Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Boop. Kocie przepychanki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Boop. Kocie przepychanki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Wiedźmia Skała
z dodatkiem Czas Pełni

Katrzyna Olech

03/07/2023

Wiedźmia Skała ukazała się na polskim rynku w 2021 roku, dzięki wydawnictwu Rebel. Gra przedstawiona jest w realiach świata fantasy, do którego trafiamy w nadzwyczajnym momencie. Raz na 100 lat najwybitniejsi czarodzieje i wiedźmy gromadzą się w odległych zakątkach świata, aby odnowić sieć energii, której centrum jest tytułowa Wiedźmia Skała.

Dodatek do gry — Czas Pełni — wprowadza figurki arcymistrzów, nowe składniki, które dodane do kociołka pozwolą nam na wzmocnienie akcji oraz karty pełni księżyca, dzięki którym nasi magowie otrzymają unikalne zdolności.

Jeśli jesteście gotowi wkroczyć do tego magicznego świata, zapraszam do recenzji! 🙂

Co znajdziemy w środku?

W Wiedźmiej Skały znajdziemy bardzo dużą liczbę komponentów, której nie powstydziłby się żaden ciężki eurasek. W pudełku otrzymujecie:

  • planszę,
  • 40 kart zwojów,
  • 21 żetonów magii,
  • 15 specjalnych płytek akcji,
  • 10 żetonów sów,
  • instrukcję.

W Wiedźmią Skałę można grać do 4 osób. Każdy z graczy otrzymuje zestaw elementów w swoim kolorze:

  • 20 ładunków energii,
  • 15 płytek akcji,
  • 11 małych wiedźm i 1 dużą,
  • 6 kryształów w kolorze gracza oraz 1 czarny,
  • 3 pionki sów,
  • 1 kociołek,
  • 1 zasłonkę,
  • 1 znacznik pozycji,
  • 1 znacznik zwierzęcia,
  • 1 arkusz pomocy.
W dodatku Czas Pełni mamy już skromniejszą zawartość. W małym pudełku znajdziecie:
  • 4 wieże,
  • 4 figurki arcymistrzów (po 1 w każdym kolorze),
  • 6 płytek akcji z dwoma identycznymi symbolami (płytki mocy),
  • 4 kafelki dostępu do płytek mocy,
  • 3 karty zawojów,
  • 6 kart pełni księżyca,
  • 4 żetony zwierząt wraz z plastikowymi podstawkami (po 1 na gracza),
  • instrukcję.

Jakość, z jaką wykonane są wszystkie komponenty, w Wiedźmiej Skale i dodatku, jest bez zarzutu. Karty są przeciętnej grubości, bez płótnowania, ale nie są one sednem gry i nie „przemielamy” się przez talię zbyt szybko. Znaczniki energii i kryształy różnią się od siebie, podobnie jak pionki wiedźm i sów. Żadnego elementu nie da się pomylić. Tektura, z której wykonane są płytki akcji, również nie powala grubością, lecz jest wystarczająca. W Czasie Pełni standard wykonania niczym nie odbiega od wersji podstawowej. Dochodzą figurki wież oraz arcymistrzów. Wieże są wykonane bardzo dobrze, jednak arcymistrzowie to nie jest szczyt marzeń. Ich różdżki są bardzo podatne na wygięcia.

Oba pudełka mają indywidualne wypraski. Jednak zdają się one na nic, gdyż po przechyleniu pudełka, cała zawartość przesypuje się i trzeba zacząć segregowanie elementów od początku. W Czasie Pełni znajduje się miejsce na figurki, aby uchronić je przed zniszczeniem, lecz ono też nie jest idealne.

Instrukcje są napisane w przystępny sposób. W Wiedźmiej Skale dla każdej akcji przypisana jest cała strona, dzięki temu w łatwy sposób możemy znaleźć interesujące nas zagadnienia. Wiele przykładów i wypunktowane ważne aspekty również pozytywnie wpływają na odbiór instrukcji.

Skrócone zasady
Wiedźmiej Skały z dodatkiem

Każdy z graczy otrzymuje zestaw komponentów w swoim kolorze. Za zasłonką wszyscy powinni położyć pięć odkrytych żetonów akcji.

Podczas tury każdego z graczy należy umieścić wybrany żeton akcji w swoim kociołku, a następnie wykonać wskazane na nim akcje. Jeśli po dołożeniu żetonu utworzyła się połączona grupa tych samych symboli, akcję można wykonać tyle razy, ile symboli liczy grupa. Przykładowo, do już znajdującej się na planszy symbolu wiedźmy, dokładam kafelek z wiedźmą i kryształem. Oznacza to, że w tej turze mogę wykonać akcję kryształu i dwie akcje wiedźmy.

Jest sześć różnych akcji na kafelkach:

  • akcja energii — połóż na planszy ładunek energii. Dzięki nim tworzy się sieć dróg, między którymi mogą podróżować wiedźmy. Za każdą ukończoną drogę otrzymujesz punkty.
  • akcja wiedźmy — połóż na planszy wiedźmę lub wiedźmą z planszy porusz się na wybrane pole. Weź żeton magii, jeśli jest dostępny. Za każdą postawioną na polu wiedźmę, otrzymujesz punkty.
  • akcja pentagramu — przesuń pionek sowy na torze pentagramu. Jeśli miniesz lub zatrzymasz się na polu specjalnym, możesz skorzystać z bonusu.
  • akcja kryształu — przesuń kryształ z kociołka o jedno pole. Gdy kryształ „wyjdzie” z kociołka, umieść go na butelce mikstury i wykonaj wskazaną akcję.
  • akcja różdżki — przesuń pionek sowy na torze różdżki. Jeśli miniesz lub zatrzymasz się na polu specjalnym, wykonaj otrzymaną akcję lub zgarnij punkty.
  • akcja zwoju — weź kartę z regału. Możesz wybierać spośród tylu kart, ile akcji zwoju pozyskałeś. Karty te mogą dodawać konkretne akcje lub dawać punkty na koniec gry.

Gra toczy się przez 11 rund. Po tym czasie wszyscy podliczają punkty z otrzymanych żetonów i kart, doliczając je do punktów uzyskanych podczas rozgrywki. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa i zostaje Wybrańcem Wiedźmiej Skały.

Dodatek Czas Pełni wprowadza figurki wież i arcymistrzów, które układamy na planszy podczas przygotowania gry. Zastępują one duże pionki wiedźm.

Pierwszy moduł wprowadza wzmocnione żetony akcji (płytki mocy). Gracz, który jako pierwszy dotrze do 1 z 4 kafelków dostępu na planszy, będzie mógł, zamiast wykonania tamtejszej akcji, dobrać i położyć w kociołku płytkę mocy.

Drugi moduł wprowadza karty pełni księżyca. Każdy z graczy dobiera jedną taką kartę. Przedstawia ona akcje, które gracze będą mogli wykonywać dodatkowo podczas tury. Z lewej strony jest akcja bonusowa jednej z podstawowych sześciu akcji, po prawej stronie znajduje się zdolności specjalne naszych magów. Uaktywnić je można w momencie wykonywania opisanych akcji. Każdy z graczy będzie wykorzystywał swoją zdolność przy innej akcji.

Dodatek nie zmienia ogólnych zasad gry. Wciąż wygrywa gracz, który zdobył największą liczbę punktów zwycięstwa.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność
Według mnie Wiedźmia Skała z dodatkiem Czas Pełni i bez skaluje się bardzo dobrze, czy siądziemy do rozgrywki z dwoma, trzema czy czterema graczami, będziemy się równie dobrze bawić. W grze nie ma jakoś bardzo dużo interakcji między graczami, jednak nie można też powiedzieć, że Wiedźmia Skała to pasjans. Ścieżki graczy przecierają się na wielu płaszczyznach. Połączenia na planszy liniami energii, tory różdżki i pentagram to swego rodzaju wyścigi, w których pierwsi gracze mogą otrzymać lepsze bonusy. Innym rodzajem wpływu pozostałych graczy jest regał ze zwojami. Tam przeciwnicy mogą podbierać nam wartościowe karty. Przez te zależności gra dwuosobowa wydaje mi się najluźniejsza, czteroosobowa najciaśniejsza, a trzech graczy zdaje się liczbą optymalną.

Regrywalność
Jak często zdarzy się taka sama partia Wiedźmiej skały? Przy tym ogromie komponentów wydawać by się mogło, że nigdy nie powtórzymy rozgrywki. Wpływ na to mają zdecydowanie żetony akcji, które dobieramy w ciemno i w różnej kolejności włożymy je do kociołka.  Jednak w każdej partii wykonamy aż 11 z 15 akcji z płytek. Daje to podobną pulę działania co partię. Może zdarzyć się tak, że po kilku rozgrywkach gracze obiorą sobie taktykę i celować będą zawsze w te same akcje. Z pomocą przychodzi moduł 2 Czasu Pełni, który wprowadza indywidualne zdolności. Otrzymana karta niejako wymusza na graczu akcje, które powinien wykonywać częściej, gdyż będą one premiowane. Dzięki temu, w każdej rozgrywce na inne akcje gracze będą zwracali uwagę. Jednak ta metoda też z czasem może się ograć. Podsumowując, regrywalność Wiedźmiej Skały jest duża, ale nie powalająca. Z czasem będziemy podążać utartymi ścieżkami, poznanymi we wcześniejszych partiach.

Wrażenia z rozgrywki
w Wiedźmią Skałę z dodatkiem

Wiedźmia Skała to tytuł, który po rozłożeniu mocno przykuwa uwagę. Gra jest niezwykle kolorowa i mieni się światłem odbitym od kryształów z każdej strony. Wpływa to z pewnością na odbiór wizualny gry. Dodając do tego jakość i ilość komponentów, mamy poczucie dobrze wydanych pieniędzy i w pełni wykorzystanego czasu wolnego. Dodatek Czas Pełni nie wnosi zbyt wiele do samej rozgrywki. Poprawia on wygląd dzięki figurkom wież i arcymagów oraz większym żetonom zwierząt. Jednak w samej grze podstawowej jest tyle akcji do wykonania, że aż ciężko pomyśleć o dokładaniu kolejnych. Dlatego też dodatek rozwija już istniejące aspekty i mechanizmy. Dzięki kafelkom dostępu gracze są bardziej zaangażowani w wyścig i bycie pierwszym w różnych miejscach na planszy. Bonusy, jakimi są płytki wzmocnionych akcji, są naprawdę potężną bronią, która dobrze rozwijana potrafi rozpędzić silniczek nie do zatrzymania.

Co do samych akcji w grze. Świetnie przemyślany jest temat z mechaniką. W grze wykorzystano chyba wszystko, co mogłoby kojarzyć nam się z magią. Są zwoje, różdżki, wiedźmy, energia i eliksiry. Świetnie również akcje przeplatają się między sobą. Wykonując akcję kryształu, możemy przemieścić dwie wiedźmy, a ruszenie nią jest możliwe tylko po łańcuchach energii. Tam, gdzie wiedźma zostanie, może jeszcze dla nas zgarnąć żeton kolejnej akcji, gdyby to był pentagram, moglibyśmy obłowić się w kolejny żeton specjalny do kociołka i wzmocnienie przyszłych akcji. Nie mogę wyjść z podziwu, jak dużo akcji można zrobić jednym ruchem. Cały mechanizm wykorzystywania akcji jest mocno zainspirowany grą Geniusz, autorstwa Reinera Knizi (współautora Wiedźmiej Skały). W wymienionej grze również dokłada się kafelek z dwoma symbolami i tworzy jak najdłuższe linie tego samego koloru.

Dodatek Czas Pełni w swoim drugim module wprowadza indywidualne zdolności. Jest ich sześć, każda z nich wzmacnia inną akcję. Symbole po lewej stronie odpowiadają każdej z akcji podstawowych. Te po prawej zaś odpalają się w momencie wykonywania konkretnej czynność, przykładowo: gracze może wziąć kartę zwoju, licząc swój zakres od ostatniej, górnej karty na regale, a nie dolnej lub gracz może poruszać się po liniach energii innego gracza, w taki sposób jakby były jego, czy też dodatkowe akcje po wzięciu żetonu magii lub położeniu kryształu na miksturze. Pomysł jest ciekawy, ukierunkowuje graczy, aby częściej chcieli korzystać z otrzymanych na kartach bonusów, wykonując konkretne akcje. Tylko, co w chwili, gdy los nam nie sprzyja i zanim wyciągniemy kafelek z wymarzoną akcją, mija pół rozgrywki. Miałam takie rozgrywki, gdzie z mojej karty pełni skorzystałam 3 raz przez 11 tur. Widziałam też, jak inni korzystają niemalże non stop. W Wiedźmiej Skale wiele zależy od nas, jednak wciąż dociągamy kafelki w ciemno. Kolejnym minusem drugiego modułu Czasu Pełni są, według mnie, nierówne moce graczy. Wybieranie kart zwojów od góry jest bardzo dobrą umiejętnością. Na rynku mogą leżeć mało interesujące nas karty, gdy ktoś z barku laku weźmie, którąś z nich na szczycie regału może pojawić się nowa i pożądana karta. W podstawowej grze gracz musiałby wykazać się nie lada sprytem, aby uzyskać aż 6 akcji zwoju i zdobyć tę kartę, a przy nowej umiejętności wystarczy poświęcić 1 akcję i już zgarniamy kartę z góry regału. Kolejna świetna karta, to ta pozwalająca chodzić po ścieżkach innych graczy bez opłacania kosztu. Normalnie każdy odcinek drogi przeciwnika kosztowałby nas akcje. Dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie rozsiać wiedźmy po całej planszy zaledwie w kilka tur. Wydaje mi się, że wspomniane zdolności są niebotycznie lepsze, niż podwojenie akcji, które pojawiają się na pozostałych kartach pełni księżyca.

Podsumowanie
Wiedźmiej Skały: Czas Pełni

Wiedźmia Skała w wersji podstawowej to świetna gra rodzinna. Idealnie sprawdzi się zarówno w gronie początkujących, choć wprowadzenie może przytłoczyć ogromem opcji, jak i w gronie „planszówkowych wyjadaczy”. Jest połączeniem prostych mechanik, z masą combosów i świetnym wyglądem.

Dodatek Czas Pełni wprowadza figurki zastępujące duże wiedźmy oraz dwa moduły. Jeden z nich szczególnie przypadł mi do gustu. Płytki mocy sprawiają, że gra staje się bardziej rywalizacyjna, gdyż każdy stara się zdobyć wzmocnione symbole i rozkręcać swój silniczek. Drugi moduł — karty pełni księżyca — dodaje indywidualne zdolności, które są wg mnie niepotrzebne.

Plusy / Minusy
Wiedźmiej Skały — gra podstawowa

Plusy
Prześliczne wykonanie.
Stosunek ceny do liczby komponentów.
Idealna gra dla początkujących i zaawansowanych graczy.
Ciekawe i dobrze przeplatające się mechaniki.
Minusy
Można wpaść w utarte schematy w taktyce rozgrywki.
Lekka losowość.

Plusy / Minusy
Czas Pełni — dodatek

Plusy
Kilka modułów rozszerzenia.
Ulepszenie znanych mechanik, bez dodawanie nowych.
Zwiększa rywalizację między graczami.
Minusy
Nierówne moce kart pełni księżyca.
Figurki są zbędnym dodatkiem, wpływającym tylko na wygląd.
Cena dodatku.

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Dice&Bones nie przestaje wydawać fajne tytuły. Sprawdźmy zatem jak wypada boop. – mała, niepozorna gra dwuosobowa o wykładaniu kotów na kołderce!

7 Cudów Świata: Pojedynek to jedna z gier stale utrzymujących się w topce Planszeo. Sprawdźmy zatem, jak po tylu latach od premiery, wygląda ten tytuł!