[współpracareklamowa] Egzemplarz gry otrzymaliśmy bezzwrotnie od wydawnictwa Moria Games, za co bardzo dziękujemy! Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji.
TEMATYKA
W grze znajdujemy się na planecie zwanej Demeter 1, na której wykryto obecność dinozaurów. Naszym zadaniem jest odkryć i zbadać żyjące tam gatunki tych gadów.
INSTRUKCJA
Instrukcja bardzo dobrze wyjaśnia zasady gry. Zawiera również przykłady, które ułatwiają zapoznanie się z przebiegiem rozgrywki.
MECHANIKA
Demeter to wykreślanka, która składa się z 12 rund, a każda z nich jest podzielona na 3 fazy, czyli odkrywanie kart akcji, wybieranie karty i wykonywanie akcji, a następnie otrzymywanie bonusów. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie najwięcej punktów. Karty Akcji podzielone są na pięć rodzajów, a podczas pierwszej fazy odkrywamy po jednej karcie z każdego stosu. Każdy stos zawiera 12 kart wylosowanych podczas przygotowania rozgrywki. W pudełku gry jest dokładnie po 15 kart, przypadających na każdy rodzaj akcji, dzięki czemu każda nasza rozgrywka w Demeter będzie nieco inna, co jest dużym plusem.
Podczas drugiej fazy wybieramy kartę akcji, które są odkryte na stole. Kilku graczy może wybrać tę samą kartę w danej rundzie. My raczej jesteśmy zwolennikami negatywnej interakcji, więc szkoda, że nie można było sobie podbierać te karty, tak by nieco utrudnić rozgrywkę przeciwnikom. Natomiat dzięki temu, że każdy może wybrać sobie akcję jaką chce, wszyscy gracze mogą zagrywać bieżącą rundę w tym samym czasie, co skraca znacznie rozgrywkę. Następnie wykonujemy akcję, która znajduje się na wybranej przez nas karcie. Może to być zamalowanie jakiejś części dinozaura, dzięki czemu możemy odkryć gatunek; budować posterunki obserwacyjne, które pozwalają zatrudnić więcej naukowców; badać odkryte gatunki; awansować na szczeblach nauki, które pozwalają odblokować do 3 celów; wznosić budynki, posiadające stałą umiejętność.
W ostatnie fazie danej rundy otrzymujemy bonusy odpowiadające wybranej karcie akcji. Po 12 rundach podliczamy punkty, które możemy zdobyć za cele, do których mamy dostęp, naukowców, całkowicie odkryte gatunki, różnorodność gatunków, wartość obserwacji w habitacie oraz zbadane dinozaury, więc możliwości mamy naprawdę sporo.
Przede wszystkim Demeter ma dość proste zasady, ale to nie oznacza, że jest banalną grą. Jeśli chcemy zdobyć naprawdę dużo punktów zwycięzca, musimy nieźle pogłówkować podczas rozgrywki, którą akcję zagrać w danej rundzie, aby opłaciła się nam najbardziej. Warto tutaj wybierać takie akcje, które pozwolą nam zebrać jak najwięcej bonusów, np. z naukowców, badań odkrytych gatunków czy też z pól na Szczeblach Nauki. Gra posiada wiele dróg do zwycięzca, więc czasami możemy czuć mały paraliż decyzyjny, którą drogę obrać, gdy jest tyle możliwości.
CZAS ROZGRYWKI
W grę spokojnie zagramy do 30 minut. Im więcej rozgrywek było za nami, tym sprawniej ona przebiegała. Najczęściej graliśmy w dwie partyjki pod rząd, pierwsza była na rozgrzewkę, a podczas drugiej wytężaliśmy mocniej nasze szare komórki.
WYKONANIE
Elementy gry są standardowej jakości, nie ma się do czego przyczepić. Arkusz Punktacji jest czytelny, jest ich aż 100 sztuk. Szkoda, że nie jest on nadrukowany po obu stronach.
PODSUMOWANIE
Naszym zdaniem jest to tytuł obowiązkowy dla fanów wykreślanek! A jeśli ktoś rzadko grał w tego rodzaju gry, a lubi pogłówkować, to Demeter jest bardzo dobrą opcją do sprawdzenia się w tym temacie. Osoby lubiące negatywną interakcję, niestety jej tutaj nie znajdą, więc jest to też świetna propozycja dla graczy, którzy nie przepadają za tym aspektem. Pomimo tego, że lubimy podokuczać innym graczom w grach planszowych, to i tak nie raz wrócimy do tego tytułu, zwłaszcza gdy nie będziemy mieli czasu na dłuższe rozgrywki. Chętnie spróbujemy pobić nasze rekordy, dopracowując strategię