Liczba wystawionych
opinii: 207
19.12.2024 22:28
Kolejna abstrakcyjna wariacja na temat zdobywania i układania kafelków na planszy. Dziś padło porównanie do Patchworka i myślę że jest ono zasadne. Ta gra jest po prostu nieco bardziej rozbudowana mechanicznie. Podoba mi się dobieranie i dzielenie znaczków. Do minusów gry zdecydowanie zaliczam jej "rozłożenie w czasie", tj fakt że jak gra zaczyna się rozkręcać to nagle się kończy. Takie pozostawia po sobie wrażenie.
.
Liczba wystawionych
opinii: 71
18.12.2024 01:08
Walka idzie o zostanie najsłynniejszym kolekcjonerem znaczków pocztowych na świecie.
Do tematu gry i do samej gry podchodziłem jak do jeża, do stołu siadałem bez przekonania, ale gra okazała się tak przyjemna, wciągająca i prosta, że mi się spodobała.
W fazie zbierania z przygotowanej wcześniej puli ze znaczkami zakrytymi i odkrytym będziemy zgodnie z kolejnością pobierać znaczki o różnej wartości punktowej nawet minusowej, aż każdy będzie miał 6, znaczki trafiają do naszej codziennej puli, jeden z nich możemy zarezerwować. Jedynie rzadkich znaczków nie możemy rezerwować. Każdy znaczek ma inny rozmiary, kolor, wartość i tematykę.
Po niej następuje najciekawsza faza w grze wymiany każdy z graczy dzieli swoje zdobycze z codziennej puli na dwa stosy dowolnej wielkości. Następnie zaczynając od pierwszego gracza każdy gracz bierze jeden stos od dowolnego gracza posiadającego dwa stosy. Będziemy trochę podpuszczali rywali do zabrania jednego ze stosów odpowiednio je tworząc, bardzo dużo satysfakcji sprawiło mi to kiedy rywal wziął ten gorszy stos.
W fazie wystawy będziemy nanosić znaczki na plansze naszego klasera, dodawać zdobyte karty wystawców, specjalistów oraz zdobywać punkty.
Punkty zdobywamy z kart specjalistów przy naszej planszy, kart wystawców oraz kart konkursowych, które zostały przygotowane przed rozgrywką na koniec każdej z 3 rund możemy zaznaczyć jedną z kart konkursowych za którą jeszcze nie punktowaliśmy.
W grze mamy również karty wydarzeń które zmieniają nam warunki każdej rundy. Na koniec gry punktujemy za wszystkie znaczki w klaserze zgodnie z ich wartością, największą ilość wiecznych znaczków, karty specjalistów oraz za kartę konkursu finałowego
Naprawdę przyjemny tytuł z dużą regrywalnością w postaci kart konkursowych, kart wydarzeń, znaczków w puli do pobrania, całej fazy wymiany, bo przecież w pierwszej fazie wybieramy znaczki z myślą, że część z nich stracimy podczas wymiany. Zaskakująco duża gra pod względem strategii i sposobów punktowania. Patronat znajomego potwierdza, że znaczkomania to naprawdę solidna gra. Ja bawiłem się świetnie pomimo tego, że znaczki mnie nie interesują.
7/10
Liczba wystawionych
opinii: 1
14.11.2024 09:23
"ZnaczkoMania" to przyjemna gra logiczna z mechaniką cut and choose czyli dzieleniem elementów na dwie części, dając pierwszy wybór innemu graczowi, który zdecyduje którą pulę zabierze i wykorzysta. Co rundę dobieramy tutaj różne elementy według odkrytych kart i wskazanych na nich rzeczach - przede wszystkim będą to znaczki różnych wielkości, ale też karty specjalistów czy wystawców (w zależności od tego co się trafi podczas doboru kart z talii). Na każdą grę przeznaczone są inne cele z kart w różnych kolorach i będziemy dążyć m.in do spełniania ich w wybranej przez nas rundzie jak i punktowania za indywidualne cele z planszy czy zdobytych kart. Mimo, że zasady wydają się proste to już spełnić różnorodne cele nie jest tak łatwo bo trzeba zwracać uwagę na wiele aspektów, ale też dzielić tak komponenty żeby umiejętnie podpuścić innego gracza lub trochę go zmusić do wzięcia tego zestawu, który dla nas jest mniej korzystny. Ale oczywiście zawsze możemy się zaskoczyć, więc trzeba dosyć rozważnie robić podział by obie pule były w razie czego jakkolwiek nam przydatne.
Jest to naprawdę ciekawa gra o prostych zasadach i szybki set upie - m.in ze względu na świetne organizery na kafelki znaczków, dzięki czemu możemy śmiało używać ich w trakcie gry i dobierać je bezpośrednio z pudełka. Mechanika dzielenia jest ciekawa i nie taka łatwa jak mogłaby się wydawać, więc trzeba się czasem nieźle nagłowić nad odpowiednim pogrupowaniem dobranych wcześniej elementów. Sama rozgrywka jest przy tym relaksująca i przyjemna - znaczki możemy układać jak chcemy, tak naprawdę nie ma żadnych szczególnych wymagań - poza celami, do których spełnienia sami chcemy dążyć. "ZnaczkoMania" jest też bardzo regrywalna - mamy tu naprawdę sporo kafelków znaczków, kart celów, specjalistów (którzy dają nam bonusowe możliwości) i wystawców dzięki czemu każda rozgrywka wygląda nieco inaczej. Wydanie jest naprawdę porządne i cieszy oko - zwłaszcza błyszczące,złote znaczki specjalne. Myślę, że to tytuł dobry dla każdego wielbiciela abstraktów logicznych czy po prostu ładnie wydanych gier kafelkowych.
Partner