021 11:08
5.0
ocena
Efektowna gra z przyjemną mechaniką. Jest licytacja, jest area control, są piękne figurki. Gra warta swojej ceny, autor jeszcze zaskoczy nas nie jednym solidnym tytułem
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności