Sądząc po uśmiechu sułtana z Solo, biznesmen z północnej Sumatry właśnie popełnił błąd i to kosztowny. Zapłacił zdecydowanie zbyt wiele za fuzję swojej firmy kauczukowej z rozległymi plantacjami sułtana: w okolicy nie ma statków, które mogłyby przetransportować kauczuk do dynamicznie rozwijających się miast Jawy. Sułtan tymczasem opływa w gotówkę, może przekupywać władze miast, aby jego statki miały uprzywilejowany dostęp do portów, w których konkurują. A może zainwestuje w budowę imperium naftowego. Ale co to? Tamten młody człowiek kupuje wszystkie linie żeglugowe? To może całkowicie zmienić sytuację…
Indonesia to ekonomiczna gra dla 2–5 graczy, w której budujesz gospodarkę i dążysz do zdobycia największej ilości pieniędzy. Gracze przejmują firmy produkcyjne (wytwarzające ryż, przyprawy, gotowe posiłki, kauczuk i ropę) oraz firmy transportowe, które dostarczają towary do miast. W miarę dostaw miasta rosną, zwiększając swoje zapotrzebowanie.
Firmy produkcyjne zarabiają na dostawach, ale muszą płacić za transport, co może prowadzić nawet do strat. Gracze rozwijają technologie, zwiększają możliwości transportowe i przejmują kontrolę nad firmami, czasem poprzez wykupy innych graczy.
Pieniądze są ukryte, a rozgrywka toczy się przez trzy ery. Gdy pozostaje tylko jeden typ firm, era się kończy i pojawiają się nowe miasta i towary. Na końcu trzeciej ery wygrywa gracz z największym majątkiem, przy czym ostatnia runda liczy się podwójnie, co może całkowicie zmienić wynik.