Black week - najlepsze okazje w jednym miejscu
Black week

Bitoku

Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 120 minut
Wiek od: 12 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Germán Millán
Premiera: 08.09.2022
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: Devir
Bitoku to średniej ciężkości euro gra, która stała się największym hitem Essen SPIEL 2021. Utrzymana graficznie w stylu studia Ghibli, przeniesie nas do świata japońskiej mitologii, gdzie jako leśne duchy będziemy walczyć o zdobycie przychylności mitycznych stworzeń i prastarych bóstw. Bitoku umiejętnie łączy w sobie mechaniki dice workers i hand management, czyniąc rozgrywkę niezwykle i... czytaj dalej
Zaloguj się aby dodać komentarz
Użytkownik
Ocena
Opinia
Liczba wystawionych
opinii: 214
28.08.2023 12:03
4.0
ocena
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia tej gry pomyślałem, że dostanę oczopląsu. Po jednej rozgrywce nie mam żadnych problemów z czytelnością planszy. Wszystko w tej grze wygląda przepięknie i Devir pokazał, że gry euro mogą cieszyć oko. Sama gra to dice-placement z ciekawymi twistami. Minusem są nazwy kompomentów... Kodamy, Mitamy... ehh no nie ułatwia to nauki tej gry.
Liczba wystawionych
opinii: 60
24.09.2024 22:26
5.0
ocena
takie nie za lekkie nie za cierzkie euro do tego ładne Raczej słaba instrukcja do gry
Liczba wystawionych
opinii: 158
15.09.2024 22:50
4.5
ocena
Piękne euro w japońskich klimatach. Chociaż na początku człowiek dostaje oczopląsu, to po chwili okazuje się, że symbolika jest bardzo intuicyjna. Fajne smaczki dla osób znających japoński - nazwy mają sens, do tego są dobrze zapisane ;)
Liczba wystawionych
opinii: 151
22.06.2024 10:26
5.0
ocena
Zajmująca mnóstwo miejsca i przekozacko kolorowa, rozbudowana gra euro. Wcielamy się istoty, które zastąpią wielkiego ducha, który wymeldowuje się na emeryturę, pardon odchodzi na zasłużony odpoczynek. Gra jest przepełniona pompatyczną, epicką wręcz otoczką japońskich wierzeń i mitów. Przejawia się to zarówno w ilustracjach jak i nazewnictwie. Instrukcja w związku z tym również jest specyficzna. Jej pierwsze przeczytanie, może przywoływać więcej pytań jak odpowiedzi, zwłaszcza jeśli nie czyta jest jej naprawdę uważnie. Natomiast kiedy tylko zaczniemy grać, wszystko układa się w logiczną całość. Gra jest niemalże całkowicie pozbawiona losowości. Wszystko leży w naszych rękach (no chyba, że przeciwnik zablokuje nam pole, albo zabierze upatrzony żeton maści wszelakiej). W Bitoku punktujemy za niemalże WSZYSTKO. Tory po których przesuwamy nasze znaczniki, zasoby, pary żetonów, karty itd itd. Kolejna sprawa, gra ma zamkniętą ilość rund oraz ruchów graczy. Doskonale wiemy kiedy gra się skończy, nie będzie nagle niespodzianki, że czegoś nie zdążyliśmy zrobić, bo ktoś odpalił endgame. Wykonanie Bitoku jest obłędne. Takiej eksplozji kolorów na planszy, kartach oraz innych komponentach nie widzieliśmy w żadnej innej grze. Owszem początkowo to może przytłaczać, ale kiedy zagramy chociażby raz, to będziemy tylko czerpać radość i uśmiech z obcowania z tym tytułem. Bitoku polecamy dla zaawansowanych graczy, którzy potrafią "łączyć kropki" i nie jest to ich pierwsza eurogra. Wyjątkowy klimat i jeszcze lepsze wykonanie sprawią, że nie przejdziecie obok tej gry obojętnie.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 31
17.06.2024 18:16
5.0
ocena
Wyśmienita gra, wypełniona po brzegi komponentami oraz możliwościami co do akcji, które można wykonać. Grafiki oraz wykonanie solidne i bardzo, bardzo estetyczne. Minusem według mnie jest mała przejrzystość co do symboliki (idzie się przyzwyczaić) oraz długie składanie/rozkładanie gry. Na dłuższą metę nie obejdzie się bez zakupu dodatkowego insertu Poza tym polecam, a w mojej kolekcji pozostanie!
Liczba wystawionych
opinii: 684
17.05.2024 12:02
4.0
ocena
Bitoku to przepiękna gra z masą uroczych, ale i dziwnych elementów. Wyglądem gra kupiła mnie w 100%. Instrukcja jest bardzo zrozumiale napisana. Ma wyjaśniające wszystko przykłady i odpowiada na każde pytanie. Dodatkowo podczas rozgrywki, gracze korzystają z kart podpowiedzi, na których mamy najważniejsze akcje. Mimo tego przy tłumaczeniu zasad trzeba się trochę pomęczyć, bo w grze jest bardzo dużo rzeczy do omówienia. Na pierwszy rzut oka w grze jest multum elementów i oznaczeń, jednak po wykonaniu kilku akcji, wszystko staje się jasne. Obawiałam się ikonografii, jednak jest ona bardzo intuicyjna. Po pierwszej partii miałam mieszane odczucia względem Bitoku, jednak druga gra rozwiała je wszystkie. Rozgrywki są tak przyjemne i miodne, że aż chciałoby się grać w Bitoku codziennie (choć zajmuje trochę czasu). W grze mamy bardzo duże pole do manewrów, możemy robić małe combosiki, iść w kilka kierunków, które przyczynią się do zdobycia punktów. No coś pięknego. Te wszystkie urocze stworzonka i dziwne nazwy nawet mogą nas wprowadzić w lekki klimacik magicznego, japońskiego świata. Ocena po 2 partiach w 4 osoby. Czas gry = 3:01 h.
Liczba wystawionych
opinii: 11
04.05.2024 08:58
3.0
ocena
piekna gra i nawet nie było źle jak graliśmy w dwie osoby ale przy 4 osobach oczekiwanie na swój ruch potrafiło zabić wszystko..
Liczba wystawionych
opinii: 1
22.10.2023 22:12
4.5
ocena
Jak ja się długo za to zabierałam. Niby wymarzona gra, dostałam w końcu na urodziny i przeraziła mnie ta ilość wszystkiego. Po przeczytaniu instrukcji i obejrzeniu wideoinstrukcji wszelkie pytania znikły. Gra wciągająca, bardzo dużo możliwości zdobycia punktów, negatywna interrakcja. Super robotę robią pomocnicze tabliczki dla każdego gracza. Przepiękne grafiki, jest czym oko nacieszyć. Na pewno spróbuję sporą część znajomych wciągnąć w grę Bitoku.
Liczba wystawionych
opinii: 16
17.05.2023 14:06
5.0
ocena
Zaskoczenie tego roku. :) Kilka mechanik w jednej grze, niebanalna, wciągająca i też jak się pozna i zapamięta zasady, niezbyt długa co jest na plus.
Liczba wystawionych
opinii: 5
23.02.2023 12:57
4.5
ocena
Gra która posiada wszystko co lubię w grach planszowych. Ciekawy klimat, świetne wykonanie elementów, sporo różnych mechanik. Każda rozegrana partia w Bitoku to czysta przyjemność.
Liczba wystawionych
opinii: 94
21.02.2023 22:01
4.5
ocena
Liczba wystawionych
opinii: 2
31.01.2023 09:38
5.0
ocena
Bardzo fajna gra typu euro. Oczywiście pierwsze wrażenie po ujrzeniu ilości elementów tej gry może wielu zniechęcić od grania, a co dopiero do zakupu, ale nie jest tak źle jak to wygląda. Zrozumienie zasad, możliwości wszystkich, mechaniki faktycznie trochę zajmuje, polecam wyciągnąć instrukcję i czytać przy okazji wolnego czasu ;) Po tym jak już wiemy co jaki symbol oznacza, jakie mamy możliwości ruchu, nagle gra nie wydaje się już tak pstrokata i możemy ją podziwiać, bo jest piękna! Oferuje baaaardzo dużo dróg do zdobywania PZ i wygranej, sprawia ogrom frajdy, a szczególnie jak używa się terminologii komponentów, to nadaje super klimat :) Jesteśmy bardzo z żoną zadowoleni, po pierwszej rozgrywce, na następny dzień była kolejna i zajęła 120 minut, dokładnie tyle ile podaje producent na pudełku.
Liczba wystawionych
opinii: 4
26.12.2022 14:35
4.0
ocena
Gra jest przepięknie wykonana. Solidna tektura, dobre karty i bardzo dużo elementów drewnianych. Mimo ogromnej ilości kolorów na planszy, wszystko jest wyraźne. Zasady nie są bardzo trudne do zapamiętania, choć czas rozgrywki jest dość długi (we dwójkę partia nam zajęła ok 3h). No i zajmuje sporo miejsca na stole.
Liczba wystawionych
opinii: 332
09.10.2022 16:34
4.0
ocena
Wyjaśnianie mitologii świata Bitoku jest jak tłumaczenie zen przez scjentologa. Banalnie prosta rzecz obrasta w girlandy ezoterycznej terminologii tak bardzo, że już nie wiadomo, gdzie góra a gdzie dół. Miałem sen, może nawet wizję, w której musiałem przed zgromadzonymi przeczytać wersety z mistycznej księgi, a potem wytłumaczyć im to wszystko w natchniony sposób. A ja myślałem, że byłem tam przedstawić przepis na zupę. A nie... Czekajcie... To się zdarzyło naprawdę, kiedy tłumaczyłem zasady Bitoku. Instrukcja gry tak bardzo stara się być klimatyczna, tak daleko odlatuje w natchnionych sentencjach, że zapomina o tym, czemu ma służyć. Z każdej strony wyskakuje po kilka nazw własnych, które wywijając Wielkimi Literami bezwzględnie walczą o miejsce w pamięci z nieco onieśmielonymi i wyraźnie zagubionymi regułami gry. Wyjaśnianie zasad Bitoku jest procesem tłumaczenia w locie z natchnionego na polski. W swojej istocie Bitoku jest sałatką punktową, która pozwala z każdą akcją ugryźć mały kęs z pokaźnego eurosuchara. Gra jest ekosystemem tak powiązanych ze sobą mechanik, że nie da się skupić tylko na jednej aktywności, aby maksymalizować punktowe zyski. Ciągle trzeba rozpraszać uwagę, żeby dbać o paliwo do karcianego silniczka, uzupełniać surowce do pozyskiwania elementów punktodajnej układanki, przesuwać znaczniki na torach, realizować cele z kart oraz wymogi pewnych bardzo upierdliwych głazów. Przy pierwszym spotkaniu Bitoku sprawia wrażenie bardzo sympatycznej paplaniny o wszystkim i o niczym. Dopiero bliższa znajomość z grą nagrodzi wytrwałych objawieniem, że to wszystko jednak ma jakiś głębszy sens. W trakcie rundy gracz zagra trzy karty, wystawi na planszę trzy kostki, które może, ale nie musi przestawić. Okazyjnie poruszy pielgrzyma, pozyska kryształ, ducha, ważkę, zbuduje chatkę, zaklepie sobie pozycję na torze kolejności. I dużo tego i mało jednocześnie, bo jedno wypływa z drugiego, jest zależne od trzeciego, a wpływa na jeszcze inne, zatem gracz płynnie zostaje wkręcony w tryby mechanizmów bardzo kompetentnego euro. To, że poeta bierze się za pisanie instrukcji frezarki, nie znaczy, że maszyna przestaje działać. W ciągu czterech rund lat podzielonych na fazy pór roku trzeba natrzaskać jak najwięcej Punktów Zasługi, żeby wygrać casting na nowego Wielkiego Ducha Kniei. Nie ważne w jakie piórka przystrojone, każde euro zawsze pozostanie w głębi duszy sucharem. W realizacji przyziemnego celu gromadzenia punktów pomogą takie narzędzia jak zarządzanie ręką, deck building, dice placement, zbieranie zestawów, a nawet wędrowny worker placement. Przede wszystkim w Bitoku całkiem sprytnie zarządza się ręką kart. Dociągamy cztery, z których odrzucamy jedną i z tą trójcą już możemy coś zwojować. Na starcie dysponujemy pięcioma podstawowymi kartami Yokai, które pozwalają zdobywać zasoby oraz wykonywać akcje, nic szczególnie wzniosłego. W trakcie gry można, a nawet trzeba pozyskiwać nowe, lepiej działające karty. Bitoku nie ma żadnych oporów przed pozbywaniem się kart z talii. Każdej zimy można odrzucić na stałe jedną z zagranych kart, o ile posiada się nadwyżkę ponad limit. Oznacza to, że o cztery karty można sobie przystrzyc talię. Taka operacja przynosi zysk punktowy. Startowe Yokai zapewniają tylko po kilka punktów, za to te zdobyczne już pozwalają zebrać żniwo w zależności od konkretnego stanu posiadania innych elementów gry. Pozbycie się właściwej karty w finalnej rundzie może się bardzo opłacić. To proste zarządzanie ręką ze zbudowanej za pomocą skromnych środków talii jest główną siłą napędową „mistykpunkowej” maszynerii Bitoku. Decyzja o tym, w jakiej kolejności, na które pola planszetki, kiedy zagrywać karty jest pierwszym krokiem na krętej ścieżce gameplayu. Zagrywanie kart na planszę gracza pozwala uaktywniać śpiące tam kostki oraz odpalać bonusy z kryształów, więc warto teraz płynnie przejść do zagadnień powiązanych. W świecie ducha wszystko się ze sobą przeplata. Bitoku daje wam do ręki po trzy sześciościenne kostki na gracza. Instynktowny impuls natychmiast rozkazuje nimi rzucić. Ale musicie się powstrzymać. Opanujcie naturalny odruch. Weźcie głęboki oddech. Wyrównanie tętno. There are no dice. W Bitoku turlacie umysłem, nie kostkami. Trzy sześciany okiełznanej losowości zaczynają swoją podróż ku transcendencji przyspawane do planszetek graczy wystawiając ku niebiosom ścianki o liczbie oczek od trzech do jednego. Zagranie karty na pole obok kostki lub odpalenie akcji z innego źródła pozwala przenieść kość ze stanu spoczynku do pełnej gotowości bojowej. Dopiero uwolnioną kostkę można wystawić na planszę. W sytuacji awaryjnej można aktywować zablokowanąy kostkę z planszetki poświęcając jednego przebudzonego pielgrzyma w akcie nieoczekiwanie przejmującej ofiary. Zazwyczaj nie mam ani serca, ani dość odwagi, żeby zabrać takiego sympatycznego jajowatego cyklopa na stronę i powiedzieć mu lodowatym szeptem: „A teraz uwolnimy sobie kostkę i już nigdy więcej nie będziemy o tobie wspominać.” Więcej oczek na kostce to więcej możliwości na polach Kniei, a po za tym jest to też sposób na zablokowanie słabszych kostek rywali. Na obszary można wystawiać kostki o wartości równej lub większej od już tam położonych. Pomimo szczerych chęci kostki same z siebie nie zwiększą wartości. Trzeba w te kostki mądrze inwestować, bo ulegają erozji w trakcie gry. Z samymi jedynkami można powalczyć o miejsce na torze kolejności i poprzesuwać sobie Kodamę, o ile ktoś nie wrzucił już gdziekolwiek dwójki. Do wzmacniania kostek służą amulety. Wystawiając kostkę można wydać amulet, żeby urosła od jednego do trzech oczek, a nawet kilka amuletów. I tak się robi z jedynek szóstki. Bez zdobywania amuletów w każdy możliwy sposób dużo się w Bitoku nie ugra. Kostka w Bitoku nie ma łatwego życia. Pól w atrakcyjnych regionach Kniei może dla niej nie starczyć, może nie być dość silna, żeby wepchać się na inną miejscówkę, a jak już gdzieś spocznie, to za chwilę każą jej taplać się w lodowatej wodzie. W tej grze kości pływają. Gracz może zdecydować się przeprawić kostkę na drugi brzeg rzeki, żeby zgarnąć kartę Yokai, kartę Bitoku lub dwa spośród bonusów do wyboru. Każda z opcji jest jednorazowa. Kąpiel osłabia kostkę o jedno oczko lub brutalnie o trzy z szóstki. Istotnym efektem ubocznym tej eskapady jest to, że właśnie zwolniło się jedno miejsce w kniei, a może ktoś się na nie czaił. Kostki odpowiadają za lwią część interakcji w Bitoku. Nie jest to konfliktogenny poziom toksyczności znany z Boru, ale zawsze coś. Życzliwie umieszczona kostką pozwala przyblokować miejscówkę, skorzystać z akcji cudzego budynku, sprzątnąć komuś sprzed nosa kartę Yokai czy Bitoku. Na swój względnie pacyfistyczny sposób można dać komuś w kość. Nie tylko kostki wędrują po Kniei. Pielgrzymi także drepczą po Ścieżkach Mądrości, lub kręcą się pomiędzy głazami Iwakura szukając najlepszego miejsca, żeby uciąć sobie drzemkę. Splątane drogi tych wędrowców najlepiej uosabiają filozofię Bitoku, w myśl której im bardziej powiązane są między sobą różne aspekty gry tym lepiej. Mądry guru nie biega wszędzie samemu, tylko wskazuje innym drogę ku oświeceniu. Podobnie w Bitoku opłaca się wysyłać cyklopich pielgrzymów na kręte ścieżki. Początkowa pula wędrowców szybko się wyczerpuje, a do jej uzupełnienia trzeba pozyskiwać kryształy, które wybudzają pielgrzyma z uśpienia na planszetce gracza. Kryształy same z siebie też zapewniają dodatkowe zasoby i bonusy. Pozyskać byle szkiełko każdy potrafi. Sztuką jest wybrać kryształ optymalnej synergii. Sporo można ugrać kolekcjonując głazy Iwakura, które służą do farmienia punktów w końcowym podliczeniu za posiadanie przypisanym im odpowiednich budynków, kart Yokai lub duchów Mitama. Rzecz w tym, że trzeba te głazy obsadzić pielgrzymami, żeby w ogóle zadziałały. A żeby mieć pod ręką pielgrzymów, potrzeba kryształów. Najpewniejszym sposobem pozyskania nowego kamyka do ogrodu sennej medytacji oraz posłania tam pielgrzyma na punktodajną drzemkę jest skorzystanie z daru po przeprawienia kostki na drugi brzeg rzeki Kurirakugan na Wzgórza Hikaru. Tak już jest w Bitoku, że tylko tkniesz pielgrzyma, a od razu nadziewasz się na kilka mechanik pod rząd i wszystko zaczyna być pisane z Wielkiej Litery. Żeby pomedytować sobie w spokoju, pielgrzym musi iść w góry poprzesuwać się na torze zwanym Ścieżką Mądrości. Będzie tam sobie tuptał, aż dotrze do obfitego w punkty i amulety Pola Oświecenia lub na Pole Torii bogate w punkty i dające zyskowny bonus. Po drodze trzeba bardzo uważać, żeby nie potknąć się o kolejne Wielkie Litery. Utrudzony wędrowiec zapada w drzemkę, co nie przeszkadza posyłać w trasę innych pielgrzymów. Granie na zajmowanie dobrych pól na ścieżce jest całkiem zyskowną strategią, lecz ta pielgrzymka jest w istocie wyścigiem, dla którego trzeba ustąpić pola w innych aspektach rozgrywki. Można też obsadzać pielgrzymami rządek głazów, gdyż każdy ulokowany śpioch będzie punktował według spełnionych warunków z kamienia, co też może być dosyć korzystne, lecz zużywa sporo zasobów powiedzmy, że ludzkich. Znaczników pielgrzymów jest w sumie jedenaście, do przebudzenia kryształami ośmiu, a miejsc do obsadzenia sporo. Trzeba sobie przeliczyć dokąd oraz ilu najbardziej opłaca się posłać. Oni medytują, nie śpią. To chrapanie jest tylko recytacją mantr. Nie tylko po górskich ścieżkach wędruje się w Bitoku. Można tu spacerować po kartach. Jeżeli już zbieramy tu jakieś sety, to najważniejszymi z nich są bez wątpienia zestawy kart Bitoku. Za zróżnicowaną ich kolekcję można zarobić sporo punktów. Żeby je zdobyć trzeba wykąpać kostki, lub złapać odpowiedni bonus. Karty Bitoku układa się w ścieżkę wiodącą z planszy gracza wprost w nieznane. Każda karta zapewnia nagrodę zwaną tu Cnotą, którą otrzymuje się wprowadzając na nią swojego mepelka krok po kroku. Nie dość, że zestaw kart Bitoku punktuje sam z siebie, to jeszcze jest prywatną spiżarnią punktów i bonusów. Poza tym możliwość wędrowania pielgrzymem do najlepszych górskich miejscówek zależy od liczby pozyskanych Cnót z kart. Czyżby twórca gry o nazwie Bitoku próbował coś graczom subtelnie zasugerować? Najbardziej wyjątkowym i tajemniczym fenomenem Bitoku jest niezwykły związek łączący duchy Mitama z ważkami Chinkon. Taki duch, kiedy pozyska go się na planszetkę zapewnia natychmiastowy bonus i grzecznie czeka na ważkę. Mistyczny owad sam w sobie nic nie potrafi, gdyż dopiero zespolony z duchem odpala swoje bonusy. Razem stanowią power couple, z którą należy się liczyć. Zebranie odpowiednich zestawów duchów i ważek pozwoli punktować z głazów Iwakura oraz Kart Wizji. Tak. Kolejne karty z Wielkiej Litery. Bitoku to praktycznie takie punktowe sushi, w którym punktuje się zawsze i wszędzie, wystarczy kiwnąć palcem. Już startowy głaz delikatnie ukierunkowuje nasze starania. Karta Wizji też pomaga się sfokusować, ponieważ przedstawia trzy warunki do spełnienia, żeby zgarnąć punktową nagrodę na koniec gry. Chciałoby się takich kart nałapać jak najwięcej, lecz sęk w tym, że nie da się jednym elementem ogarnąć warunku z kilku kart. Trzeba podchodzić to tych wizji z rozwagą, bo niezrealizowana daje po łapkach punktową karą. Ostatecznie zysk jest taki w miarę, a potencjalna strata niewielka, więc czemu nie zaryzykować? Wszystkie wymienione wyżej euroraryrasy zostały tak skrupulatnie ukryte przez grafika przed wzrokiem niewtajemniczonych, że pierwszą reakcją na Bitoku jest oczopląs. Plansza jest ładna, szczegółowa, prześliczna w kolorystyce i za chińskiego diabła nieczytelna. Kiedy zostaje zaludniona przez stosy i szeregi żetonów upstrzonych maciupkimi ikonkami można doznać wytrzeszczu trzeciego oka próbując wypatrzyć cokolwiek gdziekolwiek. Praktyka wiele rozjaśnia podobnie jak codzienne medytacje, lecz wprowadzanie nowicjuszy w tajniki Bitoku to wciąż droga pod górkę. Instrukcja bardziej przypomina głębinową kopalnię aforyzmów niż podręcznik obsługi dosyć skomplikowanej maszynerii. Jest dosyć obszerna i ciężkostrawna od nadmiaru Rzeczy Pisanych Z Wielkiej Litery. Cały skąd inąd uroczy i na swój egzaltowany sposób klimatyczny mistycyzm Bitoku przede wszystkim przeszkadza w skupieniu się na nauce zasad, których jest sporo jak przystało na średniej wagi euraska. Sam manual ma na tyle przyzwoitości, że zaleca rozegranie partyjki wstępnej. Jest dużo mądrości w tej poradzie. Pod nadekspresyjnym makijażem planszy, w enigmatycznej instrukcji błąka się dobra, ale tylko dobra gra w gromadzenie zasobów i zbieranie punktów. Przed zatraceniem na bagnach przeciętności ratuje Bitoku sprytna gra kartami i przyzwoite zarządzanie kostkami. Jeżeli szukacie tu klimatycznego euro, to daliście się zwieść duchom, które omamiły was swoimi iluzjami. Koparka umajona kwieciem, o której poeci piszą sonety, pozostanie tylko koparką, nieważne z jak wielkiej litery będzie pisana.
Liczba wystawionych
opinii: 227
07.10.2022 18:25
3.5
ocena
Dla kogo? Gra zdecydowanie przyciąga wzrok, więc zdecydowanie osoby dla których wizualia są ważne będą zachwycone tym tytułem. Natomiast wbrew oprawie, gra to typowe suche euro gdzie próżno poszukiwać klimatu. Gra jest rownież dość trudna i posiada sporo zasad, więc nie nadaje się do grania z dziećmi. O co chodzi? Wielki duch lasu postanowił...umrzeć, ale nie tak od razu! Umrze dopiero równo za 4lata. W tym czasie gracze jako pretendenci do zajęcia jego miejsca muszą udowodnić swoją wartość. Bitoku jest ekonomiczna sałatka punktowa, w której każdy z graczy będą wykonywać jedna z 3 akcji. Tym co przede wszystkim wyróżnia Bitoku na tle innych gier jest system zagrywania kości jako robotników i blokowania pół dla kości o niższych wartościach. Poza tym gra to prawdziwy zlepek różnych pomysłów i mechanik. Odczucia: Jak można wywnioskować z moich "mini recenzji" jestem fanem gier ekonomicznych. Bitoku bardzo mnie interesowało i nie mogłem się doczekać pierwszej partii. Niestety gra trochę mnie zawiodła. W grze wszystko działa. Jest ładna i bardzo regrywalna jednak nie czuje w niej progresu w grze. Akcje graczy wykonuje się dość dynamicznie lecz mimo to gra się trochę dłuży. Wykonanie: Gra jest tak kolorowa, że może wydawać się zupełnie nieczytelna jednak to tylko pierwsze wrażenie. W miarę poznawania zasad wszystko staje się jasne i w żadnej z rozgrywek żaden z graczy nie miał problemow z czytelnością. Poza tym wykonanie jest bajeczne. Wszystkie elementy są zrobione z dobrych materiałów. Ilustracje i grafiki są bardzo ładne i kolorowe i aż ciężko uwierzyć, że to euro. Poza tym pudło z grą jest wypchane po brzegi i gdy ja zobaczymy rozumiemy jej cenę.
Partner
Planszeo Planszeo
Liczba wystawionych
opinii: 13
03.10.2022 17:27
4.0
ocena
Po pierwsze przygotujecie duży stół i dobre oświetlenie. Po rozłożeniu wszystkiego dostałam oczopląsu jak przy pierwszym rozłożeniu Pragi Caput Regni 😆 Ale podobnie jak w "Pradze" już po kilku turach wszystko było bardziej czytelne. Wykonanie bardzo mi się podoba, z dwoma minusami. Brak wypraski, a tu aż się o nią prosi bo setap jest dość żmudny. Jedna strona planszy jest dla 1/2 graczy, druga dla 3/4 i ta właśnie strona wymaga nie dość, że rozłożenia przeróżnych żetonów w przeróżnych miejscach ( dużo się tego rozkłada niezależnie od lb graczy), to jeszcze musimy dodatkowo uzupełnić elementy na 3 lub 4 osoby 🤦 Druga sprawa to planszetki graczy, grube, śliczne, ale mogłyby być ciut większe. Jak rozłoży się wszystkie karty i inne duperelki to robi się ciasno. Tu trochę się czepiam 😉 Sama gra jest bardzo przyjemna. Nie siadajcie do niej jednak jak nie lubicie negatywnej interakcji bo jest tu jej sporo ! Blokujemy akcje, podbieramy karty, budynki, ważki, kryształy, żetony Mitamy, głazy Iwakura... Możemy również cofać pionek Kodam na torach Skarbów Jezior, który daje najwięcej punktów za przodowanie na nim 😉 Gramy tylko cztery rundy, ale to nie jest krótka gra ! Rozkmina toczy się głównie w fazie Lata. To Latem wykonujemy naprzemiennie swoje 3 główne akcje. No i tu zaczyna się zabawa Jaką kartę zagrać w pierwszej kolejności, którą kość odblokować, gdzie ją wysłać skoro to co planowałam jest już zajęte 🤬😆 A jeszcze z tyłu głowy muszę mieć jakie karty Wizji posiadam ( za ich spełnienie są punkty na koniec gry, za brak spełnienia ujemne) Jak ktoś ze współgraczy lubi sobie trochę pogłówkować nad planszą to współczuję Wam, bo gra może się przeciągnąć 😉 My dość szybko podejmujemy decyzje i na trzy osoby pierwsza gra zajęła nam 1h 50 min, druga na dwie osoby 1,5 godziny. Bitoku nie zaskoczyło mnie nowymi mechanikami, ale my lubimy takie budowanie kombosików. Tu coś zdobędę, tam wydam i odkryję coś innego 😃 Na plus: Ładna, choć pierwsze wrażenie to dość przytłaczająca kolorami, mnogością wszystkiego. Regrywalna, dzięki dwustronnej planszy dobrze grało się na dwie i trzy osoby, wiele dróg do zwycięstwa, mnogość decyzji do podjęcia, zasady dość proste ( trudność gry to mnogość decyzji i dość dużo ikon), dobrze napisana instrukcja ( ciut gorzej wyjaśniony tryb solo 😉). Na minus: Setap, straaasznie tego dużo. Nie zaskoczyła mnie za bardzo mechaniką . planszetki graczy mogłyby być ciut większe. I te wszystkie nazwy... Co za dramat, musiałam zrobić sobie ściągę 🤦🤣 nie idzie mi ich spamiętanie 😆 Żarcik oczywiście bo to jest akurat bardzo ciekawe 😊 Gra zdecydowanie dla średniozaawansowanych. Nam się spodobała !
Liczba wystawionych
opinii: 559
07.09.2022 08:55
4.0
ocena
Bitoku to gra, w której wcielamy się w duchy lasu i przez całą rozgrywkę staramy się zrobić wszystko, żeby zająć ostatecznie miejsce Wielkiego Ducha Kniei. Ta gra ma spory próg wejścia i na pewno na początku odstrasza nie tylko chaotycznym wyglądem, ale również mnogością elementów. Mamy tutaj znaczniki, żetony, kostki, surowce, meeple, karty, planszetki. Jest tego naprawdę dużo i można dostać oczopląsu! Pierwsze 2 rundy, to całkowite chodzenie po omacku. Nie dość, że nie wiemy do końca co zrobić, co da nam jaki surowiec i jaką korzyść, to jeszcze kompletnie na początku niezrozumiałe jest punktowanie. A tego jest w grze ogrom! Punktujemy tutaj naprawdę na wiele sposobów. Są punkty, które zdobywamy w trakcie gry oraz te, które dojdą nam na koniec rozgrywki. Gra jest naprawdę ładna i po kilku rundach, daje się ją polubić i zrozumieć sens takiego projektu planszy i wszystkich elementów. Gra w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej intuicyjna. Na pewno jest to tytuł do ogrania co najmniej kilka razy, żeby wyrobić sobie strategię i poznać dobrze zasady punktowania.
Partner
Planszeo Planszeo
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności