Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Demeter — powrót dinozaurów

Daria Raczkowska

05/12/2022

Demeter od Moria Games to gra typu pen&paper. Każdy z graczy wciela się w badacza dinozaurów, by wyruszyć na planetę Demeter, gdzie właśnie odkryto, że te gady jeszcze żyją. Diplodoki, Triceratopsy, Pterodaktyle, Welociraptory, T-Rexy i Gallimimy czekają tylko by je odszukać i skatalogować. Zadaniem badaczy jest więc stworzenie jak najlepszych warunków do działań. Oprócz odnajdywania poszczególnych gatunków do Twojego zadania będzie należało budowanie posterunków obserwacyjnych, wspinanie się po szczeblach nauki i spełnianie innych zmiennych celów, po to, by zdobyć tytuł Dinoodkrywcy!

Niewątpliwym atutem tej gry, jest możliwość tworzenia kombosów, które szybko mogą przechylić szalę zwycięstwa. Zapraszam do recenzji małej, ale nieprzewidywalnej dino-wykreślanki. Mam nadzieję, że ta planeta zafascynuje Was, tak jak zafascynowała mnie.

Autor: Matthieu Verdier
Ilustrator: Oliver Mootoo, David Sitbon
Liczba graczy: 1+
Czas rozgrywki: 20 min
Wiek: 14+ 
Polski Wydawca: Moria Games
Mechaniki: Paper-and-Pencil, Pattern Building
SCD: 119 zł

Sprawdź grę Demeter na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na Planszeo!
Demeter w serwisie Gramy w Planszówki!

Zawartość pudełka

W pudełku Demeter znajdziemy:

  • 100 arkuszy punktacji
  • 75 kart akcji (po 15 kart w każdym z 5 kolorów)
  • 6 kafli gatunków
  • 6 kafli celów
  • 1 planszetkę celów
  • instrukcję

Arkusze punktacji służą też za planszę, na której zaznaczamy swoje wybory, rezultaty akcji oraz właśnie punktację. Niestety, blok z arkuszami jest jednostronnie nadrukowany oraz wydawca do tej gry nie dołączył ołówków. 

Krótko o zasadach gry

Zasady Demeter na pierwszy rzut oka są dość skomplikowane. Wynika to z faktu, że podczas rundy łatwo o kombosy i należy pamiętać o wszystkich akcjach, jakie mamy do wykorzystania. Przygotowując się do gry, każdy z graczy bierze arkusz punktacji i coś do pisania. Na stole rozkładamy 5 stosów Kart Akcji, po 12 kart w każdym, 6 Kafelków gatunków oraz planszetkę celów z 4 losowymi kafelkami celów.

Gra trwa 12 rund i w każdej z nich odkrywa się jedną kartę z każdego ze stosów. Gracze wybierają dowolną akcję i jej działania przenoszą na arkusze. Czasami po zamalowaniu określonych elementów możemy odebrać bonus i zamalować kolejne i tak do momentu, aż nie będzie więcej ruchów.

Dzięki akcji na kartach na akruszach katalogujemy dinozaury, ale też możemy zatrudniać pracowników (bonus kart niebieskich), budować obserwatoria (bonus kart czerwonych), prowadzić obserwacje (bonus kart żółtych) i piąć się po szczeblach nauki (bonus kart fioletowych). Po odkryciu wszystkich przedstawicieli danego gatunku, możemy odebrać nagrodę zgodną z kafelkiem gatunku.

W trakcie gry warto wziąć pod uwagę cele, one pozwolą zdobyć jeszcze więcej punktów na koniec. Jednak, aby je zdobyć, nie tylko trzeba wypełnić cel, ale także należy wspiąć się wystarczająco wysoko na szczeblach nauki. Jedną z akcji jest wybudowanie budynków, które pozwalają na wykonanie dodatkowego ruchu. Jak widzicie, praktycznie każda akcja znajduje jakieś powiązanie z inną. 

Gra kończy się, gdy wszystkie karty ze stosów zostaną odkryte, wtedy przechodzimy do liczenia punktów. Przyznam, że dopiero po kilku rozgrywkach udało mi się zdobyć punkty w każdym z możliwych okienek. 

Mechanika, skalowalność i regrywalność

Mechanika

Mechanika w Demeter jest oparta na pen&paper, czyli mamy arkusz i na tym arkuszu zaznaczamy wyniki naszych akcji. Wyszczególnia się tu Flip&write. Ta sama mechanika jest wykorzystywana w grze  Kartografowie, Welcome to… oraz niedawno recenzowanych Wyspach Tukana (także od Moria Games).Gracz w każdej z rund ma 5 możliwości. Zaznaczanie akcji na arkuszu polega na zakolorowaniu odkrytych  dinozaurów, zatrudnianych pracowników, wybudowanych obserwatoriów, prowadzonych obserwacji, czy osiągniętych szczebli nauki.

Drugą wykorzystywaną mechaniką jest Pattern Building. Gracze, muszą aktywować możliwość zdobywania punktów, poprzez zakolorowanie odpowiednich symboli.  

Skalowalność

Zgodnie z instrukcją w Demeter można grać solo, jednak zdecydowanie lepiej się gra w więcej osób. Pojawia się wtedy rywalizacja. Gracze dokonują wyborów i wykonują akcje  jednocześnie, więc gra się nie dłuży. Nie ma takiej sytuacji, że czekamy na swój ruch i jesteśmy już znudzeni. Moim zdaniem nie ma górnej granicy graczy. Ważne jest tylko to, aby każdy z graczy widział karty akcji oraz kafle Gatunków i celi i wtedy można grać w dowolną liczbę osób.

Regrywalność

Demeter to gra zdecydowanie dobrze regrywalna. Po pierwsze jest 6 kafli celi, każdy z nich jest dwustronny, więc mamy łącznie 12 różnych celi, a w jednej rozgrywce wykorzystuje się ich 4. Następnie z każdego rodzaju akcji dostępnych jest 15 kart, gramy dwunastoma, więc nigdy nie ma pewności, jakie karty zostały odrzucone. Na koniec, jak już wspomniałam w rundzie mamy do wyborów 5 losowych akcji. To całkiem sporo, bo na ogół każdy z wyborów będzie aktywował inne bonusy i popchnie nas inną ścieżką.

Wrażenia z rozgrywki

Na początek Demeter przyciąga tematyką – Dinozaury. Bardzo mi się podoba, że wydawca wprowadził nazwy dla każdego z występujących w grze gatunków. Grafika jest dość prosta i minimalistyczna, ale tutaj to zaleta. Myślę, że inne rysunki mogłyby zaciemniać arkusz i powodować, że byłby on nieczytelny, szczególnie jak zakoloruje się już jakąś cześć pół. Samo zaznaczanie w niektórych miejscach jest dość niewygodne. Ikonki dinozaurów są małe, podzielone na części, które należy zaznaczać tak, by widoczne zostały ich oznaczenia. 

Jakość wykonania gry jest dobra, chociaż dwustronne arkusze mogłyby być lepszym rozwiązaniem zamiast jednostronnych. Rozumiem, że mogłoby to spowodować wzrost ceny, ale byłoby to bardziej ekologiczne rozwiązanie. Tym bardziej, że dwustronny nadruk był zastosowany w Wyspach Tukana

Jak wspomniałam, gra mechaniką jest bardzo podobna do recenzowanych przez nas Wysp Tukana, z tą różnicą, że tutaj jest zdecydowanie więcej kombosów, przez co rozgrywka jest trochę bardziej emocjonująca. Jest też możliwość wyboru akcji, czego w Wyspach Tukana nie ma. Jest to ten typ gry, gdzie zasady stają się jasne dopiero w czasie rozgrywki. Nie wiem, czy jest to spowodowane treścią instrukcji, czy raczej moimi cechami indywidualnymi.

Autorzy przewidują, grę w pojedynkę. Owszem jest to możliwe, ale jednak moim zdaniem rywalizacja zdecydowanie poprawia odbiór gry, gdy dodatkowo możemy porównać wyniki i jeszcze po grze omówić wybraną przez siebie i rywali strategię. Nie mniej jednak jest to gra, w której nie oglądamy się na innych. Każdy w tym samym momencie wykonuje akcję i nawet w dobrym tonie jest po prostu nie ściągać i iść własną ścieżką.

Wiek to 14+, gra faktycznie wymaga myślenia i dobrej koncentracji, jednak myślę, że na spokojnie mogą grać w nią osoby młodsze. Na koniec dodam, że na kartach ani arkuszach nie ma teksty, więc spokojnie po Demeter mogą sięgnąć znajomi mówiący w równych językach.

Podsumowanie gry Demeter

Jestem ogromną fanką gier gdzie mamy przed sobą kartkę, a w ręku ołówek. Welcome to… oraz Wysp Tukana regularnie goszczą na moim stole, jako szybka gra pomiędzy codziennymi obowiązkami. Demeter z pewnością do nich dołączy. Jeżeli jesteś fanem łamigłówek, a dodatkowo kombosów, myślę że i Tobie planeta na której żyją dinozaury, może się spodobać. Szczególnie polecam fanom wykreślanek, gier strategicznych i logicznych.

Plusy
Krótki czas rozgrywki
Możliwość budowania kombosów
Duże regrywalność
Gra przebiega sprawnie, w każdym składzie osobowym
Minusy
Jednostronne arkusze
Bloczek z mapami kiedyś się wyczerpie
Trudna zasady do ogarnięcia w jednej chwili
Niewygodne do zakolorowywania dinozaury
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Moria Games za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki
Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to gra kooperacyjna z serii Zombicide z superbohaterami. Czym jeszcze się wyróżnia na tle pozostałych? Sprawdzamy to!

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