Gra planszowa Overbooking – Brakuje łóżek

Pod koniec sierpnia 2023 roku wydawnictwo Egmont wypuściło na polski rynek grę rodzinną, w której sukces możemy odnieść poprzez właściwe planowanie swoich ruchów i przewidywanie posunięć przeciwników. Co to za gra? Oczywiście gra planszowa Overbooking – Brakuje łóżek. Zadaniem gracza będzie znalezienie zakwaterowania w hotelach dla jak największej ilości swoich gości. Będzie to można osiągnąć poprzez ustawianie gości w kolejce do rezerwacji (po prawej stronie katy hotelu) lub przy tylnym wejściu (po lewej stronie). Ustawianie gości przy tylnych wejściach pozwoli na aktywowanie specjalnych zdolności dzięki którym będzie można wpływać na to, który gość będzie mógł złożyć rezerwację a który nie.

Gra planszowa Overbooking

Jest to gra karciana w której będziemy rywalizować o to, aby to nasi goście znaleźli miejsce w hotelu. Gra jest przewidziana od 2 do 4 graczy, od 10 lat wzwyż. Pudełkowy czas rozgrywki to 30 minut.

Przejdźmy zatem do przygotowania rozgrywki i dowiedzmy się jak się gra oraz co jest głównym celem gry planszowej Overbooking. Dodam jeszcze tylko, że ta gra sprawi frajdę nie tylko dzieciom, ale i rodzicom jak i wszystkim tym, którzy lubią elementy negatywnej interakcji między graczami.

Przygotowanie rozgrywki

Każdy z graczy wybiera jedną talię kart w wybranym przez siebie kolorze i dokładnie ją tasuje. Kładzie ją zakrytą przed sobą. Dobiera także kartę wyników oraz kartę przeglądu zdolności specjalnych. Gracze wspólnie decydują z której strony kart wyników chcą skorzystać (dla początkujących czy zaawansowanych graczy). Jeśli to Wasza pierwsza rozgrywka to możecie ją rozegrać bez używania kart wyników.

Następnie losujecie tyle kart hoteli ilu jest graczy i układacie je na środku stołu jeden nad drugim. Przy każdym hotelu, z lewej strony, kładziecie po jednym żetonie.

Każdy z graczy dobiera 9 kart ze swojej talii na rękę i możecie zacząć grę.

gra planszowa Overbooking
Przygotowanie gry dla 2 graczy

Cel gry

Zadaniem gracza będzie znalezienie zakwaterowania w hotelach dla jak największej ilości swoich gości. Będzie to można osiągnąć poprzez ustawianie gości w kolejce do rezerwacji (po prawej stronie katy hotelu) lub przy tylnym wejściu (po lewej stronie). Ustawianie gości przy tylnych wejściach pozwoli na aktywowanie specjalnych zdolności, dzięki którym będzie można wpływać na to, który gość będzie mógł złożyć rezerwację a który nie.

Przebieg rozgrywki

Gra trwa 4 rundy. Każda runda podzielona jest na 3 fazy. Zagrywanie kart, sprawdzanie rezerwacji i przygotowanie do kolejnej rundy. Ostatnia faza jest pomijana po czwartej rundzie.

Faza 1 – zagrywanie kart

Każdy z graczy, zgodnie z kolejnością, zagrywa po jednej zakrytej karcie. Kartę można umieścić po lewej lub po prawej stronie hotelu. Należy jednak pamiętać, że po lewej stronie mogą znaleźć się maksymalnie 2 karty a po prawej 4. To czy umieścimy kartę przy tylnym wejściu czy w kolejce do rezerwacji zależy tylko od naszej decyzji. Gracz, który jako pierwszy umieści kartę po lewej stronie hotelu zabiera żeton tam leżący. Każdy zdobyty żeton daje 1 punkt na koniec gry.

Faza ta trwa do momentu, gdy każdy z graczy zagra 5 kart. Po zagraniu ostatniej karty przez ostatniego gracza przechodzimy od razu do kolejnej fazy, czyli do sprawdzania rezerwacji.

Zagrane karty w trakcie Fazy 1

Faza 2 – sprawdzanie rezerwacji

Ta faza to nic innego jak sprawdzanie, którzy goście znaleźli miejsce w hotelu a którzy nie. Sprawdzanie rozpatrujemy zaczynając od hotelu umieszczonego na górze.

Wpierw odkrywamy karty leżące z lewej strony hotelu (o ile jakieś się tam znajdują). Rozpatrujemy wpierw tą, która leży najbliżej hotelu. W dalszej części rozpatrujemy karty leżące po prawej stronie hotelu. Wpierw sprawdzamy czy któryś z gości ma pierwszeństwo przed innymi ze względu na efekt karty znajdujących się przy tylnym wejściu. Następnie rozpatrujemy karty z największą liczbą gości. Jeśli jest kilka o takiej samej wartości to rozpatrujemy je w kolejności, począwszy od tej, która leży najbliżej hotelu. Sprawdzamy czy w hotelu jest wciąż odpowiednia ilość miejsc, jeśli tak to kolejny gość znajduje miejsce w hotelu i postępujemy w ten sposób, dopóki miejsca nie wyczerpią się. Goście, którzy nie znaleźli dla siebie miejsca odpadają z gry.

Dokładnie tak samo postępujemy z pozostałymi hotelami. Po rozpatrzeniu wszystkich hoteli możemy przejść do kolejnej fazy.

W naszej rozgrywce z górnego rzędu do hotelu weszły karty: czerwona 6 (najwyższa wartość karty), czerwona 5 (ponieważ jest bliżej hotelu niż niebieska). W hotelu może się pomieścić 13 gości więc niebieska 5 nie wejdzie ale wejdzie za to niebieska 1. Tak wygląda sprawdzenie rezerwacji górnego rzędu.

Jeśli chodzi o dolny rząd to ze względu na akcję specjalną karty czerwonej zagranej z lewej strony zastępuje ona niebieską 6 zagraną po prawej stronie. W związku z tym punktują czerwona 6 i czerwona 5. Pozostałe karty należy odrzucić z gry.

Faza 3 – przygotowanie do kolejnej rundy

Karty hoteli odwracamy na 2 stronę. Kładziemy nowe żetony po lewej stronie każdego z hoteli, pod warunkiem, że przy jakimś hotelu nie został żeton. Jeśli tak to nie dokładamy drugiego. Przed 3 rundą losujemy nowe hotele tak aby na 3 i 4 rundę mieć nowe hotele. Znacznik pierwszego gracza jest przekazywany kolejnemu graczowi. Każdy z graczy dobiera 5 nowych kart na rękę. Po ostatniej rundzie ta faza jest pomijana i następuje podliczanie punktów.

Podsumowanie

Jak więc widzicie same zasady gry są bardzo proste. Można je bez trudu wytłumaczyć w mniej niż 5 minut i można już zacząć zabawę. Sama rozgrywka też jest szybka, rzadko dochodzi tutaj do paraliżu decyzyjnego. Istotne jest to, że każdy gracz ma taką samą talię kart, więc nie ma tutaj mowy o asymetryczności. Natomiast jest element losowości w postaci kart, które będziemy dobierać po zakończonej rundzie. Losowość pojawia się też na etapie przygotowania gry, kiedy to wybieramy hotele, które będziemy zapełniać.

Przyznam się Wam, że gra planszowa Overbooking to kolejna gra, która mnie tak pozytywnie zaskoczyła. Nie oczekiwałem od tej gry zbyt wiele, natomiast daje ona dużo frajdy. Na początku wspominałem o elemencie negatywnej interakcji. Zastanawiacie się, gdzie tu miejsce na rzucanie sobie kłód pod nogi? No przecież nigdzie indziej jak w zagrywaniu kart przy tylnym wejściu do hotelu. To właśnie tam możecie pozostałym graczom utrudnić życie zagrywając kartę zmniejszającą liczbę dostępnych łóżek w hotelu czy choćby zagrywając kartę Żołnierze, która pozwala Wam na zastąpienie karty robotników tą kartą.

Jeśli miałbym wskazać podobną grę do gry Overbooking to bez zastanowienia się porównałbym ją do gry Oriflamme. Jedyna różnica między tymi grami jest warstwie graficznej. Gra planszowa Overbooking pod tym względem jest bardziej przyjazna dzieciom i może też, dlatego z dzieciakami wolałbym zagrać w Overbooking niż w Oriflamme. Natomiast mechanicznie te dwie gry są do siebie bardzo podobne.

Podziękowania

Dziękujemy Sebastianowi z Księgralni za udostępnienie gry do recenzji. Klikając w poniższe logo możecie szybciutko tą grę u niego kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *