Liczba wystawionych
opinii: 155
07.09.2024 06:31
Fyfe to gra abstrakcyjna o bardzo niewielkiej interakcji między graczami.
Na planszy 5 x 5 wykładamy losowane żetony tworząc pewne układy. To co jest tutaj "innego", to fakt, że sami też ustawiamy warunki punktowania dla rzędów, kolumn i przekątnych (czyli jaki układ i w którym miejscu na planszy będzie punktował).
W grze postarano się o redukcję czasu oczekiwania graczy, dzięki temu, że wszyscy swoje ruchy mogą wykonywać jednocześnie. Wzajemna interakcja ogranicza się zaś do tego, że gracz, który spełni jako pierwszy dany warunek punktowania dostaje bonusowe punkty.
Gra jest zauważalnie losowa, dlatego podejmując decyzję trzeba spojrzeć na plansze pozostałych graczy by wiedzieć jakie są szanse, że dojdzie nam potrzebny do zapunktowania żeton.
Gra jest dosyć przyjemna, ale w mojej ocenie dobieranie (draft) elementów mógłby być przemodelowany tak, by zmniejszać losowość i zwiększać wzajemną interakcję (podobnie jak przemodelowano mechanikę doboru elementów przy wznowieniu gry Fjords).
Gra (w takiej formie jak jest) jest jednak bardzo przyjemna. Mimo wszystko troszkę pomyśleć (i pokombinować) trzeba (i chyba bardziej przy rozkładaniu kafelków z warunkami punktacji).
Dla niektórych zaletą może być brak - w zasadzie - negatywnej interakcji (jest tutaj bardziej element 'wyścigu' niż bezpośrednie szkodzenie sobie).
Liczba wystawionych
opinii: 134
07.08.2023 20:57
Fyfe to świetna łamigłówka i układanka. Uwielbiam takie, ponieważ jest to gra abstrakcyjna, a ja jestem ogromną fanką gier logicznych i abstrakcyjnych. Obok żadnej nie przejdę obojętnie :) Szkoda, że Fyfe nie zostało wydane w języku polskim. Uważam, że dobrze by się przyjęła na naszym rynku planszowym. Swój egzemplarz mam w języku angielskim, ale na internecie można też kupić w języku niemieckim. Fyfe to moje małe odkrycie, bo nie mam w zwyczaju kupować gier w innym języku niż po polsku, ale tutaj nie umiałam się po prostu oprzeć. Fyfe to szybka, dynamiczna układanka w plażowym, tropikalnym klimacie. Trudność polega na tym, że przy ogromnej losowości (losujemy drewniane żetony z worka), musimy tak manewrować, żeby wylosowane żetony jak najlepiej poukładać i zdobyć jak największą ilość punktów oraz aby nasze rzędy i kolumny się optymalnie zazębiały symbolami, kolorami i liczbami. Zasady są bardzo proste. Losujemy żeton z woreczka i kładziemy go w swoim magazynie na talerzykach, a następnie wybieramy jeden z dwóch dostępnych żetonów i układamy go w idealnym dla nas miejscu. Znaczniki punktów, które sami dopasowujemy, będą definiowały nam, za co konkretny rząd i kolumna będą nam punktowały, a mamy tego trochę... Te same lub inne kolory, te same lub inne symbole, te same lub inne liczby, odpowiednia kolejność kolorów, symboli itp itd. Za każdym razem dokonujemy trudnego wyboru, gdzie położyć żeton, który niekoniecznie nam pasuje, ale musimy go gdzieś położyć. Zwoje mózgowe parują od ogarniania naszych rzędów i kolumn a przy tym mamy lekką frustrację, jeśli nam żeton nie pasuje i psuje. Super gra! Zachęcam do spróbowania a polskich wydawców do wydania tej zacnej gry.