Tysiąc to jedna z najpopularniejszych polskich gier karcianych, znana także w innych krajach Europy Wschodniej: w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, Litwie. Gra wywodzi się od francuskiego mariasza, pojawia się między innymi na kartach polskiej epopei narodowej 'Pan Tadeusz'. Jedną z głównych akcji w grze jest meldowanie par, czyli meldunków, kładających się z Damy i Króla tego samego koloru. Jest to gra dla 2 lub 3 osób. Duże znaczenie odgrywają w niej taktyka i umiejętność zapamiętywania przebiegu rozgrywki.
W Tysiąca gra się tak zwaną 'małą talią', która składa się z 24 kart - od asa do dziewiątki. W grze istnieje zmienny kolor atutowy. Kto pierwszy zdobędzie 1000 punktów, ten zwycięży.
Gra Tysiąc jest przeznaczona dla dwóch, trzech, a nawet czterech osób. Choć zasady gry w 1000 nie są szczególnie skomplikowane, to na samym początku warto zapoznać się z podstawami. Tysiąc inaczej nazywany jest małą talią, ponieważ do samej gry wykorzystuje się dwadzieścia cztery karty (pełna talia składa się z 52 kart) od dziewiątki (9) do asa (A). Każda karta ma w rozgrywce określoną wartość punktową, czyli kolejno: