Dnia 6 września 1939 roku na teren Krakowa wkroczyły wojska niemieckie rozpoczynając jego okupację. Już 12 dni później, 18 września, ukazała się pierwsza podziemna gazeta okupacyjna, a wkrótce potem zaczęły powstawać kolejne organizacje konspiracyjne.
Prześladowani: Kraków to tytuł przeznaczony dla początkujących i średnio zaawansowanych graczy, którzy zdążyli już postawić swoje pierwsze kroki w tym hobby. Aby lepiej oddać emocje towarzyszące ludziom żyjącym w okupowanym mieście, gra wykorzystuje proste mechaniki, pozwalając skupić się na przeżyciach bohaterów, a nie na szczegółowym odtwarzaniu realiów ich życia. Zadbaliśmy nie tylko o uproszczoną rozgrywkę, ale także o przystępne grafiki, które nie przywodzą na myśl ciężkich, strategicznych gier historycznych - aby każdy gracz, nawet ten niedoświadczony, mógł wcielić się w rolę tytułowych prześladowanych.
Dla graczy początkujących rekomendujemy wariant kooperacyjny, natomiast dla osób poszukujących intensywniejszych emocji i negatywnej interakcji przygotowany został tryb rywalizacyjny, w którym gracze walczą nie tylko z grą, lecz także ze sobą nawzajem.
W trybie kooperacyjnym zadaniem graczy jest utworzenie ruchu oporu w okupowanym Krakowie. Powstaje on, gdy dokładnie w tym samym czasie, każdy z graczy będzie miał 7 punktów oporu. Warunkiem zwycięstwa jest ukończenie misji w ściśle określonym przedziale czasowym wynoszącym maksymalnie 10 rund. Jeżeli gracze zdecydują się na tryb rywalizacyjny, ich głównym zadaniem będzie pokonanie pozostałych graczy, niemniej ich szczegółowe cele mogą się zmieniać w trakcie rozgrywki. W dalszej części instrukcji informacje dotyczące trybu rywalizacyjnego oznaczone są kolorem zielonym.