Najlepszy gry planszowe 2021

Najlepszy gry planszowe 2021

W 2021 r. udało nam się zagrać w ponad 80 różnych gier planszowych. Wiele z tych tytułów miało swoją premierę na polskim rynku w zeszłym roku. Poniższy ranking najlepszych planszówek jest naszym wyborem, który wynika także z naszych preferencji jako graczy. Zazwyczaj gramy w raczej cięższe gry euro, ale nie znaczy to, że nie doceniamy dobrych gier przygodowych czy lekkich tytułów rodzinnych lub imprezowych. 
Aeon's End otrzymał naszą złotą odznakę „Planszeo Poleca" za to jak świetnie rozwiązane jest w tej grze budowanie talii i jak dużo satysfakcji daje pokonywanie kolejnych nemesis. Jeżeli jedna z naszych ulubionych gier dostaje wersję legacy i jest to dobrze zrobione legacy to nie mogliśmy umieści Aeon's End Legacy na pierwszym miejscu naszej topki gier z 2021 r. Mamy tutaj nowych, ciekawych wrogów do pokonania, rozwój naszych magów, kilka nowych mechanik oraz masę nowych kart, które urozmaicają rozgrywkę. Jeżeli jeszcze nie graliście w żadną grę z tej serii to AE: Legacy jest tym pudełkiem, które powinno trafić na Wasz stół jako pierwsze!
Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 60 - 75 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: Indie Boards & Cards
Trzeba przyznać, że nie jesteśmy wielkimi fanami dungeon crawlerów. Cała nasza trójka zdecydowanie woli poświęcać czas na planowanie epickich strategii, które pozwolą nam zdobyć o ten jeden surowiec więcej niż na rzucanie kośćmi w nadziei , że wypadnie 4+. Z Gloomhaven jest jednak inaczej, bo tutaj tłuczenie potworów to nie efekt rzutu K6, a raczej sprytnie zaplanowanej sekwencji kart zagranych przez wszystkich graczy. Szczęki Lwa dają nam to idealne połączenie między przygodą oraz możliwością zaplanowania tego co będzie się działo na planszy. Mimo, że grę otworzyliśmy dopiero w listopadzie to i tak był to tytuł przy którym spędziliśmy w zeszłym roku najwięcej godzin i niech to będzie najlepsza rekomendacja.
Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 30 - 120 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Isaac Childres
Wydanie polskie: Albi
Wydanie oryginalne: Cephalofair Games
Premiera: 10.08.2021
Dodruk: październik 2023
Diuna: Imperium ma wszystko to co uwielbiamy – deck building, worker placement, licytację, nowatorskie podejście do wykorzystania kart i do tego jeszcze klimat powieści Herberta. Już po pierwszych partiach urzekło nas to nietypowe połączenie mechanik, dzięki któremu musimy planować nasze działania na kilku płaszczyznach. Z jednej strony rozmieszczanie agentów daje nam surowce oraz awans na torach co przekłada się na punkty, z drugiej warto zostawić sobie dobre karty na ręce, żeby móc dokupić mocniejsze karty na kolejne rundy. Poza tym trzeba mieć też z tyłu głowy, że na koniec rundy ma miejsce licytacja (nazywana tutaj walką) do której warto byłoby się przygotować. A wszystko to połączone jest w bardzo płynny gameplay podczas którego ścigamy się z innymi graczami o to kto pierwszy dobije do 10 punktów. Jeżeli jeszcze nie graliście to koniecznie nadróbcie ten tytuł!
Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 60 - 120 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Paul Dennen
Wydanie polskie: Lucky Duck Games
Wydanie oryginalne: Dire Wolf
Premiera: 30.06.2021
Dodruk: 27.03.2024
Gra w której wcielamy się w tajną organizacją i wpływamy na imperia tak, aby osiągnąć własne cele i jednocześnie nie zdradzić się przed innymi graczami. Niewątpliwym plusem Wojny Szeptów jest czas rozgrywki. Gra jest bardzo szybka i daje wiele satysfakcji z rozgrywki. Fajnie czuć klimat tego że wpływamy zza kulis na wydarzenia na planszy, a imperia obecne na mapie są marionetkami, których sznurki są w naszych rękach. W kategorii szybkich area control Wojna Szeptów wdarła się od razu do naszej topki. Gra dobrze działa na 2 osoby ale im więcej tym ciekawiej. Gorąco zachęcamy do spróbowania!
Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 30 - 60 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Galakta
Wydanie oryginalne: Starling Games (II)
Premiera: 21.07.2021
Po wielu próbach grania solo nie udało nam się znaleźć gry, do której byśmy wracali w tej formie tak często. Jednak obecność pozostałych graczy była warunkiem koniecznym, żeby się dobrze bawić się przy grach planszowych. Tak było aż do zagrania w Mur Hadriana – jedyną grę, w którą wolimy grać solo niż z innymi graczami. Pomimo, że lubimy wykreślanki (np. Kartografów, obie wersje Welcome to…) to jednak zawsze czegoś z nich brakowało. A Mur Hadriana daje w końcu wysoki poziom kombinowania i masę główkowania przy wykreślaniu okienek. Dodatkowo naszą ocenę podbija kampania stworzona przez autora gry, która wprowadza bardzo potrzebne urozmaicenie rozgrywki.
Liczba graczy: 1 - 6
Czas gry: 30 - 60 minut
Wiek od: 12 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Bobby Hill
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: Garphill Games
Premiera: 09.09.2021
Chyba najbardziej wyczekiwana przez nas gra zeszłego roku. Od lat na naszej wishliście i w końcu doczekaliśmy się polskiego wydania. Food Chain Magnate jest świetnym euro z bardzo silną jak na ten typ gier interakcją, co idealnie wpasowuje się w nasze gusta. Po zagraniu kilku partii nie czuje się już, że gra jest bardzo ciężka, a zasady są intuicyjne i pasują do tematu gry. FCM jest symulatorem brutalnego kapitalizmu – często się zdarza, że jeden gracz zgarnia większość przychodu, a pozostali zostają z kosztami do opłacenia na koniec rundy.
