Great Western Trail

Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 75 - 150 minut
Wiek od: 12 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Lacerta
Wydanie oryginalne: eggertspiele
Ameryka, druga połowa XIX wieku: jesteście ranczerami i nieustannie gnacie swoje stada z Teksasu do Kansas City, szlakiem zwanym Great Western Trail. U celu wędrówki sprzedajecie krowy i wysyłacie je w dalszą drogę pociągiem. Pozwala to zarabiać pieniądze i gromadzić punkty zwycięstwa. Jest więc oczywiste, że każdorazowo po przybyciu do Kansas City, chcesz mieć najbardziej wartościowe st... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 146
27.09.2023 07:38
3.5
ocena
W trakcie rozgrywki będziemy poruszać swoich kowbojem po planszy zmierzając do Kansas City. Na planszy są budynki, na początku same neutralne, z czasem wybudowane przez graczy. Zatrzymując się na tych budynkach wykonujemy różne akcje. Oprócz tego będziemy również zbierać krowy na sprzedaż, poruszać swoją lokomotywą na torze oraz zatrudniać pracowników. Punkty możemy zdobyć na wiele sposób, to od nas zależy na czym się najbardziej skupimy. Dla graczy eurosucharów „Great Wester Trail” to must have do wypróbowania. Gra jest średniej ciężkości, więc odradzam pokazanie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z nowoczesnymi planszówkami. Ja jestem raczej w tej grupie, gdzie ta gra nie zauroczyła tak jak większości graczy. Dla mnie to jest po prostu poprawny tytuł, który ma mix różnych mechanik.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 213
30.08.2023 12:32
4.0
ocena
To jest chyba najlepsza gra Pfistera, a na pewno najładniejsza. Świetny mix mechanik w tym uwielbiany deckbuilding, poruszanie się naszym cowboyem po planszy, budowanie budynków, zatrudnianie pracowników. Wszystko dość proste ale razem świetnie działające. To jest sałatka punktowa i nie wiem, czy można się tutaj bardzo specjalizować. Raczej idziemy we wszystko po trochu choć występują pewne synergie. Do GWT zawsze chętnie wrócę.
Liczba wystawionych
opinii: 632
20.05.2024 11:59
3.5
ocena
Dobry euras z wyczuwalnym klimatem. W tej grze można tyle zrobić, że jedyny minus to uczucie niedosytu, kiedy rozgrywka się kończy. Jednak po pewnym czasie zauważyłam, że gra się robi powtarzalna i nie daje mi zbyt dużo satysfakcji. Denerwuje mnie ta kolej. Gry się pozbyłam, nawet z dodatkiem. Zagram, ale nie pomyślę, żeby sama zaproponować. Ocena po 7 partiach, w każdym składzie. Średni czas = 2:29 h.
Liczba wystawionych
opinii: 131
23.02.2024 00:29
4.5
ocena
Świetna gra, dużo negatywnej interakcji. Wiele ścieżek do wygranej, ale ta najpopularniejsza - krowy też się dobrze spisuje. Gra ma mnóstwo łatwych zasad. Długo się rozkłada wszystko, ale warto :)
Liczba wystawionych
opinii: 38
20.02.2024 19:53
4.0
ocena
Jak ja lubię w to grać,szkoda że u mnie w domu to tylko ja.
Liczba wystawionych
opinii: 28
13.07.2023 19:48
5.0
ocena
Gra jest w moim TOP 10. Niby suchy euras ale mnogość dróg prowadzących do zwycięstwa jest mnustwo: - fajne mechaniki budowy budynków, - dbanie o najlepszą talię krów, - podróż pociągiem, - zatrudnianie pracowników - czy odblokowywanie na swoim tableau punktowanych pól pokazuje jak dobrze zaprojektowana to gra. Bardzo polecam wszystkim!
Liczba wystawionych
opinii: 17
29.06.2023 09:35
brak
#LutyzLacertą #GreatWesternTrail Zaczyna się weekend, czasu trochę więcej, więc wreszcie na stole może wylądować waga ciężka. I w przypadku Great Western Trail tego czasu rzeczywiście trochę się przyda, szczególnie, kiedy chcemy wypróbować różne strategie, próbujemy wykorzystywać różne akcje, szukamy najlepszych dróg, które pozwolą zrealizować zamierzone cele. A strategii w grze znajdziemy sporo, bo każda decyzja będzie wpływać na dalsze losy naszych przepraw do Kansas City. Czy postawić od razu na zbieranie krów, żeby wzmacniać nasze stado? Czy może najpierw rozbudować sieć swoich budynków, żeby z nich korzystać przy każdym przejściu? A może zadbać o przejazd lokomotywy, zdobywać kolejne stacje i unikać płacenia kosztów? Decyzja nie jest prosta, a przeciwnicy tylko czekają, żeby podebrać nam najbardziej potrzebnych akurat pomocników czy atrakcyjne pole na budynek. W Great Western Trail nie ma łatwych ruchów. Wszystko musi być przemyślane, bo mały błąd może sprawić, że dobrą pozycję wyjściową szybko stracimy. Kurz unosi się nad planszą, słychać tętent krowich kopyt, a nasze cele nadal jeszcze nie zostały spełnione. Pora ruszać z kolejnym stadem… PS. Łatwo nie jest, a już kolejna młodzież przymierza się, żeby nas wysadzić z siodeł 😉
Liczba wystawionych
opinii: 11
29.03.2023 23:27
4.0
ocena
Mało realistyczna gra, przy prowadzeniu bydła powinny być jakieś pułapki typu odchody, jak to w prawdziwym życiu. Wdepnales - stoisz kolejkę i czyścisz bieżnik na podeszwie patykiem znalezionym na łące.
Liczba wystawionych
opinii: 48
02.03.2023 11:41
5.0
ocena
Zdecydowanie przeznaczona dla graczy mających za sobą już kilka obszerniejszych pozycji. Ja kupiłam ze względu na autora jednej z moich ulubionych „małych” gier czyli O mój zboże i oczywiście był to świetny wybór. Ponadto nie wyobrażam sobie ze mogłaby nie przypaść do gustu wielbicielom gier ekonomicznych. Sprawia wrażenie dość skomplikowanej przed pierwsza rozgrywką ale mi się udało zagrać niemal bezbłędnie po uważnym przeczytaniu instrukcji i obejrzeniu filmiku na YT. Rozgrywka nie jest krótka ale satysfakcja z gry bardzo duża. Polecam.
Liczba wystawionych
opinii: 476
18.02.2023 11:10
4.0
ocena
Tak długo czekałem na zagranie w tę grę, że już nie wiedziałem czy kiedykolwiek do tego dojdzie :D ŚWIETNA gra, w której wcielamy się w rancherów, przemierzających szlaki w Stanach Zjedonoczonych. Po drodze zdobywamy nowe rasy krów, wchodzimy do miast, wykonujemy akcje, aż ostatecznie docieramy do Kansas City gdzie będziemy starali się sprzedać nasze krówki. W między czasie również kontrolujemy naszą kolej i przesywamy znacznik lokomotywy. Zdobywamy złoto, wydajemy je na różne rzeczy, handlujemy z Indianami i płacimy haracz za wejście na "złe" żetony. No wspaniała gra, niesamowicie miodna i baaardzo wciągająca
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 157
15.01.2023 19:28
5.0
ocena
Uwielbiany przez nas tytuł, w którym wcielamy się w ranczerów pędzących swoje bydło zaczynając w Teksasie, a kończąc w Kansas City. Krowy będziemy sprzedawać, zarabiając tym samym pieniądze i zdobywając punkty zwycięstwa. Będziemy zatrudniać kowbojów, rzemieślników oraz inżynierów, żeby móc przeprowadzać coraz efektywniejsze akcje. Tytuł jest soczysty - must have!
Liczba wystawionych
opinii: 14
29.12.2022 13:35
5.0
ocena
Zdecydowanie najlepsza gra Aleksandra Pfistera. Wszystko tu pięknie się ze sobą składa i każda rozgrywka daje dużo frajdy. Polecam dla wszystkich którzy lubią solidne euro!
Liczba wystawionych
opinii: 110
27.12.2022 12:18
4.0
ocena
Bardzo fajna gierka najbardziej polecam w 3 osoby, wtedy można sobie trochę poprzeszkadzać a rozgrywka nie jest przesadnie długa. Uważam że w taka gre każdy powinien zagrać chociaż raz bo fajnie pokazany jest tu świat handlu i inwestycji czasu w zwiększanie przychodu. Fajna gra przy której fajnie się pobawisz a jednocześnie może nawet czegoś nauczysz, albo wysnujesz jakieś wnioski.
Liczba wystawionych
opinii: 77
20.12.2022 14:35
5.0
ocena
Jedna z moich ulubionych gier, której nie odmówię nigdy. Jest to trochę dłuższa rozgrywka i o jej trudności stanowi sztuka połączenia wielu mechanik tak żeby zmieścić tam jeszcze strategię zwycięską. Bardzo mała losowość. Czasami pojawia się downtime, przy graczach, którzy planują dużo do przodu.
Liczba wystawionych
opinii: 330
15.12.2022 16:45
5.0
ocena
Bardzo fajna z dobra mechanika, jest wymagająca a jednoczenie ma niski próg wejścia . Sposobów na wygrana rozgrywkę mamy masę , co najważniejsze jest regrywalna. Nie mam jej w swojej kolekcji ze względu na posiadanie innych gier o podobnej mechanice ale serdecznie polecam, w tym przypadku liczyło się dla mnie znalezienie odpowiedniej gry w swoim stylu w danym stylu, co też polecam :)
Liczba wystawionych
opinii: 197
05.10.2022 20:25
4.0
ocena
la kogo? Dla fanów średniej wagi gier euro, ale z takim dość lekkim klimatem i bez stresu. Nie specjalnie dla dzieci ponieważ gra ma dużo elementów, które co prawda się z sobą łączą, ale jednak może być zbyt abstrakcyjna dla młodzieży. Także w mojej ocenie 14+. O co chodzi? W grze wcielamy się w ranchera, który pędzi swoje bydło przez stepy Ameryki Północnej. Będziemy zatrzymywać się w mijanych miasteczka pertraktować z indianami i prowadzić swoje interesy, a finalnie sprzedawać swoje bydło, aby znów wrócić na prerie by ponownie rozpocząć podróż. Gra to kocioł, w którym zawartych zostało parę innych mechanik jak chociażby deckbuilding, czy poniekąd set colection. Odczucia: Gra bardzo mi się podoba. Jest ładna i ma ciekawą mechanikę. Gdy zagrałem w nią pierwszy raz był to dla mnie spory powiew świeżości i przyjemnie mi się grało. W raz z rozwojem swojej planszetki, przemieszczania lokomotywy oraz pozyskiwania nowych rodzajów bydła mocno czujemy rozwój. Trochę miejscami brakowało mi większej ilości interakcji skoro teoretycznie ze sobą konkurujemy, jednak nie psuje to całości pozytywnego odbioru. Gra nie jest również szczególnie ładna, ani brzydka jednak po rozłożeniu przyciąga wzrok. Wykonanie: wszystkie elementy gry są dobrze wykonane i nie mam uwag do jakości wykonania. Jednakże brak dwuwarstwowych planszetek w pudelku mocno miejscami męczy ponieważ wszystko non stop się przemieszcza. Gra jest też dość eko ponieważ brak w niej plastikowych elementów. Ranczerzy, lokomotywy i znaczniki są drewniane, a cała reszta elementów jest tekturowa
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 13
03.10.2022 17:30
5.0
ocena
Do pierwszej rozgrywki siadałam mając w głowie komentarze, że jest to gra skomplikowana i na dłuższe posiedzenie bo można przy niej złapać myślową zawiechę, jak to młodszak mówi 😉 Tymczasem nie taki diabeł straszny jak go malują 😆 Może nie jest to najprostsza gra, ale ma bardzo dobrze napisaną instrukcję. Ikony, a jest ich sporo, łatwo opanować już po pierwszych kilku rundach. Mnoży się tu od pomniejszych zasad, ale je również można szybko przyswoić 😊 Większość zasad , czy np kolejność faz ruchu, przedstawiona jest w formie ikon na planszach co bardzo ułatwia grę, szczególnie na początku obcowania z krowami 😆 Co do zawiechy myślowej to nie ma co się oszukiwać, trochę trzeba przy grze pomyśleć 🤯 . Na szczęście ( lub nieszczęście, co kto lubi) nie ma tu wiele interakcji między graczami więc można spokojnie planować swoje ruchy podczas fazy współgraczy. Bardzo lubię gry , w których mam kilka akcji do wyboru i gdzie dużo dzieje się na planszy, co oczywiście przekłada się na mnogość dróg do zdobywania punktów 😄 Mi bardzo przypadła do gustu i szczerze polecam !
Liczba wystawionych
opinii: 21
22.09.2022 12:56
5.0
ocena
Pierwsza edycja bardzo dobrej gry Alexandra Pfistera. Gra zawiera w sobie kilka nowatorskich mechanik. Pomimo tego, że gra jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych graczy, to z instrukcją poradzi sobie nawet laik. Gra w miarę rozgrywki zmienia się, dochodzą nowe pola i akcje. Na rozgrywkę musimy przeznaczyć parę godzin tym bardziej, jeśli planujemy grać w cztery osoby
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 332
02.09.2022 20:47
5.0
ocena
Drzwi saloonu otwarły się z rozmachem wpuszczając do środka powiew gorącego, pustynnego powietrza i chmurę roziskrzonego słońcem kurzu. W progu stanął kowboj w wyblakłym ponczo i steranym kapeluszu nasuniętym głęboko na czoło. Miasteczko za jego plecami tętniło echem stukotu krowich kopyt o spieczoną, twardą ziemię i nasiąkało intensywną wonią stada pędzonego na jego obrzeżu. Barman przerwał rytuał wcierania kurzu w poszczerbioną szklankę i uważnie zlustrował przybysza przesuwając się bliżej ukrytej za ladą dwururki. Kowboj podszedł do baru ciężko stawiając kroki, lekko utykając ze zmęczenia po długich, monotonnych dniach w siodle. Zdjął kapelusz, ostentacyjnie otrzepał o nogawice, położył na ladzie. Usiadł na stołku, odliczył kilka monet i podsunął w stronę barmana. - Co za to dostanę? - Oranżadę i Teksańską Sałatkę Punktową. - Może być. Zagrałbym w coś. - Mam Great Western Trail. To o pędzeniu bydła. Spodoba ci się. - Wytłumacz zasady. Stado krów znikało za horyzontem. Zachodzące słońce nostalgicznie zabarwiło chmurę preriowego kurzu głęboką, soczystą czerwienią. Słabnące muczenie wytrwałych longhornów ledwie docierało do sennego miasteczka. W saloonie, w migotliwym blasku lampy naftowej, przy planszy rozłożonej na koślawym stole barman układał grę na czterech. A potem zaczęła się rozgrywka szybka jak wystrzał z colta, agresywna niczym napad Apaczów, karkołomna jak spacer po krawędzi Wielkiego Kanionu. Partyjka za partyjką gracze siadali za stołem, żeby szukać szczęścia i fortuny na szlaku do Kansas City i wstawali od planszy spłukani, pijani i wściekli. Do świtu wybuchły trzy bójki na pięści, dwie walki na noże i epicka, huraganowa strzelanina każdy na każdego. To była piękna noc, podczas której każdy zarobił: barman, felczer, grabarz, pastor i nawet ci, którzy zarobili kulkę, nie mieli żalu. Ale najwięcej zyskał tajemniczy przybysz. Wstał od stołu z sakwami pełnymi punktów zwycięstwa i ręką najlepszych krów w Teksasie. Barman postawił przed nieznajomym szklaneczkę whiskey. - Na koszt firmy, strzemiennego. Jak cię zwą przybyszu? - Dziki Byk, Wild Bull Hip-hop.
Liczba wystawionych
opinii: 6
22.06.2022 00:11
5.0
ocena
Gra charakteryzuje się obszernością zasad do opanowania, jednak jest ona na tyle intuicyjna że już po pierwszej rozegranej partii wszystko staje się przejrzyste. Grę przejść można na wiele sposób co moim zdaniem bardzo zwiększa jej regrywalność. Najchętniej lubię grać pełnym składzie, wtedy najbardziej odczuwa się trudność przebrnięcia przez całą mapę do Kansas City ze względu na ilość umieszczonych budynków przez przeciwników. Jest to gra w moim top 10.
Liczba wystawionych
opinii: 8
09.02.2022 20:17
5.0
ocena
LutyZLacertą #greatwesterntrail Great Western Trail....Nie znam chyba osoby, której ta gra by nie podeszła. Może i są wyjątki, ale śmiem zaryzykować opinię ogółu, że to dobra gra. Bardzo dobra gra. Świetna gra! Początkowo zabierałam się do niej jak do jeża. Okładka nie zachęcała, temat....hmmm.... Jak już w końcu ogarnęłam zasady, muszę przyznać, że to bardzo dobre euro dla zaawansowanych graczy. Topka i jeden z klasyków, który warto mieć w swojej kolekcji. Nie wiem już ile razy podchodziłam do GWT właśnie ze względu na jej zaawansowanie i zasady. Jednak sama instrukcja napisana jest czytelnie, wszystko dokładnie krok po kroku wyjaśnione, a grafika kafelków i kart przejrzysta. Zniechęcała mnie chyba tylko mnogość mikro zasad, ale i one okazały się na plus. Dzięki temu rozgrywka była ciekawsza, a możliwości punktowe niezliczone. Klimat to druga połowa XIX w., droga z Teksasu do Kansas City zwana Great Western Trail, trochę kowbojski, męski, ale jednak ciekawy 😊 w rozgrywce podczas wędrówki po dzikim zachodzie, u kresu podróży sprzedajemy najbardziej wartościowe karty krów, zarabiamy pieniądze, usuwamy przeszkody, wznosimy budynki, zatrudniamy pracowników oraz odwiedzamy targ. Wszystko po to, by osiągnąć jak najwięcej punktów na koniec gry. Jak dla mnie must have gier planszowych 😊 mało tego, dowiedziałam się ostatnio, że dodatek robi dobrą robotę 😉
Liczba wystawionych
opinii: 5
12.12.2021 11:05
4.5
ocena
Jedna z moich ulubionych gier, aczkolwiek denerwuje mnie, że nie do końca jest dobrze zbalansowana. Moim zdaniem nie sposób wygrać "idąc" w stawianie budynków. Graliśmy wiele, wiele razy i nikomu się to nie udało. Natomiast ja bardzo często stawiam na kolejarzy i w 99% przynosi to efekt w formie wygranej:)
Liczba wystawionych
opinii: 279
10.08.2021 10:51
4.5
ocena
super cena, deckbuilder, ekonomiczna gra w super klimacie. polecam!!
Liczba wystawionych
opinii: 13
07.08.2021 22:10
5.0
ocena
Fantastyczna gra, w której nie czujesz, jak płynie czas. Świetnie jest grać także w dwie osoby (dobre skalowanie). Jedna z naszych ulubionych 1-1,5 godzinnych gier, która jest relaksująca i nie tak ciężka, ale z drugiej strony ma wiele ścieżek do zwycięstwa i wymaga myślenia. Polecam!
Liczba wystawionych
opinii: 276
06.08.2021 09:28
4.0
ocena
Świetna gra w świetnej cenie. Zapowiedziana jest nowa wersja gry dlatego część graczy czeka z zakupem - moim zdaniem to wydanie jest świetne i bardzo dobrze, że cena spada - po latach będzie warta więcej :) niby eurosuchar, ale klimat dzikiego zachodu lekko czuć :)
Liczba wystawionych
opinii: 21
26.07.2021 18:16
5.0
ocena
Zaawansowana gra euro z wieloma możliwościami punktowania. Dla mnie jedna z najlepszych gier planszowych!
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności