MikroMakro. Na tropie zbrodni - kreskówkowa sprawa kryminalna! - recenzja gry


Wydawnictwo: Lucky Duck Games Autor: Johannes Sich Liczba graczy: 1-4 Wiek: 5+ Rok wydania: 2021 Czas rozgrywki: 15 minut

Przed Wami MIKROMAKRO od Lucky Duck Games Polska 🐤🐤🐤

No i wspaniała wiadomość!!!

Wydawnictwo poinformowało, że dwie gry, które wydają w Polsce, czyli MikroMakro oraz Paleo zdobyły nagrody!!!!

Tegoroczna nowość, "MIKROMAKRO: Na tropie zbrodni" zostało nagrodzone w głównej kategorii i otrzymało tytuł niemieckiej gry roku!

Nagroda zaawansowanej gry Kennerspiel des Jahres przypadła natomiast grze kooperacyjnej Paleo.

Tym bardziej mi miło patronować tak zacny tytuł!!!


Mamy już pierwsze rozgrywki za sobą, w sumie to chyba już połowę scenariuszy zrobiliśmy 😉

Ciężko się oderwać, bo gra jest tak wciągająca!


Pudełko i co w środku?

W pudełku znajdują się karty, które dzilimy na 16 talii (każda z nich to osobny scenariusz), szkło powiększające i gigantyczna mapa miasta, w którym dochodzi do najróżniejszych wypadków i zbrodni! Już pudełko zachęca rewelacyjną grafiką i dość sporym rozmiarem. 

Mapa to wielki plakat, który faktycznie będzie świetnie wyglądać na ścianie, a dzięki temu łatwiej na pewno byłoby śledzić poczynania naszych bohaterów, tzn ofiar i przestępców!


Wrażenia z grania

Naszym zadaniem jest prześledzić tok wydarzeń i odpowiedzieć na kilka pytań zadawanych nam podczas sprawy.

Gra jest bardzo prosta - karty są podzielone na 16 talii, czyli scenariuszy. Każdy ma swój tytuł. Nie przeglądamy kart, żeby nie widzieć odpowiedzi na pytania. Scenariusze mają oznaczenia trudności w formie gwiazdek, więc od razu wiemy, czy sprawa należy do łatwiejszych, czy to trudniejszych.

Nam najbardziej podobają się te bardziej skomplikowane, jeśli można o nich tak w ogóle powiedzieć, czyli te, podczas których musimy dłużej posiedzieć nad mapą 🙂


Dooobra!!! Ale o co chodzi???

No to lecimy!!! ⏩⏩⏩

Na początku zazwyczaj, ale nie zawsze, musimy odnaleźć miejsce zbrodni, które jest określone na początkowej karcie. mamy podany kierunek, punkty charakterystyczne i szukamy na mapie takiego miejsca. Gdy je odnajdziemy - czytamy kolejną kartę, na której jest pytanie, np. gdzie mieszka ofiara? I musimy wtedy prześledzić krok po kroku ślady ofiary, cofając się w czasie, obserwując to, gdzie znajdowała się postać wcześniej. Są pytania typu: wskaż wszystko, co momentu zbrodni zjadła ofiara itp.

Niesamowite jest podążanie za postaciami, odszukiwanie ich na mapie, dedukowanie, co mogło się wydarzyć!


Grafika

Ciekawe jest to, że gra jest czarno-biała, w ogóle cała gra jest utrzymana w tej kolorystyce, co dodaje jej właśnie klimatu! Ilustracje, pomimo, że proste, rysowane jedną kreską, bez cieni, światła, kolorów są majstersztykiem! Prostota jest tu głównym kierunkiem, dzięki czemu mamy przejrzystą mapę, klarowne, czyste rysunki, wszystko widoczne, jak na dłoni! 


No i clue całego projektu - osobiście dla mnie personalnie 😉 - to postacie. Uwielbiam te maleńkie ludziki, z króliczymi uszkami, z noskami jak pomidorki, z kocimi mordkami. Są po prostu przeurocze!!! I właśnie to jest to - można wpatrywać się w te wielką mapę godzinami! Można ją powiesić jak plakat na ścianie, pokolorować, gdy już nagramy się do woli, puścić grę dalej!


Kolejną ważną rzeczą jest oznaczenie gry od 12 roku życia. Oczywiście gra nie jest trudna, a nawet jest tak prosta, że nawet małe dzieci będą mogły grać. Ale! Są tu jednak morderstwa, zbrodnie, a nawet... nie, nie powiem, sami poszukacie 😉 Są motywy, jak np. satanistyczna knajpa (seeeriooo!!!), akt na ścianie muzeum, które nie wiem, czy są dla dzieci - wszystko zależy od rodzica - nasza Jagoda ma 11 lat i ma świadomość wielu spraw na świecie. Tak więc dlatego wiek tu jest mocno zawyżony, ale możecie sami zdecydować.


Gra otrzymała zasłużoną nagrodę, jest bardzo ciekawa, angażująca, świetnie wydana, można grać w jedną osobę, w dwie, w trzy! Ważne, by każdy miał dostęp do mapy!

Udanych śledztw!!!

Dziękujemy wydawnictwu Lucky Duck Games za wciągnięcie nas w tę sprawę!



Komentarze