Liczba graczy: 2 - 5
Czas gry: 120 - 240 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: Splotter Spellen
Premiera: 28.10.2021
To z pewnością najlepiej wykonana gra jaką widzieliśmy w 2021 r. Materiałowa plansza i niezwykłe znaczniki jednostek, które świetnie prezentują się na stole dobrze podkreślają klimat gry. W Pax Pamir walczymy o wpływy wspierając jedną z 3 frakcji jednocześnie kontrolując poczynania pozostałych graczy. Musimy mieć oko nie tylko na przeciwników wspierających inne frakcje, ale także na graczy, którzy wspierają naszego sojusznika. Ta gra ma tak wiele płaszczyzn i gry nad stołem, że jest solidnym kandydatem do naszej ulubionej zaawansowanej gry area control. Wydaje się, że z każdą kolejną rozgrywką będzie można wchodzić na coraz wyższy poziom planowania i kombinowania. Pax Pamir ma potencjał na dużo wyższą pozycję w naszym rankingu, ale gra ukazała się w Polsce pod koniec roku, więc nie zdążyliśmy jej jeszcze ograć tak dokładnie jakbyśmy chcieli.
Liczba graczy: 1 - 5
Czas gry: 45 - 120 minut
Wiek od: 13 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Cole Wehrle
Wydanie polskie: Galakta
Wydanie oryginalne: Wehrlegig Games
Premiera: 03.12.2021
Dodruk: 2024
Była to jedna z najbardziej oczekiwanych gier roku i trzeba przyznać, że było na co czekać. Clash jest grą pełnoprawną grą cywilizacyjną gdzie czujemy rozwój naszego imperium, eksplorujemy nowe tereny, pozyskujemy surowce niezbędne do dalszej rozbudowy oraz walczymy z innymi graczami. Nie jest to z całą pewnością lekki tytuł i poznanie wszystkich premii jakie zapewnia nam drzewko technologiczna na tyle, aby świadomie planować strategię zajmie nam kilka rozgrywek. Cieszymy się, że polska edycja została wydana już z dodatkami, bo świetnie uzupełniają podstawkę i nie wyobrażamy sobie grania bez dodatkowych jednostek.
Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 180 - 240 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Portal Games
Wydanie oryginalne: WizKids (I)
Premiera: 10.11.2021
Dodruk: 11.08.2022
W Brazil mieliśmy okazję zagrać w przedpremierowo w sierpniu i po pierwszej rozgrywce wiedzieliśmy, że będzie to hit. System wyboru akcji zaczerpnięty z Scythe, satysfakcjonująca mechanika eksploracji mapy oraz skoncentrowanie się na produkowaniu surowców i wydawaniu ich na kolejne budynki sprawiają, że Brazil trafił na naszą topkę. Gra jest bardzo kolorowa i ładnie wydana (z wyjątkiem planszetek gracza, które mogłyby być dwuwarstwowe). Czytaliśmy różne opinie czym Brazil tak naprawdę jest, ale dla nas to kategoria średnio-ciężkiego euro z niewielkim poziomem interakcji (szczególnie jeżeli nie gramy w pełnym składzie). Nakład powoli znika ze sklepowych półek, więc jeżeli jeszcze nie graliście to koniecznie sprawdźcie. Kto z Was ma już u siebie Brazil?
Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 90 - 120 minut
Wiek od: 14 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Autorzy: Zé Mendes
Wydanie polskie: Lucrum Games
Wydanie oryginalne: MeepleBR
Premiera: 03.12.2021
Projekt L to fajna abstrakcyjna gra, która sprawia przyjemność niezależnie od liczby graczy. Elementy gry przypominają klasycznego Tetrisa  i są pięknie wykonane. Szybka rozgrywka i proste zasady pozwalają na dobrą zabawę całej rodziny, dlatego każde pokolenie chętnie do niej usiądzie. Gra przypadła nam do gustu - uważamy jedynie, że planszetki gracza mogłyby być troszkę większe.
Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 20 - 40 minut
Wiek od: 13 lat
Trudność: Trudność Trudność Trudność
Wydanie polskie: Rebel
Wydanie oryginalne: Boardcubator
Premiera: 16.07.2021
Reklama
Najlepsze gry planszowe, Wsiąść do Pociągu, Catan, Osadnicy z Catanu, najlepsze planszówki, Carcassonne gra, gry planszowe dla 2 osób, gry planszowe sklep, Splendor, Arnak, Everdell, tanie planszówki, gry na imprezę, Brass: Birmingham, Root, Tajniacy, 5 sekund, Pociągi gra planszowa, top gier planszowych, gry planszowe na prezent, Gloomhaven, Monopoly, Terraformacja Marsa, Scrabble cena, Azul, ranking gier planszowych, gry planszowe na imprezę, gry planszowe dla dzieci, top lista, aktualności gier planszowych, zapowiedzi gier, przedsprzedaże planszówek, kalendarz premier, Wiedźmin.
Wykorzystujemy pliki cookies do celów statystycznych, analitycznych, personalizacji treści i reklam oraz celów związanych z bezpieczeństwem naszego serwisu. Korzystanie ze strony planszeo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki lub zastosowania funkcjonalności rezygnacji opisanych w Polityce Prywatności oznacza, że pliki cookies będą zamieszczana na urządzeniu, z którego korzystasz. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce Prywatności dostępnej pod linkiem Polityka prywatności