[współpracareklamowa] Egzemplarz gry otrzymaliśmy bezzwrotnie od wydawnictwa FoxGames, za co bardzo dziękujemy! Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji.
INSTRUKCJAInstrukcja zawiera kilka stron i dokładnie przedstawia zasady gry, zaczynając od wariantu "Odkrywca", który wprowadza graczy do rozgrywki. Gdy opanujemy podstawowe reguły, możemy spróbować kolejnych dwóch wariantów: Totem oraz Plemię, które są wytłumaczone w dalszej części instrukcji.
TEMATYKAW grze
Kingdomino: Prehistoria rozwijamy swoje plemiona. Naszym zadaniem jest pozyskiwanie ognia z płynącej lawy, zbieranie zasobów oraz rekrutowanie jaskiniowców.
MECHANIKAPodobnie jak w
Kingdomino, gra głównie opiera się na układaniu płytek domina, aby utworzyć obszar 5 na 5 pól (podczas rozgrywki dla dwóch graczy: 7 na 7 pól). Kafelki zawierają dwa pola regionu, które staramy się łączyć ze sobą bokami, aby stworzyć największą grupę pól tego samego typu. Płytki pozyskujemy z kolumny dostępnej dla wszystkich graczy, ułożone są od najniższej wartości do najwyższej. Kolejność graczy ustalamy poprzez pozycję ich wodzów plemienia na kafelkach. Daną turę rozpoczyna osoba, która ma swojego wodza na pierwszej płytce, czyli znajdującej się najwyżej w kolumnie. Każdy gracz ma do wykonania dwie akcje. Najpierw dokłada płytkę domino, na której stoi jego wódz, do swojego terytorium. Potem wybiera wolny kafelek z drugiej kolumny ułożonej obok pierwszej, stawiając na nim swojego wodza. W następnej swojej turze, będzie mógł umieścić wybraną płytkę do swojego terytorium. Gdy zabraknie kafelków, aby stworzyć kolejną kolumnę, gra kończy się. W tej edycji zamiast symboli korony mamy symbole ognia, które są mnożone przez liczbę pól danego typu. Na koniec zsumujemy wszystkie zdobyte punkty za każdy posiadany region.
W
Prehistorii wprowadzono kilka rzeczy,
m.in. wulkany, występujące na kafelkach i pozwalające zdobyć żeton ognia, który umieszczamy na wybranym przez nas regionie w odległości 1, 2 lub 3 pól od wulkanu. Oprócz standardowej wersji gry, ciekawe są kolejne dwa warianty. Pierwszy z nich, Totem, dodaje do rozgrywki zasoby, za które dostaniemy dodatkowe punkty. Gracz, który posiada największą liczbę zasobu danego typu otrzyma żeton totemu, zawierający bonusowe punkty zwycięstwa. Natomiast wariant Plemię wprowadza jaskiniowców, których możemy zrekrutować za zdobyte zasoby znajdujące się na polach naszego terytorium. Każdy jaskiniowiec ma specjalną zdolność, która przynosi nam punkty po spełnieniu określonych warunków.
CZAS ROZGRYWKI Nasze rozgrywki najczęściej trwały około 30 minut. Grę tłumaczy się łatwo, a przygotowanie jej idzie bardzo sprawnie.
WYKONANIE Gra jest dobrze wykonana, kafelki i żetony są z grubej tektury. Znaczniki zasobów są bardzo ładne, a ilustracje na płytkach domino cieszą oko. Natomiast plastikowa wypraska znakomicie pozwala zachować porządek w pudełku.
PODSUMOWANIE Kingdomino: Prehistoria to sympatyczna gra rodzinna, zachęcająca swoim wyglądem oraz rozgrywką zarówno młodszych, jak i początkujących graczy do gier bez prądu. Planszówkowi wyjadacze mogą również bawić się przy tym tytule przednio. Zasady są proste do wytłumaczenia, a sama gra nie jest długa, dzięki czemu możemy zagrać nawet kilka partii z rzędu, sprawdzając różne warianty gry. Gra jest na tyle ładna, więc polecamy ją również jako prezent.