[współpracareklamowa] Egzemplarz gry otrzymaliśmy bezzwrotnie od wydawnictwa Lucky Duck Games, za co bardzo dziękujemy! Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji.
📄 INSTRUKCJA
Instrukcja jest napisana bardzo dobrze, po przeczytaniu nie powinnyśmy mieć problemu ze zrozumieniem zasad. Rozmiar czcionki jest przyjemny dla oka, a grafiki pomagają z przyswojeniem reguł gry. Ciekawe są wzmianki "ze świata nauki", które informują
m.in. o hipotezie dotyczącej Dziewiątej Planety w naszym Układzie Słonecznym.
🪐 TEMATYKA
Podczas rozgrywki wcielimy się w astronomów, którzy starają się zlokalizować Planetę X. W tym celu będziemy przeszukiwać niebo oraz publikować teorie na temat położenia innych obiektów w Układzie Słonecznym.
⚙️ MECHANIKA
Głównie zależy nam na tym aby określić, w którym sektorze znajduje się Planeta X oraz jakie obiekty z nią sąsiadują, a przy okazji staramy się zdobywać punkty zwycięstwa, bo ten kto ich zbierze najwięcej, wygrywa. W trakcie gry nie ma ustalonej kolejności graczy. Osoba, która ma swój pionek ostatni na torze czasu, wykonuje jedną akcję z czterech możliwych: przeszukiwanie nieba, skanowanie sektora, badanie naukowe oraz zlokalizowanie Planety X. Każda akcja kosztuje nas określony czas, który powoduje przesuwanie naszego pionka o określoną liczbę pół na torze czasu. Do rozgrywki jest niezbędna aplikacja gry na chociaż jednym urządzeniu elektronicznym, która przygotowuje nas do gry oraz w jej trakcie ujawnia nam różne informacje na temat obiektów, w których sektorach mogą się znajdować. Nasze zebrane informacje zaznaczamy na arkuszu notatek, który jest schowany za zasłonką gracza, tak by inny nie widzieli, co udało nam się odkryć bądź wydedukować. Podczas rozgrywki będziemy również zgłaszać teorie do publikacji umieszczając żetony poszczególnych obiektów w danym sektorze. Jeśli uda nam się poprawnie obstawić dany obiekt, gdzie się znajduje, to dostaniemy za to punkty zwycięstwa. Rozgrywka kończy się gdy któremuś graczowi uda się zlokalizować Planetę X oraz określić jakie dwa obiekty znajdują się obok niej. Dodatkowo gra zawiera oprócz standardowego trybu również ekspercki, składający się po prostu z większej liczby sektorów w Układzie Słonecznym na planszy, co może stanowić dla nas większe wyzwanie.
⌛️ CZAS ROZGRYWKI
Rozgrywka trwa ok. 60-90 minut, zwłaszcza gdy trafi nam się gracz, który lubi dogłębnie analizować.
🎨 WYKONANIE
Komponenty gry są wykonane bardzo dobrze. Spodobał nam się wyjmowany drewniany dysk słońca zamiast standardowych plastikowych łączników. Arkuszy graczy jest dość sporo, więc starczy na wiele rozgrywek. Grafika jest po prostu w porządku. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, posiada również język polski w ustawieniach.
🌟 PODSUMOWANIE
Poszukiwanie Planety X to bardzo przyjemna gra dedukcyjna, która spodoba się graczom lubiącym ustalać informacje na podstawienie zebranych wskazówek. Ciekawy pomysł na tematykę, która nawiązuje do hipotezy dotyczącej Dziewiątej Planety w naszym Układzie Słonecznym, aż przez chwilę zastanawialiśmy się na tym, ile osób wcześniej mogło o niej słyszeć. Zasady nie są skomplikowane, a aplikacja bardzo usprawnia rozgrywkę. W grze spodobał nam się również wyścig, w którym gracze starają się jak najszybciej odkryć położenie Planety X.