Kalendarz adwentowy
Kalendarz adwentowy
Cena od:
162,95 zł
Dostępna

Pięć klanów: Dżiny Naqali

Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 60 - 90 minut
Wiek od: 13 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Bruno Cathala
Gra niezależna językowo
Wydanie polskie: Rebel
Wydanie oryginalne: Days of Wonder
Twoja karawana przekroczyła granicę Krainy Tysiąca i Jednej Nocy i dotarła do legendarnego Sułtanatu Naqali. Od wielu lat tron państwa-miasta pozostaje pusty, bowiem szanowany sułtan opuścił ten świat bezpotomnie. Wróżbici przepowiedzieli jednak przybycie nieznajomych, którzy, wpływając na pięć klanów, stoczą walkę o kontrolę nad osławioną krainą. Czy to właśnie Ty wypełnisz proroctwo? O... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 5
28.09.2023 22:40
5.0
ocena
Gra, gdzie zasady wytłumaczysz w 5 minut, ale całą grę główkujesz, że aż uszy dymią. Coś pięknego...- mnóstwo drewnianych mepelków, kafelki, karty i monetki. To idealna gra by utrzeć nosa rodzinnym malkontentom. Kiedy twój tata mówi Ci, że planszówki są dla dzieciaków i w końcu byś wydoroślał, Ty cyk!- rozłóż mu Pięć Klanów i z przekorą dodaj "kombinuj Waćpan!". Gwarantuję, że albo zakocha się w tej grze, albo na zawsze da wam spokój z przytykami, bo po nocach będą mu się śnić kolorowe meple.
Liczba wystawionych
opinii: 20
23.08.2023 13:29
4.0
ocena
Ta gra wyżera komórki mózgowe, pomimo relatywnie prostych zasad. Niestety jest odczuwalny downtime i to dość konkretnie. Zdarza się (nierzadko) że gracz myśli 10 minut co zrobi. Pomimo tego, ta gra ma coś w sobie, bardzo przyciągającego, działa trochę jak narkotyk. Da ci satysfakcję, ale pod koniec gry jesteś wyczerpany umysłowo. Gra uświadomiła mnie o moich tendencjach masochistycznych. Nie odmówię rozgrywki, mimo że wiem z czym to się wiąże.
Liczba wystawionych
opinii: 51
08.06.2023 11:19
4.0
ocena
Gra logiczna, łatwa do wytłumaczenia. Plus za wykonanie. Wciąga od pierwszej partii.
Liczba wystawionych
opinii: 107
19.05.2023 18:34
4.0
ocena
B. dobra strategiczna gra, pełna kolorów. Szkoda, że 4 osobowa (a w nazwie jest "5") ale na szczęście jak w wielu przypadkach mamy dodatek.
Liczba wystawionych
opinii: 17
16.03.2023 18:37
5.0
ocena
Rewelacyjna logiczna łamigłówka. Najlepsza dla 2 graczy. Co najmniej dobra przy większej liczbie osób. Warto co najmniej spróbować bo drugiej, podobnej gry nie widziałem i nie grałem.
Liczba wystawionych
opinii: 23
13.03.2023 18:20
4.5
ocena
Świetna gra znanego i cenionego twórcy gier: Bruno Cathali. Duża, regrywalna plansza, którą samodzielnie tworzymy przed rozpoczęciem rozgrywki. W pakiecie dostajemy dużą ilość figurek i kart. Przy tej grze trzeba porządnie się nagłówkować, aby wygrać. Ambitniejsi, którzy uwielbieją śrubować wyniki znajdą tu coś na pewno dla siebie. W grze nie tylko wykonujemy ruchy zbierający zestawy figurek, ale również zbieramy karty tworząc premiowane układy. Korzystamy z magicznych właściwości dżinów, ale również stawiamy budowle. Bardzo dobrze gra się na 2 osoby. Czas gry od 90 do 120 minut.
Liczba wystawionych
opinii: 428
19.02.2023 18:41
3.0
ocena
Pięć Klanów jest ciekawą grą strategiczną, w której wcielamy się w przybyszów do miasta Naqali. Będziemy zarządzać klanami, najmować do naszych szeregów dżiny, zdobywać wpływy. Mamy tu mnóstwo dróg do zwycięstwa, kombinowania zebrać figurki członków klanów i gdzie nimi iśc. To taki trochę worker placement, ale z mechaniką zdejmowania figurek i wysyłania ich dalej na kolejne kafle. Pamięta, że coś mi w tej grze nie pasowało, ale teraz nie wiem już do końca co. Oznacza to, że muszę koniecznie zagrać :)
Liczba wystawionych
opinii: 112
10.02.2023 13:39
5.0
ocena
Teraz jest już cicho o tej grze, bo została wydana kilka lat temu, ale cieszę się, że wreszcie jest dodruk i może dzięki temu więcej osób pozna Pięć Klanów, bo gra jest warta uwagi. Kupiłam ją jakoś może w 2015 (dokładnie nie pamiętam), ale na tamte czasy to był hit, a Days of Wonder pięknie wydaje gry, że zawsze są dopieszczone pod względem graficznym. Ciekawa mechanika pobierania meeple z jednego wybranego pola, aby dołożyć je na inne sąsiadujące pola i to w taki sposób, żeby oczyścić jedno z pól i je zająć. Kładziemy wtedy jednego z naszych wielbłądów, żeby zaznaczyć, że pole jest nasze i nikt nie może już nam go odebrać. Każdy z 5 kolorów meeple ma inne działanie i umiejętności. Musimy rozważnie planować swoje ruchy, żeby były najkorzystniejsze dla nas, ale nie jest to takie łatwe, ponieważ ciągle zmienia się sytuacja na planszy. Meeple znikaja, przemieszczają się, więc mamy tylko pośrednio wpływ na to, jak nam się powiedzie w rozgrywce, ale dzięki temu jest dużo kombinowania i dostosowywania się na bieżąco do sytuacji. Dobra gra rodzinna, dobrze działającą również na 2 osoby. Polecam
Liczba wystawionych
opinii: 37
08.01.2023 10:43
4.0
ocena
Świetna gra, przez mechanikę przestawiania pionków na kaflach nie zawsze jest łatwo zrobić to co by się chciało, a przez losowe rozkładanie kafli i pionków gra jest za każdym razem zupełnie inna. Do tego nasze ruchy mogą powodować zupełnie inne rezultaty i wyniki.
Liczba wystawionych
opinii: 330
07.01.2023 14:11
4.0
ocena
Gra z kategorii prostszych ale dającą fajna zabawę, cena jest bardzo przystępna, uważam że to jedna z gier pozwalająca rozkręcić kogoś w temacie planszówek, komponenty są dobrej jakości , natomiast brak w środku solidnego organizera , nie jest to tytuł do którego będę wracał ale jest fajna prosta gierką, myślę ze to dobry wybór na rodzinne imprezy lub szybkie gierki ze znajomymi, polecam każdemu kto szuka w tej grze właśnie tego:)
Liczba wystawionych
opinii: 35
03.01.2023 17:31
5.0
ocena
Gra o łatwych do przyswojenia zasadach, ale zdecydowanie oferująca wiele w kategorii poprawiania wyniku, opracowywania co raz to lepszej lub po prostu innej techniki. Wyróżnia się wśród posiadanych przeze mnie gier planszowych charakterystyczną mechaniką. Niezwykle regrywalna, wymagająca stałego reagowania na zmieniającą się sytuację na planszy. Wymusza nie tylko dopracowywanie własnych posunięć, ale i ich wplywu na oponenta. Nie tyle w kwestii utrudnienia przeciwnikowi osiągnięcia celu, co nie wystawienie mu/jej lepszego ruchu od tego, który właśnie wykonaliśmy. Świetna jakość wykonania, drewniane meple, karty towarów i dżinów oraz kafle planszy zapewniające dodatkową regrywalność poza losowym rozstawieniem mepli z woreczka. Bardzo polecam każdemu, fantastyczny Bruno Cathala, gra, która w kolekcji na pewno wyróżni się mechanicznie.
Liczba wystawionych
opinii: 340
24.11.2022 10:20
3.5
ocena
Dobra strategiczna gra, a przy tym pełna kolorów. Fajnie podrażnia szare komórki. Minusik za downtime.
Liczba wystawionych
opinii: 97
12.10.2022 21:34
5.0
ocena
k
Liczba wystawionych
opinii: 158
05.10.2022 20:02
4.5
ocena
Dla kogo? Tytuł bardzo wszechstronny. Z jednej strony gra logiczna z drugiej pełnoprawny mięsisty eurasek. Przy tym gra wręcz banalnie prosta w zasadach, więc zagrać w nią można by dosłownie z przedszkolakom - chociaż oczywiście co do efektywności ruchów mogło by być różnie. Gra w moim odczuciu pozbawiona klimatu, więc zdecydowanie nie jest dobrym tytułem dla osób, które go poszukują. O co chodzi? Gra przeniesie nas na Bliski Wschód. Jako nieznajomy podróżnik docieramy do Naquali w której niedawno zmarł Sułtan. Przepowiednia głosi, że nowym sułtanem zostanie tajemniczy podróżnik, któremu uda się przekonać do siebie wszystkie z pięciu klanów. Gra w skrócie polegać będzie na zbieraniu z modularnej planszy meepli w pięciu kolorach. Następnie z zebranych figurek odkładamy po jednej na kolejnych sąsiadujących ze sobą kafelkach towrzac swego rodzaju ścieżki. Ważne że ostatni z meeply musi odpowiadać kolorystycznie z meeplem znajdujacym się na kafelki na którym ładuje. Gdy to zrobimy zbieramy wszystkie meeple w powyższym kolorze i odpalamy akcje zgodnie z kolorem meepli oraz z kafelka z którego zostały zabrane. Odczucia: Wskazane powyżej zasady gry stanowią w zasadzie 90% całości także gra jest moim zdaniem banalnie prosta. Przy tym poziom kombinowania i móżdzenia jest naprawdę duża co ogromnie mi się podoba. Uważam, że tego typu gry to jest idealny sposób na wprowadzanie do świata gier planszowych osób które uważają że gry sa dla dzieci albo wręcz przeciwnie, że "duże" gry są bardzo skomplikowane. Za każdym razem gdy siadam do Pięciu Klanów czuje satysfakcję z gry i mimo, że nigdy nie wygrywam w ogóle tego nie zauważam, bo każdy udany ruch daje uczucie zwycięstwa. Z wad wskazalbym podatność na downtime. Nie można w grze zbyt dużo zaplanować, więc gdy któryś z graczy lubi pomyśleć to gra może potrwać. Wykonanie: Gra jest wykonana bardzo dobrze. Elementy planszy i monety są z grubej tektury. Karty również są dobrej jakości, a drewniane elementy są duże i dobrze oddają co reprezentują. Graficznie za wyjątkiem kart Dżinów gra jest dość prosta i nie powala, ale jest bardzo czytelna i wpisuja się w klimat gry. Karty dżinów mocno odstają na plus. Kazda ilustracja jest kolorowa i pełna detali oraz posiada nutkę orientu wprost z baśni tysiąca i jednej nocy.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 92
17.09.2022 17:03
4.0
ocena
Prosty (dla mniej miejscami zbyt prosty po jakimś czasie, ale wracam do tytułu), ale kombinowaniem przy ruchach. Troszkę za krótki na mój gust i zdarza się, że kombinacja kilku dżinów u jednego gracza przeważa konkretnie szalę zwycięstwa, oprócz tego - tytuł wart ceny :)
Liczba wystawionych
opinii: 430
22.08.2022 12:10
4.0
ocena
Duże pudełko z dobrodziejstwami w środku okraszone przyjemnymi i dość prostymi zasadami. Próg wejścia jest stosunkowo niewielki jak mogłoby się wydawać po elementach w grze, jednak samego główkowania podczas rozgrywki jest sporo (uwaga na time killerów). Ciekawy mechanizm przemieszczania mepli z czego każdy kolor odpowiada za inny rodzaj akcji. Sama szata graficzna mnie osobiście nie porywa, ale nie kłuje w oczy.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 27
01.08.2022 20:11
4.0
ocena
Proste zasady, sporo opcji - nie dla zamulaczy. Na luzie można zagrać w godzinkę, jak ktoś nie przeprowadza szachowych analiz wszystkich dostępnych ruchów. Rewelacyjnie wykorzystana mechanika mankali.
Liczba wystawionych
opinii: 332
15.06.2022 08:25
5.0
ocena
Bruno Cathala, który wziął na warsztat domino i zrobił z niego franczyzę, stuningował także mancalę. Rozkładamy siatkę kafelków na pustyni, zaludniamy je meplami, po czym zbieramy je w garść i rozsiewamy po jednym, żeby ugrać jak najwięcej. Żeby dodać grze pikanterii, w Pięciu Klanach licytujemy kolejność wykonywania ruchów w turze. W grze dwuosobowej każdy dysponuje dwoma pionami, zatem można przygotować sobie sekwencję ruchów, aby zebrać, co się zasiało. Jak już gra dzieje się w Oriencie, to musi być egzotyczny przepych. Każdy kolor mepli robi co innego oraz do czego innego służy. Desantując drewnianych koleżków trzeba tak celować, żeby ostatni pasował kolorem do któregoś z tubylców, wtedy można zebrać jednobarwnych i zrobić z nimi coś pożytecznego. Bez wchodzenia w detale, meple zapewniają punkty, forsę, terytorium, karty dżinnów oraz służą jako skrytobójcy. Ważne jest, na jakim kaflu kończy się ruch, gdyż daje to konkretną akcję do wykonania. Stawia się pałace, sadzi palmy, pozyskuje karty towarów i fakirów z targowiska, zdobywa przychylność dżinnów. Karta pustynnego ducha zapewnia bonus, lepsze punktowanie, wprowadza specjalne zasady i wszelakie korzyści. Pustynia nie byłaby sobą bez walki o terytorium. Kiedy zabieramy ostatniego mepla z kafla, ten staje się naszym terytorium, co zaznaczamy umieszczając nań nieporuszalnego wielbłąda. Pięć Klanów to Bruno w pełnej formie i na bogato. Gra jest bajecznie prosta w rozgrywce. Jej mechaniki są misternie pozaplatane w atrakcyjny kobierzec. Jest przyjemna w graniu i atrakcyjna z wyglądu.
Liczba wystawionych
opinii: 4
29.03.2022 18:53
brak
Super dużo główkowania, a gra właściwie ma proste zasady
Liczba wystawionych
opinii: 45
13.11.2021 20:30
5.0
ocena
Ciekawa gra, z fajną fabułą. Gra sprawdza się zarówno dla dwojga jak i czworga graczy. Proste zasady pozwolają na wprowadzenie nowych graczy.
Liczba wystawionych
opinii: 276
06.08.2021 09:51
5.0
ocena
Jeden z klasyków powraca. Super, że po latach wydawnictwa decydują się na dodruk gier, bo osoby wchodzące do naszego hobby mają szansę na uzupełnienie kolekcji. Czekam na tą grę, bo mimo upływu lat mechaniki się nie starzeją i jest to jedna z gier którą warto mieć w kolekcji :)
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności