[współpracareklamowa] Egzemplarz gry otrzymaliśmy bezzwrotnie od wydawnictwa Foxgames, za co bardzo dziękujemy! Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji.
INSTRUKCJA
Zasady gry są bardzo proste i jasno wytłumaczone w instrukcji. Zapoznanie się z nimi to dosłownie kilka minut i już jesteśmy w stanie zaczynać rozgrywkę.
TEMATYKA
W grze wcielamy się we wspinaczy, którzy prowadzą ekspedycje w wysokich górach i odkrywają Himalaje. I to w sumie tyle jeżeli chodzi o jakikolwiek temat. Podczas gry zupełnie nie czuć tego, że wspinamy się w coraz wyższe partie gór, bo w każdej turze rozkładamy swoich wspinaczy w różnych oddalonych od siebie miejscach skacząc raz w górę raz w dół. Nie byliśmy nigdy na himalajskiej ekspedycji, ale wydaje nam się w takim przedsięwzięciu raczej nie chodzi o zbieranie napotkanych zwierząt.
MECHANIKA
Klimatu tu może nie ma, ale mechanicznie wszystko działa naprawdę dobrze. W swojej turze wybieramy miejsce, na którym położymy naszego wspinacza jednocześnie zabierając stamtąd zwierzę. Wybór pola jest ograniczony przez położenie meepla przewodnika, który zawęża nasz wybór tylko do jednej sekcji planszy. I to w sumie wszystko jeżeli chodzi o podstawową część rozgrywki. Wydaje się to absurdalnie proste i mało interesujące, ale głębi całej rozgrywce dodaje możliwość wykorzystania umiejętności zebranych przez nas zwierząt, co otwiera olbrzymie możliwości wpływania zarówno na nasze akcje jak i na przeciwników.
Zebrane zwierzęta pozwolą nam przesuwać elementy na planszy, przemieszczać przewodnika oraz w odpowiednich kombinacjach zdobywać punkty zwycięstwa. Sprawia to, że decyzje jakie podejmuje są dość złożone, bo z jednej strony musimy planować, aby jak najlepiej rozłożyć naszych wspinaczy na planszy (grupy sąsiadujących wspinaczy wymieniamy na punkty), a z drugiej strony chcemy zbierać zwierzęta, które dają nam przydatne zdolności oraz pasują do setu, za który chcemy zapunktować.
CZAS ROZGRYWKI
Rozgrywka jest bardzo szybka, mimo tego że zdarza nam się pomóżdżyć nad swoim ruchem. Zazwyczaj partię da się zamknąć w 30 min.
WYKONANIE
Gra jest bardzo ładnie wykonana. Drewniane figurki zwierząt bardzo ładnie prezentują się na planszy. Na początku obawialiśmy się, że możemy mieć problemy z czytelnością ze względu na mnogość kolorów i elementów, ale jednak nie stanowiło to dla nas problemu.
PODSUMOWANIE
Z pełnym przekonaniem możemy nazwać Nanga Parbat ukrytym klejnotem. Nasze oczekiwania nie były duże po zapoznaniu się z zasadami. Okazało się jednak, że rozgrywka jest dużo głębsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Gra jest bardzo taktyczna, a dzięki specjalnym umiejętnościom zwierząt, które zbieramy w trakcie gry możemy w dużym stopniu kontrolować nie tylko nasze akcje, ale też możliwości przeciwnika w kolejnej turze. Gra będzie jednym z naszych pierwszych wyborów dla szybkich rozgrywek 2-osobowych.