Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Agricola Rodzinna — klasyka gatunku

Edyta Dzwonkowska

15/07/2023

Agricola Rodzinna to ekonomiczna gra, w której rozbudowujemy swoje gospodarstwo. Wszystko po to, by zapewnić swojej rodzinie najlepsze warunki do dostatniego życia. Na początku zaczynamy od małej, drewnianej chaty z jedynie dwoma izbami. W trakcie gry będziemy dobudowywać kolejne izby oraz je ulepszać, by powiększyć rodzinę. Większa rodzina to też więcej rąk do pracy, ale i głów do wyżywienia. Uprawiając zboże i hodując zwierzęta, zapewniamy niezbędne produkty, a kupując usprawnienia – przerabiamy je. Czy uda Wam się najlepiej rozwinąć swoje gospodarstwo?

Co znajdziemy w środku?

Agricola Rodzinna posiada sporą zawartość, zwłaszcza jeśli chodzi o drewniane meeple i kartoniki pastwisk czy izb. W środku znajdziemy:

  • planszę główną,
  • 2x dwustronne rozszerzenia planszy (w zależności od liczby graczy),
  • pionek – znacznik rundy,
  • 5x żetonów żebrania,
  • 1 koguta – dla pierwszego gracza,
  • 37x żetonów żywności o wartości 1,
  • 7x żetonów żywności o wartości 5,
  • 4x chaty startowe drewniane/gliniane,
  • 12x izb drewnianych/glinianych,
  • 16x dużych pastwisk,
  • 20x małych pastwisk,
  • 11x usprawnień,
  • 9x żetonów wielokrotności,
  • 20x członków rodziny (meeple w 4 kolorach graczy),
  • 10x meepli obór,
  • 18x meepli owiec,
  • 15x meepli dzików,
  • 13x meepli krów,
  • 25x meepli zboża,
  • 30x meepli drewna,
  • 25x meepli gliny,
  • 15x meepli trzciny,
  • instrukcję.

Skrócone zasady gry Agricola Rodzinna

Do planszy są gotowe rozszerzenia zależne od liczby graczy. Wybieramy odpowiednie z nich, uzupełniamy planszę i przygotowujemy się do zabawy. Grę rozpoczynamy z dwoma izbami drewnianymi, w której mamy 2 członków rodziny w  wybranym kolorze. Agricola rodzinna trwa 14 rund, a każda składa się z 3 faz: przygotowanie, praca i powrót do chaty.

W fazie przygotowania wykłada się na planszę odpowiednie dobra, w zależności od oznaczeń, niektóre z nich będą się kumulowały, inne nie.

W fazie pracy, zaczynając od pierwszego gracza – z kogutem, każdy po kolei umieszcza jednego z członków rodziny na polu akcji na planszy głównej. Wykładanie kontynuujemy tak długo, aż wszyscy gracze wyłożą wszystkich członków rodziny na planszę główną. Na danym polu akcji może znajdować się tylko jeden rolnik. Samą akcję wykonujemy natychmiast, a ilustracje dobrze obrazują, czego ona dotyczy.

Faza powrotu do chaty to zebranie z planszy swoich członków rodziny i umieszczenie ich w chacie. Przesuwamy znacznik rundy o jedno pole, odblokowując tym samym kolejne pola na planszy, które od teraz stają się dostępne.

W niektórych miejscach na torze rund znajdziemy symbol żniw, które mają miejsce gdy znacznik rund je minie. Takich pól jest ich łącznie 6. Podczas żniw musimy wyżywić wszystkich członków rodziny – każdego 2 porcjami żywności, następuje faza zbiorów – otrzymujemy po 1 znaczniku zboża z każdego obsianego pola oraz ostatnia faza podczas żniw to powiększenie stada – zwierzęta się rozmnażają, jeżeli jest ich przynajmniej 2 z tego samego gatunku i mamy na nie miejsce na pastwisku.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność

Jeśli chodzi o ten aspekt, to jak już wspomniałam Agricola Rodzinna ma 4 dostępne rozszerzenia do głównej planszy. Różnią się dostępnymi akcjami, co na daną liczbę graczy skaluje się odpowiednio. Rozszerzenia doczepiane są na zasadzie „puzzli”, więc nawet po przygotowaniu gry nie ma większego problemu, by zmienić liczbę graczy i zamienić jedynie fragment rozszerzenia. Najciaśniej na planszy robi się przy 4 graczach, co powoduje też, że rozgrywka na maksymalną liczbę osób staje się trudniejsza.

Regrywalność

Agricola Rodzinna nie ma kart ani planszetki z miejscami na budowę gospodarstwa. W oryginalnej wersji Agricoli karty gwarantowały regrywalność, za każdym razem karty akcji, które były dostępne, wypadały w innej kolejności. Kolejna talia to ta dająca możliwość zakupu udogodnień, które też różniły się między rozgrywkami. W wersji rodzinnej rozgrywki na te samą liczbę graczy wypadają właściwie podobnie. W wariancie jednoosobowym można właściwie obliczyć najbardziej opłacalną konfigurację ruchów i zdobyć największą możliwą liczbę punktów. W rozgrywce na więcej osób nieprzewidywalność leży po stronie graczy i tego, jakie pola będą zajmowali, krzyżując tym samym może nasze plany. Regrywalność jest zatem dość niska, ale jest to tytuł kierowany do młodszych graczy i tych zaczynających przygodę z grami.

Wrażenia z rozgrywki

W Agricoli Rodzinnej 14 rund mija bardzo szybko, wręcz mamy wrażenie, że brakuje nam ruchów czy czasu, by zebrać odpowiednią liczbę ludzi, surowców, pastwisk… wszystkiego! Trzeba zatem myśleć, jaki ruch i w którym momencie będzie najbardziej pożądany i optymalny. Z pewnością jeżeli czujecie, że Agricola podstawowa to skok na zbyt głęboką wodę, to wersja rodzinna świetnie wprowadzi w mechanikę i przygotuje do ogrania oryginału. Warto wspomnieć też o głównych równicach między tymi wersjami:

  1. Brak kart. Jak już wspominałam wcześniej, wszystkie akcje mamy rozrysowane na planszy wraz z torem rund, gdzie doskonale widać co i kiedy nas czeka oraz kiedy i jakie pola zostaną odblokowane.

  2. Brak planszetek graczy. Nasze gospodarstwo nie jest ograniczone. Zaczynamy od dwuizbowej chaty, a kolejne elementy dokładamy do niej dowolnie, rozbudowując swoje gospodarstwo według uznania.

  3. Mniej rodzajów izb. W podstawowej wersji mamy jeszcze chatę kamienną, tutaj jest to tylko drewniana i gliniana.

  4. Maksymalna liczba graczy do 4 osób.

  5. Łatwiejsza budowa pastwisk. Są to gotowe kafelki, nie trzeba wyznaczać samemu ogrodzenia.

  6. Jest ich mniej niż w oryginalnej wersji, ale na start wszystkie dostępne dają właściwie możliwość pieczenia chleba.

  7. Brak warzyw.

  8. W wersji rodzinnej jest ona dość uproszczona, a ujemne punkty mamy tylko z żetonów żebrania. Właściwie punkty, które zdobywamy to:

  • 3 pkt. za każdego członka rodziny,
  • 1 pkt. Za każdy żeton w gospodarstwie (z wykluczeniem drewnianej chaty),
  • 1 pkt. Za każde zboże na polu i każde zwierzę w gospodarstwie,
  • 1 pkt. Za każdą oborę na pastwisku,
  • dodatkowe punkty z żetonów usprawnień.

Gra w wersję rodzinną na pewno przebiega płynniej, odchodzi wyliczanie, chociażby przy ogradzaniu pastwisk. Samo przygotowanie planszy bez kart, a jedynie z wyłożeniem surowców jest zdecydowanie szybsze. Gra trwa około godziny i się nie dłuży. Jest sporo możliwych ścieżek rozwoju i zwycięstwa. Bardzo ważne w tej wersji okazują się pastwiska, a także pole i zboże. Z usprawnień, zwierzęta można łatwo przerabiać na żywność, a i one same są warte punkty na koniec gry. Jeśli chodzi o zboże, to punktuje to pozostawione na polach, ale z usprawnień za surowce, które zgromadziliśmy, również możemy otrzymać punkty. Pomimo stałej kolejności akcji to gra zapewnia sporo niepowtarzalnych rozgrywek i daje okazje do nowych pomysłów.

Podsumowanie gry Agricola Rodzinna

Agricola Rodzinna to z pewnością dobry tytuł na początek przygody z trudniejszymi pozycjami. Dobrze uczy mechaniki oryginalnej wersji Agricoli, rozgrywka jest płynna i dostarczy sporo pozytywnych wrażeń na rodzinnym stole. Nie będzie również wstydu, by zacząć przygodę z Agricolą właśnie od wersji rodzinnej. Instrukcja nie jest krótka, zasad jest sporo, ale świetnie pokazuje mechanikę, sposób żniw, karmienia, przez co zdecydowanie łatwiej będzie później zasiąść do oryginału.

Plusy
Tryb solo.
Świetnie napisana instrukcja.
Płynna rozgrywka.
Dobra jakość komponentów.
Dużo prostsza w stosunku do oryginału.
Minusy
Mała interakcja – jedynie podbieranie pól akcji.
Ciężko powiedzieć czy to faktycznie rodzinna gra dla 8 latków, chyba że bardzo ogranych 😉
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.