[współpracareklamowa] Egzemplarz gry otrzymaliśmy bezzwrotnie od wydawnictwa Portal Games, za co bardzo dziękujemy! Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji.
INSTRUKCJA
Zasady gry nie są trudne, ale instrukcji nie można zaliczyć do udanych. Brakuje zdecydowanie przykładów, ilustracje planszy są umieszczone w bardzo nieintuicyjnych miejscach i nawet doświadczeni gracze mogą się poczuć zagubieni podczas poznawania zasad. Jeżeli ma się za sobą rozgrywki w Kanban EV to przyswojenie reguł nie będzie stanowić problemów. Niestety początkujący gracze mogą mieć trudności ze zrozumieniem wszystkich zależności.
TEMATYKA
W Bot Factory wcielamy się w inżynierów, których celem jest wyprodukowanie robotów podczas wykonywania różnych zadań na terenie fabryki. Będziemy zbierali części z linii produkcyjnej, składali roboty w całość, a nie ominie nasz też praca w dziale R&D oraz papierkowa robota w departamencie finansów. Temat bardzo dobrze współgra z mechaniką i można się wczuć w to, że faktycznie próbujemy złożyć roboty w całość, żeby w końcu umieścić przed sobą figurkę gotowego dzieła.
MECHANIKA
Mechanicznie Bot Factory czerpie z rewelacyjnej i ciężkiej gry jaką jest Kanban EV. Mamy tutaj główne mechaniki znane z wcześniejszego tytułu Vitala Lacerdy uproszczone do maksimum, ale jednocześnie zamknięte w szybką i sprawną rozgrywkę. Plansza dzieli się na 4 działy fabryki i w każdym z nich będziemy mieli inną pulę akcji do wyboru.
Na uwagę zasługuje bardzo ciekawy system wyboru akcji, w którym będziemy po kolei rozpatrywać zajęte lokacje, ale też w tej samej kolejności decydować o zajęciu pól na następną rundę. Nie mogło zabraknąć też figurki Sandry, czyli menadżerki poruszającej się po planszy podobnie jak gracze i utrudniającej nam wykonywanie akcji.
Podobnie jak w Kanbanie gra ma świetnie zazębiające się mechanizmy i akcje, które wykonujemy w jednej części planszy mają wpływ na to co dzieje się w innej części fabryki. Kluczowe jest tutaj planowanie na kilka tur do przodu, bo bardzo często będziemy potrzebowali zasobów z jednej sekcji fabryki do wykonania akcji w innej części planszy.
Nie mogło tu także zabraknąć ciekawego systemu punktowania. Oprócz punktów za zrealizowane kontrakty (wyprodukowanie konkretnego koloru robotów) będziemy punktować też za same roboty, które udało nam się wyprodukować. Niby nic ciekawego, ale kluczowe jest to, że w trakcie gry każdy gracz będzie miał wpływ na wartość robotów na koniec gry. Wprowadza to dodatkowy element strategii, bo nie zawsze warto produkować jak najwięcej robotów. Czasami warto skupić się na podbijaniu wartości takich robotów, które posiadamy tylko my.
CZAS ROZGRYWKI
Rozgrywka w Bot Factory jest bardzo sprawna i często jesteśmy zaskoczeniu, że to już koniec. Zazwyczaj pełna partia zajmuej nam ok. 1 godzinę.
WYKONANIE
Gra jest bardzo dobrze wykonana. Żetony są dobrej jakości, a drewnanie figurki robotów wyglądają oszałamiająco. Wielkim plusem jest plastikowy insert, który ułatwia przygotowanie gry, a co najważniejsze trzyma wszystkie elementy razem i nic się nie wysypuje podczas obracania pudełka. Jedynym minusem jeżeli chodzi o wykonanie jest element obrotowy planszy, który ciężko jest obracać i często przesuwamy całą planszę przy próbie ruszenia go.
PODSUMOWANIE
Bot Factory to udane uproszczenie Kanban EV. Mamy tu nadal wyjątkowe mechanizmy znane z gry o tworzeniu samochodów, a jednocześnie rozgrywka jest bardzo szybka i możemy ją wytłumaczyć nawet początkującym graczom. Co prawda do Kanbana będziemy wracać częściej niż do Bot Factory, ale gra o tworzeniu robotów jest mocnym kandydatem do wyciągania na stół w towarzystwie mniej ogranych znajomych.