[współpracareklamowa] Egzemplarz gry otrzymaliśmy bezzwrotnie od wydawnictwa Portal Games, za co bardzo dziękujemy! Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji.
TEMATYKA
W Fotosyntezie rywalizujemy ze sobą w lesie, rozsiewając nasiona, które wyrastają potem na piękne drzewa i rzucają cień na otaczające je niższe rośliny. Przeprowadzamy swoje drzewa przez cały ich cykl życia, a gdy on dobiegnie końca, zbieramy żetony Punktacji, proporcjonalnie do żyzności gleby, na której urosły.
INSTRUKCJA
Instrukcja jest krótka, zawiera cztery strony A4 i w prosty sposób objaśnia zasady gry.
MECHANIKA
Każda runda jest podzielona na dwie fazy. Pierwsza z nich dotyczy Fotosyntezy, podczas której zbieramy Punkty Światła za każde drzewo, które nie znajduje się w cieniu innego drzewa. W drugiej fazie, czyli Cyklu Życia, możemy wykonywać różne akcje, takie jak sianie nasion, zwiększenie rozmiaru drzewa, punktowanie za kończący się cykl życia dużych drzew.
Ciekawym pomysłem jest to, że drzewa rzucają cień za każdym razem inaczej, czyli na stronę przeciwną do aktualnej pozycji słońca, które okrąża planszę, co skłania nas do ciągłego myślenia i kombinowania, gdzie opłaca nam się w danej chwili sadzić drzewa. To co nam najbardziej przypadło do gustu to negatywna interakcja w tej grze. Mnóstwo satysfakcji daje, gdy uda nam się zasłonić drzewo bądź nawet kilka drzew innemu graczowi, przez co nie zbierze tyle Punktów Światła, ile planował.
To ile punktów mamy szansę zdobyć, zależy od tego, z którego pola usuniemy drzewo, które zakończyło swój cykl życia. Im bliżej środka planszy, tym żyźniejsza jest gleba, co za tym idzie więcej punktów zwycięstwa możliwych do uzyskania. Kiedy zabierzemy takie drzewo z planszy, otrzymujemy żeton Punktacji z wierzchu stosu, który odpowiada typowi gleby. Żetony w każdym stosie są ułożone w kolejności malejącej. Świetnie wypada tutaj wyścig o zdobycie najlepszych żetonów Punktacji, bo mamy ograniczoną ich liczbę, więc działa tu zasada, kto pierwszy ten lepszy. Fantastyczne jest to, że wtedy rodzi się dylemat, czy usuwać już drzewo i zdobyć lepszy żeton punktacji, czy może poczekać z tym i zebrać więcej Punktów Światła w kolejnych rundach.
Najlepiej nam się grało w dwu- i trzyosobowym składzie. Przy czterech graczach wydawało nam się już za ciasno na planszy, ale rozgrywka nadal była w porządku.
CZAS ROZGRYWKI
Przy dwóch graczach można zmieścić się nawet w 40 minut, natomiast przy 3-4 osobach rozgrywka może potrwać nawet do 90 minut. Grę może wydłużać osoba, która będzie dokładnie i dalekosiężnie planować swoje ruchy.
WYKONANIE
Pięknie wykonane drzewa najbardziej przykuwają uwagę w tej grze. Miłym akcentem jest to, że każde drzewo delikatnie różni się detalami, np. na jednej drzewie znajduje się ptaszek, na drugim już wiewiórka. Żetony, planszetki graczy i plansza główna są bardzo dobrej jakości.
PODSUMOWANIE
Fotosynteza to tytuł, który świetnie się sprawdził w rodzinnym gronie oraz wśród znajomych. Negatywna interakcja oraz ciekawy pomysł z drzewami, które rzucają cień za każdym razem inaczej w zależności od pozycji słońca, to główne powody, które sprawiają, że bardzo chętnie wracamy do tej gry. Na pewno to będzie jeden z tytułów, który będziemy pokazywać początkującym graczom, aby wciągnąć ich bardziej do świata planszówek.